فعالیت بازی با واژگان، بازی حافظه

فعالیت بازی با واژگان، بازی حافظه
نویسنده: 

درخلال انجام این فعالیت، کودکان به مرور خواندن واژگان را می‌آموزند. این فعالیت، از جمله فعالیت‌های سوادآموزی در رویکرد تعادلی است که دیوار واژگان هم بخشی از روند سوادآموزی در این رویکرد است. دیوار واژگان شامل واژگانی‌ است که از ابتدای سال روی دیوار با هدف مشخصی نصب شده است و کودکان خواندن آن‌ها را آموخته‌اند.

شرح فعالیت:

۷ واژه‌ای را که روی دیوار واژگان نصب و بارها با بچه‌ها مرور شده‌اند به همراه کارت تصویر هر واژه در قطع‌هایی به‌اندازه یک‌چهارم برگه a5 برای این فعالیت درنظر گرفته‌ایم.

کودکان را در گروه‌های دونفره قرار می‌دهیم. هر گروه یک دسته کارت واژه و یک دسته کارت کلمه دارد. کودکان با کمک مربی کارت‌ها را به پشت و درهم کنار هم می‌چینند. کودکان نباید بدانند پشت هر کارت چه واژه یا تصویری است.

بازی آغاز می‌شود. ابتدا یک کودک دو کارت را برمی‌دارد و به هم‌گروهی خود هم نشان می‌دهد. کارتی که برمی‌دارد باید شامل واژه و تصویر مربوط به آن باشد. در غیراین‌صورت کارت را دوباره سرجای خود می‌گذارد.

نوبت به نفر دوم می‌رسد و او نیز همین کار را ادامه می‌دهد. هر کودکی که بتواند دو کارت واژه و تصویر را بیابد، آن را برای خود برمی‌دارد. بازی تا آنجا ادامه می‌یابد که کودکان همه کارت‌های تصویر و واژه را بیابند.

این فعالیت را ۹ مهرماه ۱۳۹۸ با همراهی ۱۰ کودک کلاسم به اجرا درآوردیم.

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام