مراحل مهم زندگی کودک نوپا از ۱۲ – ۱۷ ماهگی

مراحل مهم زندگی کودک نوپا از  ۱۲ – ۱۷ ماهگی

کودک نوپا شما دائماً در حال رشد و واکنش نشان دادن به دنیای اطرافش است. با چنین پیشرفت سریعی، هر روز نوبت یک ماجرای تازه است. ما بعضی از هیجان انگیزترین مراحل آن‌ها را خلاصه وار شرح می‌دهیم، به این ترتیب شما در می‌یابید که انتظار چه چیزی را باید داشته باشید.

۱-  کودک نوپا شما به یک چیز دوست‌داشتنی وابسته می‌شود

وابستگی شدید کودک به یک حیوان عروسکی یا پتوی محبوب به او احساس آرامش و امنیت می‌دهد. ( با این امتیاز که : پتوی مورد علاقه او حتی به هنگام بدخلقی‌های ملال انگیز هم می‌تواند مفید واقع شود!)

۲ -کم کم نشان می‌دهد که راست دست است یا چپ دست

قاشق فرزندتان را روی سینی صندلی غذای او قرار دهید و نگاه کنید که آیا هر بار آن را با یک دست برمی دارد؟ کودک یک ساله ممکن است یک دست را بر دیگری ترجیح دهد.

۳-عاشق بازی کردن است

حتی بازی ساده دالی موشه هم کوچولوی شما را به وجد می‌آورد. بازی‌های دو نفره برای کودکتان – و همین طور شما - مفید است.

۴-هنگام لباس پوشیدن خودش دست‌هایش را بیرون می‌آورد

همان طور که حرکات کودک هماهنگ‌تر می‌شود، لباس پوشاندن صبحگاهی او آسان‌تر می‌شود. وقتی لباس تنش می‌کنید از او بخواهید که خودش دست‌هایش را بیرون بیاورد. همین است!

۵ -کودک نوپا شما در تلفظ دو کلمه مهارت پیدا کرده است

کوچولوی شما احتمالاً تا حالا یکی دو کلمه را به خوبی ادا می‌کند – توپ، بای بای، یا حتی شاید مامان یا بابا. به حرف زدن با نوزادتان ادامه دهید و پیشرفت او را ببینید.

۶ - کودک نوپا شما عاشق انعکاس تصویرش است

آیینه، آیینه دیواری – کودک نوپای شما از همه زیباتر است! یک آیینه ایمن سازی شده اسباب بازی خیلی خوبی برای این سن است؛ او از دیدن انعکاس تصویر خودش خوشحال خواهد شد.

۷- برای برداشتن اشیا خم می‌شود و می‌تواند آ‌ن‌ها را بلند کند

دفعه بعدی که کوچولوی شما یک اسباب بازی را می‌اندازد، تماشا کنید تا ببینید که آیا آن را دوباره برخواهد داشت؟ ممکن است حالا بتواند خم شود و بدون افتادن وسایلش را بردارد.

۸- دستورات ساده را دنبال می‌کند

ذهن یک کودک نوپا آماده بازی «سیمون می‌گوید» است. شکل ساده شدهٔ بازی را با نوزاد خود انجام دهید و ببینید که آیا از دستورات ابتدایی پیروی می‌کند؟ (بازی «سیمون می‌گوید» نوعی بازی است که در آن فردی که نقش سیمون را دارد دستورات ساده‌ای می‌دهد و بقیه افراد باید آنها را اجرا کنند).

۹- با انگشتانش غذا می‌خورد

با اینکه فرزندتان تشنه استقلال است و می‌خواهد خودش غذا بخورد، استفاده از ابزارآلات برای دستان کوچک او که هنوز هماهنگی در آنها رشد نیافته است دشوار است. غذا خوردن فرزندتان با انگشتانش حاکی از رشد طبیعی و تندرستی است.

۱۰- بازه توجه کوتاهی دارد

نوزاد فعال شما این روزها ممکن است کمتر سرگرم اسباب بازی‌هایش باشد و وقتی برایش کتاب می‌خوانید بیشتر حواسش پرت می‌شود. این زاییده خیالتان نیست، بازه توجه او کوتاهتر شده است.

۱۱- کودک نوپا شما به اجسام اشاره می‌کند

نوزادتان احتمالاً با انگشت تپلش به هر آنچه که می‌خواهد اشاره می‌کند، یک ابزار ارتباطی تازهٔ مؤثر! (از او بخواهید که گوش‌ها یا بینی‌اش را به شما نشان دهد، شاید آنها را هم نشانتان دهد.)

