آموزش حرف س به کودک

آموزش حرف س به کودک

در این صفحه روش‌هایی خلاق و کودک محور برای آموزش آسان حرف س به کودکان آموزش داده می‌شود. در این روش‌ها با بهره گیری از تصاویر آشنا برای کودکان و حافظه تصویری آن‌ها یادگیری حروف الفبا را برای کودک آسان می‌نماییم.والدین و معلم‌ها نیز می‌توانند این روش‌ها را در آموزش‌های خود به کار گیرند.

«خودآوا» واکی است که خود بدون یاری گرفتن از واک دیگر بر زبان رانده می‌شود. اما «هم‌آواها» واک‌هایی هستند که در آمیخت با خودآواها بر زبان رانده می‌شوند. این ساده‌سازی اگرچه در آغاز برای مربیان و آموزگاران ممکن است بیگانه باشد، اما روند آموزش الفبای زبان فارسی را برای کودکان بسیار ساده می‌کند.

از روش‌های گوناگونی می‌توان واک‌های زبان فارسی را به کودکان آموزش داد.

آموزش صدای س

در آواشناسی و واج‌شناسی، واک و نویسه «س» یکی از هم‌آواهای سایشی یا سوتی و تنگ‌نایی که هنگام رانش آن نوک زبان به بیخ دندان‌های پیشین بالا می‌خورد.

هنگام دمش واکی، تارآواها نمی‌لرزند و پس از رسیدن به فضای دهان، بخش پیشین زبان بدون درگیر شدن تیغه زبان، به پیش‌کام می‌چسبد و دمش از کناره‌های زبان به بیرون رانده می‌شود.

 

روش نخست آموزش س، استفاده از نویسه

نخستین روش آشنایی کودک با نویسه‌ی واک است. کودک پیش از یادگیری الفبا در زبان گفتاری از واک‌ها استفاده می‌کند. ما به‌عنوان آموزگار ابتدا شکل حروف را به کودک آموزش می‌دهیم. برای این کار حروف را به کودک نشان می‌دهیم و صدای آن را تکرار می‌کنیم.

تصویر ساده‌ی س

 

روش دوم آموزش س، استفاده از اشیا

دومین روش استفاده از اشیا، میوه‌ها و جانوارانی است که برای کودک ملموس هستند. مثلاً س اول ساعت یا س اول سگ

روش سوم آموزش س، استفاده از روش لوباخ

سومین روش ترکیب روش یک و دو است و برای اینکه کودک نویسه‌ی یک واک را بهتر بیاموزد می‌توان از روش لوباخ استفاده کرد و حرف موردنظر را به شکل آن کلمه درآورد. این کارت‌ها دربسته الفبا‌ورزی با کاکا‌کلاغه و فارسی آموز نخودی موجود هستند.

روش چهارم آموزش س، استفاده از شعرهای کودکانه

چهارمین روش استفاده از شعر برای آموزش الفبا به کودکان است. مثلاً برای آموزش حرف س شعرهای زیر را می‌توانید بخوانید که حرف س در آن‌ها بیشتر تکرار شده است.

روش پنجم آموزش س، استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودک

پنجمین روش استفاده از واژه‌نامه‌های مخصوص کودکان است که با این کار هم کودک حروف الفبا را یاد می‌گیرد و هم دایره‌ی واژگان خود را افزایش می‌دهد. در کتاب واژه‌نامه چیستانی- تصویری می‌توانید واژه‌های مناسب را همراه با توضیح به زبان کودک پیدا کنید.

جدول شکل‌های گوناگون حرف س

«س» از گروه نویسه‌های چهار ریختی است:

«سـ» چسبان اول مانند سبز

«ـسـ» چسبان میانی مانند چسب

«ـس» چسبان پایانی مانند مگس

«س» ناچسبان پایانی مانند گیلاس

تصویرگران:

  • حدیثه قربان
  • کیوان اکبری
  • لیلا مدرسی
  • لییا خاچیکیان

صاحب امتیاز تصاویر نشر چیستا است. هرگونه استفاده از این نوشته با ذکر منبع مجاز است.

 

 

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام