فعال نگه داشتن کودکان از نظر ذهنی در تعطیلات تابستان

 فعال نگه داشتن کودکان از نظر ذهنی در تعطیلات تابستان

در تمام دنیا کودکان در حال کنار گذاشتن کیف و کتاب‌ها و همچنین مشق‌هایشان هستند و خود را برای بازی کردن و انواع تفریحات آماده می‌کنند (حداقل آنهایی که از این نعمت برخوردارند!) حدس زدن دلیل این اتفاق بسیار ساده است، بله درست است تعطیلات تابستان  از راه رسیده. همه ما زمانی کودک بوده‌ایم، و همه حس روز آخر مدرسه را دوست داشتیم. بالاخره آن زمان استراحتی که لیاقتش را داشتیم بدست می‌آوردیم و دوست داشتیم بیرون برویم و با دوستانمان بازی کنیم یا تمام روز روی مبل بنشینیم و کارتون تماشا کنیم. با تمام این آرامش ذهنی، فراموش کردن درس خواندن و اینکه اصلاً چه شکلی می‌شود درس خواند بسیار ساده بود.

با اینکه دوست داریم به کودکان خود تعطیلات تابستان آسانی بدهیم، نباید آماده نگه داشتن آنها از نظر ذهنی در طول تابستان را فراموش کنیم، با این کار کودک زمانی که به مدسه برمی گردد دیگر احساس گیجی و گمشدگی نمی‌کند. مطالعات نشان داده جوانانی که در طول تعطیلات تابستان  درگیر فعالیت‌های آموزشی نمی‌شوند، وقتی دوباره به مدرسه بازمی گردند احساس نا آشنایی با فضای آموزشی پیدا می‌کنند. برای فعال نگه داشت ذهن فرزندانمان در این تعطیلات تابستان چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

روتین‌های روزانه در تعطیلات تابستان 

با برنامه ریختن برای تعطیلات تابستان  فرزند خود نه تنها انتقالش از تعطیلات به مدرسه آسان می‌شود بلکه ذهنش هر روز برای فعالیت آماده است. ساعت مشخص برای بیدار شدن، وعده‌های غذایی در طول روز، و زمان خواب همه در فعال نگاه داشتن ذهن فرزندتان طبق برنامه نقش ایفا می‌کنند.

اردوهای تابستانی در تعطیلات تابستان 

بر اساس تحقیقات، کودکان و نو جوانان با شرکت در اردوی تعطیلات تابستان می‌توانند نقشی مثبت ایفا کنند، و همچنین این فرصت را پیدا می‌کنند تا یاد بگیرند چگونه با دیگران کار کنند، تصمیم بگیرند، مسئولیت بر عهده بگیرند، قابلیت‌های خلاقانه خود را وسعت دهند، و با شرکت در کارهای اردو احساس استقلال کنند. اردوهای تابستانی انواع مختلفی دارند، اردوهای ورزشی، اردوهای هنری و خلاقانه، اردوهای مذهبی، و بسیاری انواع دیگر.

تعطیلات تابستان و مهارت

ساختن لذت بخش است و اجازه می‌دهد ذهن فرزندمان فعال بماند، این کار نه تنها باعث می‌شود کودک ایده‌های خود را بکاود، بلکه باعث تقویت مهارت خلاقانه او می‌شود همچنین او در پایان چیزی دارد که از ساخت آن به خود افتخار می‌کند. این را هم فراموش نکنید که این فعالیت‌ها آن‌ها را در روزهای خیلی گرم یا بارانی در خانه مشغول نگه می‌دارد.

چالش مطالعه در تعطیلات تابستان 

مطالعه مهارتی فوق العاده است تا با آن فرزند خود را از نظر ذهنی فعال نگه دارید. با این حال گاهی کودک فکر می‌کند مطالعه کاری دشوار است، چگونه به او برای این کار انگیزه دهیم؟ می‌توانید چالش کتاب خوانی در تعطیلات تابستان برای او ایجاد کنید، مثلاً بین او و دوستانشان. کتابی معرفی کنید و برای هر کدام که زودتر کتاب را تمام کرد جایزه‌ای در نظر بگیرید. حتی برخی از کتاب خانه‌ها نیز این نوع مسابقات را برگزار می‌کنند تا کودکان و نوجوانان به کتاب خواندن تشویق شوند. راستی اگر شما نیز صاحب چنین مکان‌هایی هستید می‌توانید از این ایده استفاده کنید.

تعطیلات تابستان  و آشپزی با مادر

در آشپزخانه به کمک احتیاج دارید؟ از فرزند خود بخواهید در تدارک یک وعدهٔ غذایی یا میان وعدهٔ خوشمزه کمکتان کنند، با آموزش مهارت‌های سادهٔ آشپزی در تعطیلات تابستان به کودکان نه تنها به آن‌ها آموزش آماده کردن غذا می‌دهید بلکه تحقیقات نشان داده مهارت ریاضی کودکان نیز تقویت می‌شود.

اندازه گیری تعداد فنجان و قاشق غذا خوری از موادی که در طول آشپزی به آنها نیاز دارید می‌تواند به کودک کمک کند که یادبگیرد چگونه از پس محاسبات ساده بر بیاید.

مقاله‌های مرتبط با این موضوع

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

پرسش و پاسخ

عضویت در کانال تلگرام