به کودک خود تجربه کردن را هدیه دهید

به کودک خود تجربه کردن را هدیه دهید

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر می‌خواهید شاد باشید باید پول‌هایتان را به جای خرید کالاهای مختلف در راه تجربه کردن خرج کنید. این نتیجه‌گیری در قالب نظریه‌ای مشابه، درباره‌ی کودکان نیز صدق می‌کند. با توجه به مطالعات اخیر، کودکان از یک تجربه، آموخته‌های بیشتری را فرا می‌گیرند تا آخرین مدل یک اسباب‌بازی یا گجت. لازم به ذکر است که در بسیاری موارد، احساسی که این تجربه و ارتباط در فرد ایجاد می‌کند، پراهمیت‌تر از نوع تجربه‌ای است که او دارد.

سیندی چان، استادیار دانشگاه تورنتو و نویسنده ارشد این مطالعات خاطرنشان می‌کند که هدیه‌های تجربی که به کودک امکان تجربه کردن چیزی را می‌دهد، بیشتر احتمال دارد که خاطره‌هایی را برای مدت طولانی در ذهن او ماندگار کنند چراکه همراهی در انجام کاری نسبت به دریافت چیزی، بیشتر ارتباط احساسی را در فرد ایجاد می‌کند.

بنا بر عقیده‌ی چان، فردی که یک هدیه تجربی دریافت کرده است، هنگام استفاده از آن، یک واکنش احساسی قوی از خود بروز می‌دهد مانند ترس و وحشتی که یک ماجراجویی سافاری (گردش در طبیعت‌های آفریقا) در فرد ایجاد می‌کند یا هیجانی که حضور در کنسرت راک به او می‌دهد یا آرامشی که رفتن به چشمه آب گرم به او می‌دهد. دادن هدیه‌هایی اینچنینی به یک فرد، نسبت به دادن یک کالا به عنوان هدیه، احساسات و عواطف شدیدتری را در گیرنده هدیه ایجاد می‌کند.

چرا خاطرات کودکی بسیار اهمیت دارتد؟ این خاطرات، شالوده‌ای از احساسات را در کودک می‌سازند که هر چه بزرگتر شود، می‌تواند هنگام ناراحتی، اضطراب یا نگرانی به این خاطرات رجوع کنند. با توجه به صحبت دکتر مارگو ساندرلند، روان‌درمانگر کودک، خاطره‌های مثبت به کودکان کمک می‌کند استرس خود را تنظیم کنند، ظرفیت توجه خود را افزایش دهند، تمرکز خود را تقویت کنند و به طور کلی سلامت فیزیکی و روانی خود را بهبود دهند. خاطرات شاد در آینده هنگامی که کودک با مشکلات و چالش‌ها روبرو شود، به او آرامش می‌دهند.

تجربه کردن نه تنها به کودکان در ساختن پایه‌ای استوار از خاطرات شاد کمک می‌کند بلکه به ترقی و توسعه مغز نیز یاری می‌رساند. بنا به گفته‌ی دکتر ساندرلند: «یک محیط غنی، تجربه‌هایی جدید را عرضه می‌کند که در ترکیب با تعاملات فیزیکی، اجتماعی، شناختی و حسی است.»

هر زمان کارهایی را انجام می‌دهید که از دایره‌ فعالیت‌های روزمره‌ شما خارج باشد؛ با این کار شما به فرزندانتان فرصتی می‌دهید که چیزهایی ببینند، استشمام کنند، بشنوند و لمس کنند که به تجربه‌های کلی آنان افزوده می‌شوند و به تقویت ذهن آن‌ها را کمک می‌کنند.

آیا اهمیتی دارد که برای تجربه کردن کجا بروید؟

این تحقیق یک سوال را در ذهن ما ایجاد می‌کند:

آیا اندازه و نوع تجربه اهمیتی دارد؟ شما خوشحال خواهید شد اگر بشنوید که: نه! اهمیتی ندارد. در حقیقت کودکان بیشتر احتمال دارد از یک گردش ویژه برای خوردن بستنی‌ای که عاشق آن هستند، خاطراتی قوی و آرام‌بخش در ذهن خود بسازند تا از گردشی هیجان‌انگیز اما پراسترس به شادترین نقطه زمین!

مادری پنسیلوانیایی هنگامی که دو دختر خود را دیزنی‌لند برده بود و تمام چیزی که آن دو خواسته بودند انجام دهند شنا کردن در استخر هتل بود، این تجربه را به صورت مستقیم به دست آورد.

مادر دیگری نیز از ویریجینیا که دو فرزند دارد، درباره‌ تجربه خود گفته است فرزندان او که حالا دیگر بزرگ شده‌اند همیشه از گردش‌هایی که در کودکی به باغ ماز محلی (باغ‌های پیچ در پیچ همانند بازی ماز) می‌رفتند به عنوان چند خاطره محبوب خود در کودکی یاد می‌کنند.

مادر دیگری نیز نظر خود را اینگونه بیان کرده است:

«همه چیز مربوط به پدر و مادر است که چگونه در مقابل هر چیزی می‌توانند آرامش خود را حفظ کنند.» بنا بر نظر این مادر، گردش‌هایی بدون هیچ قانون و استرسی، تجربه‌هایی بوده‌اند که کودکان‌اش بیشترین لذت را از آن می‌بردند.

سوفیا ویلیامز، دختر نوجوان ویریجینیایی می‌گوید: «چیزهایی که در کودکی به شما هدیه داده می‌شوند با بزرگ شدن شما، دیگر به درد نخواهند خورد اما خاطراتی که برای شما ساخته می‌شوند، اینگونه نیستند.»

بنابراین گجت‌ها و اسباب‌بازی‌های پیشرفته تنها برای مدتی سرگرم‌کننده هستند؛ اما ارزشمندترین چیز، خاطراتی است که از تجربه‌های حضور در کنار خانواده، در ذهن کودک ساخته می‌شوند و برای او شادی و آرامش را در سال‌های آتی زندگی به ارمغان خواهند آورد.

 

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام