به کودک خود در کم کردن اضطراب امتحان کمک کنید

برای کودکان، احساس ترس از امتحانی بزرگ و سخت، عادی است ولی برخی از کودکان بیش از اندازه دچار اضطراب می شوند، که بر سلامتی، رفتار و نمره ی کودکان اثر می گذارد. اضطراب امتحان از زمانی که مدارس تاکید زیادی بر استاندارد کردن امتحانات کرده اند، شایع شده است. همه ی شاگردان دچار این فشار می شوند، حتی شاگردانی که نمرات خوبی می گیرند گاهی این فشار را تجربه می کنند.

در زیر به شماری از نشانه هایی که نمایانگر استرس بیش از حد کودکان است، اشاره شده است:

 • کودک به ویژه در روزهای امتحان از رفتن به مدرسه سرباز می زند

 • روزهای نزدیک امتحان، برای هر چیز کوچکی گریه می کند؛

 • رفتار خورد و خواب کودک روزهای قبل از امتحان تغییر پیدا می کند؛

 • حتی ساده ترین تکالیفش را انجام نمی دهد؛

 • دچار حواس پرتی شده و توانایی تمرکز کردن را ندارد؛

 • خودش را دست کم گرفته و لقب "احمق" به خود می دهد؛

 • در روزهای قبل از امتحان، دچار حالت تهوع و سر درد تنشی می شود؛

 • در خانه تمرین ها را خوب انجام می دهد، ولی در امتحان واقعی عملکردش فرق می کند؛

 • روی ورقه ها و پروژه ها خوب عمل می کند، ولی در امتحان نه.

جوسف کاسبارو، مدیر پیشین مدرسه ای در نیویورک می گوید: "مدرسه ها، نظام ها، معلم ها و اجتماع، بیش از پیش بر اساس نمره ی آزمون هایشان داوری می شوند، و سبب می شوند همه درگیر اضطراب شوند". او مشاهده کرد هنگامی که نمره ی آزمون های استاندارد، ارقام قدرتمند می شوند، یعنی شاگردان نمره ی قبولی را دریافت می کنند، به سطح بالاترارتقاء پیدا کرده و بر اعتبار و شهرت مدرسه افزوده می شود، در آن هنگام بیشتر دانش آموزان به گونه ای، اضطراب را تجربه کرده اند.

کاسبارو که هم اکنون مشاور تحصیلی است، می گوید: "به نظر می رسد که اضطراب به مشکلی غیر قابل کنترل تبدیل می شود" و "نمره ی آزمون، تک تک لحظه های بیداری را اشغال کرده است."

کاسبارو برای کمک به کودکان، والدین و آموزگاران در درک این که اضطراب از کجا پدیدار می شود، کتابی با عنوان "اضطراب امتحان و کارهایی که می توانید برایش انجام دهید" نوشته است. او می گوید: " کم کردن اضطراب بچه ها، مورد علاقه ی همه است".
پیشنهادهای کاسبارو برای کم کردن اضطراب امتحان در بچه ها، به شرح زیر است:

 • در آینه نگاه کن

 والدین باید از خود بپرسند، آیا من عامل عمده ی اضطراب هستم؟، بعضی از والدین ناآگاهانه کودکان را مضطرب بار می آورند، مثلا پیوسته درباره ی امتحان صحبت می کنند و طوری القا می کنند که انگار ارزش بچه هایشان را با نمره و امتیاز آزمون ها اندازه می گیرند. کاسبارو می گوید: "والدین به شدت فکر می کنند آینده ی بچه هایشان وابسته به آزمون ها و نحوی اجرای آنهاست". "و آن ها فکر می کنند اگر به بچه ها فشار وارد نکنند، وظیفه ی خود را به خوبی انجام نداده اند."

 • تعادل را پیدا کن

 پیشرفت کودک تان را ستایش کنید، نه نمره آزمونش را. با این کار به او می فهمانید که چیزهای دیگری چون: هنر، ورزش و ارتباطات هم، اهمیت ویژه خودشان را دارند. روی کسانی تاکید کنید که امتحان های خود را با نمره های عالی نگذراندند. هیچ کس از روی عملکرد ضعیف های وارنر وان بران در آزمون های ریاضی دبیرستان، نمی توانست این نتیجه را بگیرد که روزی او یکی از دانشمندان موشک خواهد شد!. دنبال نمونه هایی از این دست در خانواده و اجتماع  خود باشید و آن ها را به کودک تان معرفی کنید.

 • در مورد حرفه های گوناگون صحبت کنید

​تاکید روی پزشک ها، وکیل ها و دانشمندان و دیگر رشته هایی که پرستیژ و درآمد بالا دارند، وسوسه انگیز است. مطمئن شوید کودکان شما می دانند که گزینه های رضایت بخش شغلی دیگری هم وجود دارد و نکته ی مهم این است که آن ها از شغلی برگزیده اند خوشحال و راضی باشند.

 • انتظار نداشته باشید که همه ی بچه ها در یک سطح و یکسان باشند

ممکن است کودکان تان را زیر یک سقف بزرگ کرده باشید ولی آن ها کاملا متفاوت از یکدیگر به بار آیند. یکی از کودکانتان ممکن است بدون آمادگی زیاد، به خوبی از عهده ی آزمون برآید، در حالی که دیگری ممکن است برای گرفتن نمره ی متوسط تلاش زیادی بکند. از تحسین زیاد و مکرر کسانی که خوب امتحان می دهند، پرهیز کنید. گاهی کودکانی که در امتحان ضعیف عمل می کنند در شغل شان موفقیت بیشتری بدست می آورند. کاسبارو می گوید: "درباره ی علاقه ی کودک خود واقع بین بوده و آن را تقویت کنید."

 • شیوه ی یادگیری کودک خود را بشناسید

بعضی از بچه ها مداخله ی زیاد والدین را نیاز دارند، بیشتر به این سبب که برای آن ها تمرکز بر روی مطلب بیشتر از چند دقیقه سخت است. و درحالی که برای گروهی از کودکان گرفتن نمره ی خوب انگیزه ای قوی برای مطالعه است و گروهی دیگر از کودکان را با کمک جایزه ای فوری مانند تماشای تلویزیون می توان به مطالعه تشویق کرد.

 • درکسب مهارت های مطالعه به کودکان خود کمک کنید

شما نمی توانید از بچه ها امتحان بگیرید ولی می توانید به آن ها یاد دهید چگونه برای امتحان آماده شوند. کاسبارو می گوید: "اگر روز پیش از امتحان خوب شروع شود، نتیجه ی امتحان هم خوب می شود". به او یاد دهید عوامل مزاحمی را که تمرکز او را کاهش می دهند کاهش دهد و از پرخوانی در شب امتحان خود داری کند. اگر کودکان تلاش می کنند تا راهی برای یادگیری واژگان یا حقایق علمی بیابد کمکش کنید تا فلش کارت درست کند یا یک شیوه ی بازی ارائه دهد.به کودک خود فن امتحان دادن را یاد دهید این فن وقتی مؤثر است که او جواب پرسش را نمی داند.

 • درباره  شیوه ی انجام تکالیف کودکان تان بازنگری کنید

بیشتروالدین اصرار دارند کودکان تکالیف را درست پس از مدرسه انجام دهند ولی بیشتر بچه ها به گفته ی کاسبارو در آن زمان خسته و از پا درآمده هستند و زمان مناسبی برای انجام تکالیف درسی نیست.

 • عادت های سالم را تقویت کنید

بچه ها نیاز دارند غذاهای سالم بخورند، پیوسته ورزش کنند و خواب مناسبی داشته باشند، والدین می توانند الگوی این عادت های سالم باشند و مطمئن شوند که کودکان فرصت گزینش سالم را دارند. مثلا والدین می توانند یخچال را از خوراک سالم پر کنند.

 • اضطراب امتحان بخشی از زندگی دانش آموزی است

اما اگر کودک شما بیش از حد از استرس امتحان رنج می برد، ممکن است نیازمند کمک های جدی باشد. اضطراب زیاد می تواند مانع دستیابی کودکان به استعداد درونی خود در مدرسه شود و در سلامتی فیزیکی آن ها تاثیر بگذارد. شما می توانید با آموزش بعضی از فنون سازش با اضطراب امتحان، به کودک خود کمک کنید. شما نه تنها به آن ها کمک خواهید کرد از عهده ی امتحان ها برآیند بلکه آن ها را با فنونی مجهز می کنید که به که بدانند چگونه با هر مشکلی که در زندگی با آن رو به رو می شوند، رفتار کنند. 

برگردان: کیمیا تقی زاده میلانی
Submitted by Anonymous (تایید نشده) on س., 05/14/2013 - 14:06