ساخت تخته لمسی برای نوزادان و نوپایان

ساخت تخته لمسی برای نوزادان و نوپایان
مترجم: 

اینجا به شما نشان می­دهیم که چگونه خودتان یک تخته لمسی برای کودکانتان بسازید. من شما را تشویق می‌کنم که یکی از این‌ها بسازید، کوچولویتان عاشق آن خواهد شد! فراهم کردن زمینه برای تجربه­‌های غنی لمسی برای کودکانمان بسیار مهم است. ساختن این تخته لمسی برای کودکتان با استفاده از وسایل دورریختنی که در اطراف خانه پیدا می­‌شود، بسیار آسان است. دختر کوچکم، پاوسم، عاشق تخته لمسی­‌اش شده است؛ بیش­تر از هر اسباب­‌بازی دیگری در خانه.

تخته لمسی یک مزیت دیگر هم دارد:

کودکم هنگام بازی با آن روی شکم خود می‌خوابد. این حرکت باعث می‌شود ماهیچه‌های گردن او تقویت شود که به او در نشستن، خزیدن و راه رفتن در مراحل بعدی رشد کمک خواهد کرد.

تخته لمسی

برای ساخت این بازی، از گوشه و کنار خانه اجزای ریزی را پیدا کردم که احساس کردم خطری برای کودکم ندارند. همچنین بسیار به بافتشان و این که چگونه به وسیله چسب حرارتی چسبیده می­‌شوند، فکر کردم.

هر آنچه برای ساخت یک تخته لمسی به آن نیاز دارید:

  • مقوا
  • تفنگ چسب حرارتی
  • قطعه‌­های دارای بافت و بدون خطر از گوشه و کنار خانه

وسایلی که من انتخاب کردم:

پلاستیک‌های حباب‌دار، حصیر، کاغذ دور کاپ کیک، پاک‌کننده صورت تمیز، ساینده خشن، سنگ، چوب، پلاستیک از یک جعبه ساندویچ، کاغذ، کارت و پارچه وسایلی بود که بافت‌های متفاوتی داشتند و من از گوشه و کنار خانه یافتم.

تخته لمسی

آن‌­ها را روی مقوا مرتب کردم و بافت­‌های مختلف را به صورت پراکنده قرار دادم تا به عنوان نمونه همه بافت­‌های نرم در کنار یک‌دیگر قرار نگیرند و تنوع داشته باشند.

تخته لمسی

با استفاده از چسب حرارتی هر تکه را چسباندم و ۲۴ ساعت صبر کردم تا کاملا ثابت شوند. هر تکه را چک کردم. حتما مطمئن شوید که هیچ تکه‌­ای نمی‌تواند از تخته ­لمسی جدا شود.

تخته لمسی

رابطه کودکان با تخته لمسی

کودکم، پاوسم به سرعت به تخته لمسی جذب شد. من فکر می­‌کنم که تخته به خاطر تنوعی که در بافت و رنگ داشت، از لحاظ دیداری برای او جذاب بود. هم چنین برایش یک وسیله جالب و تازه بود.

 او بلافاصله بازی با تخته لمسی را آغاز کرد. لمس کردن، مالیدن، ضربه زدن، خراشیدن و کشیدن برخی از راه­‌هایی بود که او برای تجربه کردن تخته استفاده کرد. او چیزهایی را تجربه می‌کرد که به صورت بصری میتوانست ببیند، بشنود و لمس کند؛ یک تجربه فوق‌العاده.

نمی‌توانید تصور کنید که هر تکه چه احساسی به او می­داد. من هم­‌چنین موقعیت را مناسب دیدم تا درباره اتفاقی که در حال رخ دادن است و چیز­هایی را که احساس می‌کند، با استفاده از واژه‌های کلیدی با او صحبت کنم. از کلمه­‌هایی مانند «کرکی»، «نرم» و «خراش دار» برای تعریف برخی از بافت‌ها استفاده کردم.

بازی‌های خلاق دیگر

طراحی بازی‌ حسی با قیف‌ و شلنگ

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام