چگونه به کودکان خود مراقبت از محیط زیست را آموزش دهیم؟

آموزش حفاظت از محیط زیست و داشتن زندگی سبز، درست مانند دیگر آموزش‌ها و تعلیمات برای کودکان از خانه آغاز می‌شود. اما با وجود آموزش‌دادن به کودکانمان در خانه برای اهمیت‌دادن به محیط زیست و توجه به مشکلات سیاره‌مان، کلاس‌های درس و مدارس از همان دوران ابتدایی همراه با فعالیت‌های محیط زیستی برای کودکان بسیار مفید و لازم خواهد بود. در مطالب زیر چند پیشنهاد مفید برای رشد فعالیت‌های محیط زیستی در داخل مدارس ذکر شده است تا با کمی خلاقیت کمک بسزایی به آموزش محیط زیست در کلاس‌های درس کند.

دستورالعمل‌هایی که در این زمینه می‌توانیم به شما ارائه کنیم از این قرار است:

افزایش اردوهای آموزشی در فضای طبیعی

به گفته بسیاری، شما نمی‌توانید عاشق چیزی باشید که درست آن را نمی‌شناسید. کودکان نیز هرگز ارزش واقعی و احترام به طبیعت را درک نخواهند کرد مگر اینکه به‌درستی با محیط زیست اطراف خود آشنایی داشته باشند. اردوهای تفریحی از طرف مدارس به باغ وحش، پارک‌های طبیعی، ملاقات با افراد محیط زیستی و گروه‌های محافظت از حیات وحش کمک می‌کند تا کودکان هرچه بهتر با مشکلات زیستی و حیات وحش (بیش از نشستن در کلاس درس) آشنا شوند.

تمیزکردن پارک

ممکن است تمیزکردن و برداشتن آشغال در اطراف خیابان و ایستگاه‌های اتوبوس برای کودکان بسیار خطرناک باشد اما تمیزکردن و برداشتن آشغال در پارک‌های محلی و حتی پارک‌های بزرگ‌تر، این کمک را به کودکان می‌کند تا بفهمند که چگونه بسیاری از مردم بدون هیچ توجهی فضای سبز خود را با ریختن آشغال آلوده و زشت می‌کنند. از همین رو به این درک می‌رسند که آن‌ها می‌توانند بخشی از راه حل باشند تا بخشی از مشکل محیط زیستی.

بازیافت مواد غیر ضروری

با گذاشتن یک سطل بازیافت در کلاس درس و ریختن ورقه‌ها، کارهای هنری باطله و حتی زباله غذاهای کودکان در این سطل‌ها به آنان این آموزش را می‌دهید که چگونه مواد غیرضروری خود را بازیافت کنند و این کار را در خانه خود نیز انجام دهند.

خواندن داستان‌های جذاب سازگار با محیط زیست برای کودکان

خواندن کتاب‌های حتی خیلی ساده ازشخصیت‌های کارتونی جذاب این کمک را به کودکان می کند تا آگاهی محیط زیستی و حس نگرانی برای حفظ محیط زیست را در کودکان پرورش دهید. کودکان را نیز تشویق کنید تا داستان‌های خود را از شخصیت‌ها و مکان‌هایی که باید در محیط زیست حفظ شوند، بنویسند.

ساخت یک باغ یا باغچه کوچک

ساخت یک باغچه کوچک در یک قسمت مدرسه و اجازه‌دادن به کودکان برای رشد و کاشت گیاهان و گذاشتن مکان برای دادن دانه و آب به پرندگان این کمک را به کودکان می‌کند تا تجربه خوبی از توجه به دیگر موجودات زنده داشته‌باشند.

تماشای فیلم‌ها و مستندهای محیط زیستی

تماشای فیلم‌ها و کارتون‌هایی جذاب مانند پسر جنگلی و بامبی هم برای کودکان جذاب است و هم خیلی راحت‌تر پیام محیط زیستی این نوع فیلم‌ها و کارتون‌ها را بهتر جذب می‌کنند.

فاطمه نمازی 

 

آموزک در رابطه با این موضوع، مقاله‌ی زیر را پیشنهاد می‌دهد:

ارتباط با طبیعت و تاثیر آن بر رشد کودکان

new nike air max 2019

Submitted by Anonymous (تایید نشده) on ش., 02/06/2016 - 15:35