۱۲- کودک نوپا شما از وضعیت نشسته بر می‌خیزد

احتمالاً فرزندتان این روزها فقط تمایل به ایستادن دارد! او را وسط اتاق بنشانید، آیا خودش می‌تواند از حالت نشسته به  روی پاهایش بلند شود؟

کودک نوپا

۱۳-کودک نوپا شما اشیای کوچک را با دست برمی دارد

کوچولوی شما تا به حال احتمالاً در برداشتن اشیای ریز تبحر پیدا کرده است، مهارتی عالی برای گرفتن تکه‌های غذای انگشتی میان انگشت شست و اشاره‌اش در حین غذا خوردن.

۱۴- خط خطی کردن

آن خطوط ناخوانا چیزی فراتر از نشانه‌های رنگی هستند. مهارت خط خطی کردن برای کودک نوپای شما مهارت فوق العاده ای است (البته تا زمانی که روی دیوار اتاقش انجام نشود).

۱۵- تکه‌های بزرگتری از غذا را می‌جود

وقت چندان مناسبی برای پرسیدن این سؤال از کودک نوپایتان نیست که استیک اش را چقدر دوست دارد، اما شاید توجه کرده باشید که او حالا می‌تواند تکه‌های بزرگتری از غذا را در وعده‌های غذایی‌اش بجود.

۱۶- از دستورات اطاعت می‌کند

دانستن اینکه چطور باید از دستورات والدین، معلمان، رئیس‌ها و غیره پیروی کرد جزئی از فرآیند رشد است. با تمرین یک سری دستورالعمل‌های بامزه به فرزندتان کمک کنید این مهارت با ارزش را یاد بگیرد.

۱۷- عاشق کمک کردن به مامان است

گاهی نوپایان بهترین کمک هستند! کوچولوی شما احتمالاً در مرحله‌ای است که از چیدن جوراب‌ها، گذاشتن اسباب بازی‌ها در سبد، یا تمیزکاری همراه با شما لذت می‌برد.

۱۸- شروع به دویدن می‌کند

مامان و بابا، وقت سرعت گرفتن است! حالا که کوچولوی تان دیگر کمتر تاتی تاتی می‌کند و بیشتر می‌دود، شما هم برای تعقیب او باید سریعتر عمل کنید.

۱۹- به چیزی که می‌خورد اهمیت می‌دهد

کودکان نوپا به خوش غذایی معروفند. نوزادتان که شاید قبلاً تنوعی از غذاها را به راحتی می‌بلعید حالا فقط غذاهای به خصوصی را برای وعده‌های غذایی درخواست می‌کند.

۲۰-از همه چیز بالا می‌رود

آیا کوچولوی شما از هر چیزی که می‌بیند بالا می‌رود؟ اگر فرزندتان ذاتاً کوهنورد است، شاید احساس کنید که به جای بچه یک بز کوهی را بغل می‌کنید.

۲۱- از بازی با دوستان لذت می‌برد

احتمالاً فرزند پر جنب و جوش شما عاشق جنباندن ماهیچه‌های خود است. او را با یکی از دوستانش به پارک ببرید و ببینید که چطور در زمین بازی ناپدید می‌شوند. این سرگرمی اصلی نوپایان است!

۲۲- مفهوم وانمود کردن را درک می‌کند

این روزها کودک نوپای شما وانمود کردن را درک می‌کند و از این بازی جدید لذت می‌برد. دیگر اینکه ممکن است لحظه‌ای به شما وابسته باشد و دفعه بعد استقلال طلب کند.

۲۳- خوب رنگ می‌کند

حالا دیگر انگشتان تپل او می‌توانند مداد شمعی‌های درشت را نگهدارند. صفحهٔ بزرگی را به کوچولوی خود بدهید و همان طور که شاهکار خود را خلق می‌کند (و مهارت‌های جنبشی خود را پرورش می‌دهد) او را تماشا کنید.

۲۴- می‌تواند اسباب بازی‌ها را بچیند

کوچولوی شما حالا بیشتر اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌ها را تشخیص می‌دهد – زمان مناسبی برای بازی با اسباب بازی‌های چیدنی است. این کار منطق او را تقویت می‌کند و کمک می‌کند که مهارت‌های جنبشی ظریفش را نیز تقویت کند.

مراحل مهم زندگی کودک نوپا: ۱۸ تا ۲۴ ماهگی

راهنما

دیدگاه جدیدی بگذارید

CAPTCHA
این پرسش برای آزمایش این است که آیا شما یک بازدید کننده انسانی هستید یا خیر و نیز برای جلوگیری از ارسال خودکار هرزنامه.

عضویت در کانال تلگرام