مراحل رشد کودک ۳ تا ۶ ماهگی

مراحل رشد کودک ۳ تا ۶ ماهگی

مراحل رشد کودک در سن ۳ تا ۶ ماهگی

کودک در سن ۳ تا ۶ ماهگی اجتماعی‌تر شده و بیشتر اوقات لبخند می زند و آماده خندیدن است. او از سرگرم شدن با وسایل بازی ابتدایی و ساده لذت می‌برد و هنگامی که مادر و پدر همبازی فرزند شیرخوارشان می‌شوند، ارتباط نزدیکی میان آنها برقرار خواهد شد.  کودک در این سن می‌آموزد که هر عملی را انجام دهد، بازتاب و عکس العمل آن در محیط اطراف اتفاق می افتد. هر چه کودک توانایی کنترل ماهیچه‌های ارادی را بیاموزد، کشف محیط پیرامون و به دست آوردن تجربیات نوین آسان‌تر خواهد بود. 

سیستم بینایی نوزاد در این ماه کامل‌تر شده و او می‌تواند بر اشیا و تصاویر قابل رویتی که در فاصله ۱ متری او قرار دارند احاطه داشته باشد. قوه ادراک و آگاهی نوزاد در این سن کامل شده و اجسامی که در نزدیکی وی قرار دارند یا از او فاصله دارند را درک می‌کند. نوزاد به طور مرتب به پاها و دست‌هایش می‌نگرد. 

لثه‌های نوزاد در این سن باید با مسواک مخصوص شیرخواران قبل و بعد از غذاخوردن و هنگام خواب تمیز شود. اکثر نوزادان تجربه رویش نخستین دندان را در ۶ تا ۷ ماهگی به دست می‌آورند اما برخی کودکان ممکن است در این ماه از احساس درد و تورم در لثه‌ها، ابراز ناراحتی کنند. ماساژ دادن لثه‌ها احساس درد لثه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، همچنین جویدن یا گاز زدن، اجسام سرد مانند قاشق یا دندان گیرهای سرد به او کمک می‌کند. 

  • کودک در سن ۳ تا ۶ ماهگی چرخیدن و بازی کردن با انگشتان دست را به خوبی می‌آموزد و با استفاده از تکیه گاه می‌تواند به راحتی بنشیند. 
  • او مهارت پرتاب و گرفتن اشیای سبک را یاد گرفته و با استفاده از انگشتانش اجسام را برمی دارد. 
  • تقلید از حرکات صورت پدر و مادر سرگرمی مورد علاقه تازه وارد است و او توانایی تولید آوا و هجاهای مختلف را هنگام بازی به دست آورده و گاهی اوقات هنگام کشف یافته‌های جدید جیغ‌های ممتد می‌کشد. 
  • نوزاد در این سن تلاش بیشتری خواهد کرد که والدینش را متوجه خود کند و در برابر رفتارهای غریبه‌ها، واکنش‌ها و آواهای متفاوتی را تولید می‌کند. 
  • اکثر کودکان در این سن وقتی تصویرشان را در آینه مشاهده می‌کنند، لبخند زده و واکنش نشان می‌دهند.  خواندن کتاب برای کودک به رشد ذهنی او در این سن کمک می‌کند. 

مراحل رشد کودک از ۷ تا ۱۲ ماهگی

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام