انتخاب اسباب بازی برای کودکان 0 تا 8 سال

نکات کلیدی

در این مقاله خواهید خواند:

 • بهترین اسباب بازی برای کودک
 • انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در سنین مختلف
 • اسباب بازی و ارزش‌های خانوادگی شما
 • اسباب بازی‌های جنگی و عروسک‌های فانتزی 
 • اسباب بازی و تبلیغات 

بهترین اسباب بازی برای کودک

اسباب بازی به رشد کودک کمک می‌کند و باعث می‌شود کودک بازی کردن را شروع کند. بهترین نوع اسباب بازی‌ها، اسباب بازی‌هایی هستند که بچه‌ها به روش‌های مختلف می‌‎توانند با آن‌ها بازی کنند. این اسباب بازی‌ها کودک را تشویق می‌کنند تا از قوه تخیل، خلاقیت و مهارت‌های حل مساله خود استفاده کند.

این بازی‌ها شامل:

 • قطعات چوبی یا پلاستیکی- بچه‌ها می‌توانند با آنها بازی چیدمانی و ساختنی انجام دهند.
 • توپ ها- بهترین وسیله برای بالا و پایین پریدن، غلتاندن، پرتاب کردن هستند.
 • جعبه‌های مقوایی- کودک می‌تواند تصور کند که این جعبه‌ها پیشخوان فروشگاه، اجاق گاز، ماشین، قایق، خانه عروسک‌ها و... هستند.
 • لباس‌های مبدل- با استفاده از پارچه‌های ارزان و تکه‌ پارچه‌ها کودک شما می‌تواند به هرکس و هرچیزی تبدیل شود.
 • لوازم نقاشی- کودکان با مداد رنگی، آبرنگ، ماژیک‌ و ... خلاقیت خود را نشان می‌دهند.
 • مجموعه- بچه‌ها می‌توانند انواع دکمه‌ها، سکه‌ها و...‌ را براساس رنگ، طرح یا شکل‌شان جمع‌آوری کنند.
 • هر وسیله‌ای درخانه می‌تواند به‌عنوان اسباب بازی مورد استفاده کودک شما قرار بگیرد مثل قابلمه‌ها، تابه‌ها، ظروف پلاستیکی، لباس‌ها، سبدها و... فقط باید در انتخاب این وسایل دقت کافی داشته باشید تا از هیچ نظر برای کودک خطر نداشته باشند.

انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان در سنین مختلف

روی بسته‌بندی همه‌ی اسباب بازی‌ها رده‌ی سنی مناسب برای بازی با آن ذکر شده است.

با وجود اینکه این موضوع به شما هنگام انتخاب کمک زیادی می‌کند اما بهتر است علایق و سن رشد ذهنی فرزندتان را نیز هنگام خرید اسباب بازی در نظر بگیرید.

رده سنی ذکرشده روی اسباب بازی‌ها از نظر ایمنی هم برای کودک مهم است. مثلا اسباب بازی‌هایی که قطعه‌های کوچک دارند برای بچه‌های کوچک خطرناک‌ترند چون ممکن است آنها را قورت بدهند. پس توجه به رده‌ی سنی اسباب بازی بسیار اهمیت دارد.

برای نوزادان هیجان بازی با شما یا سایر افراد خانواده بسیار بیشتر است. آنها به صورت شما با دقت نگاه می‌کنند صدای شما را گوش می‌دهند و با شما در بازی همراه هستند.

هنگامی که با نوزاد در انجام فعالیت‌هایی همراه می‌شوید بسیار از آن لذت می‌برد. مثل وقتی که با یکدیگر به آویز رنگی تختش نگاه می‌کنید، به یک اسباب بازی موزیکال گوش می‌دهید و یا باهم تلاش می‌کنید تا به جغجغه برسید.

نوپایان بیشتر به بازی با جعبه‌ها، تکه‌های جورچین و خانه‌سازی، ظرف‌های پلاستیکی، لباس‌‌های مبدل رنگی و... علاقه دارند. همچنین از زدن آهنگ با وسایل ساده لذت می‌برند مثلا زدن آهنگ با پشت قاشق به یک ظرف .

بچه‌های بزرگتر بیشتر علاقه به حل مساله و استفاده از قدرت تخیل‌شان دارند. پازل‌ها یا بازی‌هایی که باید با دیگران انجام دهند گزینه‌ی مناسبی برای آنها خواهد بود.

اسباب بازی و ارزش‌های خانوادگی شما

شما کسی هستید که تشخیص می‌دهید آیا این اسباب بازی مناسب کودک شما هست یا خیر .اگر برای خرید نوع خاصی از اسباب بازی مطمئن نیستید بهتر است با کودک خود صحبت کرده و او را متوجه معیار‌های خانوادگی خود کنید. مثلا به او بگویید(هیچ کس تو خانواده‌ی ما تفنگ نداره، تفنگ وسیله‌ی خطرناکیه که به آدم‌ها آسیب می‌زنه).

اما دقت داشته باشید که ممنوعیت و حساسیت بیش از حد شما نسبت به یک اسباب بازی کودک را بیشتر تحریک می‌کند تا آن را داشته باشد.

بهتر است اسباب بازی‌هایی انتخاب کنید که مناسب با سبک زندگی شما هستند.

به طور مثال اگر کودک شما یک اسباب بازی پلاستیکی می‌خواهد که از نظر شما مناسب نیست به جای خرید آن می‌توانید با کودک درباره چرخه‌ی بازیافت صحبت کنید و شبیه آن را با وسایل دور‌انداختنی خانه بسازید. یا اگر کودک شما اصرار به خرید تبلت یا کنسول بازی دارد، باید وقت بیشتری را برای بازی کردن با او بیرون از محیط خانه‌ی خود بگذارید و برای او توضیح دهید بازی‌های فیزیکی نسبت به بازی‌های کامپیوتری چه مزیت‌هایی دارند.

اگرچه باید توجه باشید که ارزش‌های خانواده شما با هم در تناقض نباشند. به طور مثال: : اگر از نظر شما داشتن اسباب بازی‌های جنگی مثل تفنگ و اسلحه مناسب نیستند پس نباید دیدن برنامه‌های تلویزیونی و بازی‌های کامپیوتری خشونت آمیز نیز مناسب باشند.

اگر به هر دلیلی مایل به خرید اسباب بازی نیستید بهتر است به آرامی و به صورت مختصر دلیل را برایش توضیح دهید. در نهایت تصمیم گیرنده برای خرید شما هستید.

اگر تعداد اسباب بازی‌های کودک زیاد نیست، هنگام بازی باید همه در دسترس او قرار بگیرند اما اگر تعداد آنها زیاد است بهتر است آن‌ها را دسته‌بندی کرده و هرزمان یکسری از آنها را در دسترس کودک قرار دهید.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان 0 تا 8 سال

اسباب بازی‌های جنگی و عروسک‌های فانتزی

بعضی از خانواده‌ها بر این باورند که بعضی از اسباب بازی‌ها مناسب کودک‌شان نیست و با معیارهای خانوادگی آنها مطابقت ندارد. مثل اسباب بازی‌های جنگی یا عروسک‌های خیلی فانتزی مثل باربی .

اسباب بازی‌های جنگی:

اگر کودک شما با اسباب بازی‌های خشن بازی می‌کند یا با استفاده از وسایل خانه اسباب بازی جنگی برای خود درست می‌کند، به نحوه‌ی بازی او بسیار دقت کنید.

مثلا اگر از تفنگ و اسلحه در بازی برای گیر انداختن دزدها و مجرمان در نقش پلیس استفاده می‌کند، نگران نباشید.

اما اگر از آن علیه بچه‌های دیگر استفاده کرده و به آنها حمله می‌کند، برای زندگی اجتماعی و روابط او اصلا خوب نیست .چراکه در آینده سایر کودکان به دلیل ترس از او، از بازی کردن با وی سرباز می‌زنند. در این شرایط بهتر است به آرامی با او صحبت کنید و به او بگویید چرا با دوستش در یک تیم قرار نمی‌گیرد و تلاش برای به دام انداختن آدم‌های بد نمی‌کند؟

همان طور که متوجه شدید در این شرایط مشکل ماهیت تفنگ یا اسباب بازی نیست، بلکه نوع استفاده از آن است .

بچه‌ها معمولا از سایر وسایل مثل چسب یا خمیربازی برای خود تفنگ درست می‌کنند. این مساله‌ای نگران کننده نخواهد بود چرا که تفنگی که با چسب یا خمیر درست شده به اندازه تفنگ اسباب بازی قدرت نداشته و کمتر برای آزار دیگران و آسیب زدن استفاده می‌شود در واقع فقط نمادی از تفنگ خواهد بود.

انتخاب اسباب بازی برای کودکان 0 تا 8 سال

عروسک‌های لوکس و فانتزی:

بازی با عروسک‌ها جذابیت بسیاری برای کودکان دارد. اما در ساخت بعضی عروسک‌ها به فرم بدن آنها توجه خاصی شده و لباس‌های آنها نیز متداول نیستند .مثلا بعضی عروسک‌ها با اندام‌های خاص دامن‌های کوتاه، لباس زیر با پاشنه‌های خیلی بلند به فروش می‌رسند.

این عروسک‌ها بی‌ضرر به نظر می‌رسند اما تصویری از زنان ارائه می‌دهند که ممکن است نخواهید کودک شما از آنها الگوبرداری کند. به طور مثال اینگونه عروسک‌ها به کودکان به خصوص دخترها این پیام را می‌دهد که مهم‌ترین چیز درباره آنها ظاهرشان است.

دوباره دقت کنید که کودک چگونه با عروسک‌ها بازی می‌کند. نوع نگاه و نگرش فرزند شما به عروسک اهمیت دارد. عروسک‌هایی بخرید که ظاهری کودکانه‌تر و ساده‌تر دارند. تا شکل اندام و ظاهر جنسیتی برای فرزندتان از بین برود.

به طور کلی نگرش فرزند شما به این گونه اسباب بازی‌ها بسیار مهم است البته  گاهی اوقات این دیدگاه به صورت دوره‌ای است و ممکن است با گذشت مدتی کوتاه به خودی خود برطرف شود. اما اگر چنانچه هنوز نگران این موضوع هستید می‌توانید اسباب بازی‌های دیگر را جایگزین آنها نمایید.

اسباب بازی و تبلیغات

اکثر اسباب بازی‌ها طی برنامه‌ای هدفمند برای کودکان تبلیغ می‌شوند.

بعضی از این تبلیغات فقط روی نوعی خاص از بازی تاکید می‌کند و منجر می‌شود تا کودک از قدرت خیال و تصور خود هیچ استفاده‌ای نکرده و تنها به ارائه‌ی تلویزیونی بازی اکتفا کند.

نوع و راه بازی کردن با اسباب بازی بسیار بیشتر از ماهیت اسباب بازی بر روند رشد کودک شما تاثیرگذار خواهد بود. نوع رفتار کودک با اسباب بازی و نوع بازی با آن به شما نشان می‌دهد که آیا این اسباب بازی برای او مناسب است یا خیر.

دیگر تصاویر
Submitted by editor74 on چ., 07/14/2021 - 08:32