آیا رنگ اتاق خواب نوزاد بر خوابش تاثیر دارد؟

مقوله‌ای به نام روانشناسی رنگ درباره اینکه چگونه رنگ بر درک، خلق و خو و حالات ما تاثیر می‌گذارد وجود دارد. بنابراین مهم است که قبل از شروع تزئین اتاق جایی که کودک شما بیشتر وقت خود را در آن سپری خواهد کرد، به انتخاب رنگ فکر کنید (به خصوص اگر کودک قرار است در آن اتاق دوران نوپایی یا بعدتر را سپری کند).

بدترین رنگ‌ها برای اتاق نوزاد

قرمز _ نارنجی: رنگ قرمز غالبا سطح انرژی اتاق را بالا می‌برد. بویژه قرمز آتشین معمولا احساس هیجان و جنب و جوش را القا می‌کند. اتاق‌های قرمز انرژی افراد را بالا می‌برد و تمایل به گفت و گو را تقویت می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ قرمز فشار خون را افزایش داده و تنفس و ضربان قلب را تسریع می‌کند. به همین دلیل رنگ قرمز برای اتاق خواب‌ها تحریک کننده است و از آنجایی که بدون شک می‌خواهید کودک در اتاقش بخوابد و نصفه شب جشن برپا نکند بهتر است از رنگ قرمز در اتاق خوابش استفاده نکنید. این قوانین درباره رنگ نارنجی نیز صدق می‌کند.

زرد: انگشت گذاشتن روی زرد کمی سخت‌تر است چون زرد رنگ شادی است و ما را یاد روزهای آفتابی می‌اندازد. رنگ زرد معمولا به صبح یا ظهر مرتبط است بنابراین رنگ بسیار خوبی برای آشپزخانه به حساب می‌آید. زرد کمرنگ که متمایل به سفید است فضای اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد بنابراین فضاهای کوچک ( مانند راهروها و حمام دست شویی) اگر به رنگ زرد باشند عالی می‌شوند. با این حال اکثر طراحان زرد را رنگ خوبی به عنوان رنگ اصلی نمی‌دانند. باور کنید یا نه اما تحقیقات نشان می‌دهد که افراد در فضاهای زرد رنگ بیشتر از کوره در می‌روند. همچنین نوزادان در اتاق‌های زرد بیشتر گریه می‌کنند. بنابراین به نظر می‌رسد که، رنگ زرد باعث احساس اضطراب و ناراحتی در افراد می‌شود. پس بهتر است از رنگ آمیزی کل اتاق کودک خود به زرد پرهیز کنید و در صورت تمایل از رنگ زرد به عنوان رنگ مکمل استفاده کنید.

بهترین رنگ‌ها برای اتاق نوزاد

آبی _ ارغوانی: رنگ آبی باعث کاهش فشار خون، ضربان قلب و تنفس می‌شود. به همین دلیل رنگ آبی را رنگی آرامش‌بخش می‌دانند. بنابراین جای تعجب ندارد که اغلب برای اتاق خواب‌ها رنگ آبی توصیه می‌شود! فقط دقت کنید که رنگ‌های آبی کم رنگ و پاستلی برای اتاق‌هایی که نور طبیعی کمی دارند فضا را سرد و بی‌روح می‌کنند. در این نوع فضاها آبی‌های تیره‌تر مثل ارغوانی بهتر جواب می‌دهد. همچنین توجه داشته باشید که هرقدر طیف رنگ آبی روشن آرامش‌بخش است و به عنوان رنگ اصلی اتاق بسیار زیبا به نظر می‌رسد، آبی تیره جلوه غم انگیزی به اتاق می‌دهد.

رنگ ارغوانی نیز همین طور است. ارغوانی تیره برای کل دیوار اتاق مناسب نیست اما ارغوانی کم رنگ (مانند رنگ یاسی) حس آرامش را القا می‌کند و سردی و بی‌روحی رنگ‌های آبی کم رنگ را ندارد.

سبز: رنگ سبز جز آرامش‌بخش‌ترین رنگ‌ها به شمار می‌رود. چون از ترکیب رنگ زرد شاد آفتابی و آبی آرامش‌بخش بوجود می‌آید. رنگ سبز تقریبا برای هر اتاقی مناسب است. سبز ضمن حفظ احساس گرمی و صمیمت حس آرامشی مسالمت آمیز را نیز تداعی می‌کند. از آنجا که ثابت شده رنگ سبز استرس را از بین می‌برد و احساس آرامش را تقویت می‌کند، انتخابی عالی برای اتاق کودک شما است.

رنگ‌های خنثی چطور؟

رنگ مشکی همراه با رنگ‌های دیگر خوب است اما گزینه مناسبی به عنوان رنگ اصلی نیست.

اخیرا رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی بسیار محبوب شده است. اگرچه اتاق را روشن و دلباز می‌کند اما گزینه مناسبی برای اتاق کودک نیست. ( به آب دهان و دستان کوچک چسبناکش فکر کنید!)

در بین رنگ‌های خنثی طیف قهوه‌ای روشن  و خاکستری برای اتاق کودک بهترین به حساب می‌آیند. فقط سعی کنید رنگ خنثی گرم‌تر را انتخاب کنید تا برای اتاق‌های کم نور ( که از نور طبیعی کمی برخوردارند) از احساس سردی و بی‌روحی جلوگیری شود.

Submitted by editor74 on س., 07/20/2021 - 08:10