درخواست همکاری از افراد بالای ۵۰ سال برای ترغیب کودکان به خواندن

درخواست همکاری از افراد بالای ۵۰ سال برای ترغیب کودکان به خواندن

خواندن فرایندی است که از یک سو نیازمند پشتیبان هایی سخت افزاری است و از سوی دیگر نمی توان تاثیر استفاده از پشتیبان هایی نرم افزاری را هم نادیده گرفت. 

نمونه ای از پشتیبان سخت اقزاری طراحی ساختمان کتابخانه است که  باید به گونه ای باشد که همه گروه های سنی از صفر تا ۱۱ سال به کتابخانه دسترسی داشته باشند. برای نمونه امکان پذیرایی مراجعانی که با کالسکه یا ویلچر به کتابخانه می آیند وجود داشته باشد.

برنامه های کتابخوانی در کتابخانه ها مخصوص گروهای مختلف سنی می تواند نمونه خوبی برای پشتیبان نرم افزاری باشد .

برنامه ی «خواندن و ترغیب به خواندن» یکی از پشتیبان های نرم افزاری است که در کشور کانادا اجرا می شود.

کانادا کشوری مهاجرپذیر است و مهاجران بخش بزرگی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

در یک فراخوان از افراد بالای ۵۰ سال دعوت به همکاری می شود تا برای کودکان داستان بخوانند. علت ذکر محدودیت سنی این است که کودکان این کشور، مهاجر هستند و اکثرا از پدر بزرگ ها و مادر بزرگ های خود دور هستند . همه ی کودکان شنیدن قصه را از زبان پدر بزرگ و مادر بزرگ خود خیلی دوست دارند و برای آن ها بسیار لذت بخش است و بسیاری این قصه ها را برای همه ی عمر به خاطر می سپارند. این برنامه برای این اجرا می شود که این خلاء تا حدی پر شود. این برنامه، امکان شنیدن داستان از زبان فردی که سن پدر بزرگ و مادر بزرگشان را دارد، برای کودکان فراهم می کند و باعث می شود در روند خواندن، این تجربه را از دست ندهند.

برگزارکننده این برنامه موسسه ای است به نام «خواندن و ترغیب به خواندن» (lire et faire lire ) در ایالت کبک کشور کانادا. بخشی از این برنامه شامل داوطلبانی است که به کشورهای فقیر فرانسه زبان سفر می کنند و برای کودکان کتاب می خوانند ، و یک قسمت از برنامه مخصوص داوطلبان مسنی است که برای کودکان کتاب می خوانند. این برنامه در مدرسه ها و کتابخانه ها برای کودکان پیش دبستانی و دبستانی اجرا می شود.

این برنامه ابتدا در سال ۱۹۸۰ در کشور انگلستان و سپس در سال ۱۹۹۹ در فرانسه اجرا شد. . در سال ۲۰۰۲ چندین موسسه در ایالت کبک کانادا به این برنامه پیوستند و مسئولیت اجرای آن را در شهرهای کبک به عهده گرفتند . تعدادی از این موسسه ها عبارتند از :

  • انجمن کتابخانه های عمومی کبک
  • انجمن معلمان بازنشسته کبک
  • انجمن نویسندگان کبک 

در ونکور هم که متعلق به ایالت بریتیش کلمبیاست، این برنامه توسط بنیاد فرانسه زبانان ونکوور اجرا می شود .

برنامه ای است که در ایالت کبک کشور کانادا در حال انجام است بسیار ساده است . در طول سال تحصیلی، یک بار در هفته، داوطلبان برنامه خواندن، به مدرسه ای در محله خود مراجعه می کنند و به مدت یک ساعت برای دانش آموزان کتاب می خوانند . هر داوطلب  مسئولیت یک گروه ۲ تا ۵ نفره از دانش آموزان در گروه سنی ۴ تا ۸ سال را بر عهده دارد . محور اصلی این برنامه  اول لذت خواندن است و دوم ملاقات بین نسل هاست .

مترجم: بهاره بهداد

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

پرسش و پاسخ

عضویت در کانال تلگرام