نوشته‌های مرتبط با: پژمان کاظم اصلانی

در این صفحه نوشته‌های مرتبط با «پژمان کاظم اصلانی» آمده است. چنانچه نوشته ای به اشتباه در این صفحه آمده است به ما بگویید.

اختلال پردازش شنوایی(APD) در کودکان: نشانه‌ها، تشخیص و درمان

اختلال پردازش شنوایی(APD) در کودکان: نشانه‌ها، تشخیص و درمان

اختلال در پردازش شنوایی(APD) می‌تواند در توانایی یادگیری کودکان تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به این اختلال، در شنوایی خود مشکلی ندارند و قدرت شنیدن صداها در این افراد مانند دیگران است. در این اختلال، ساز وکارهای مغز در پردازش صداهایی که از گوش به مغز می‌رسد، دچار مشکل شده.

چرا کودک من از رویارویی با پزشک می‌ترسد؟

چرا کودک من از رویارویی با پزشک می‌ترسد؟

همه‌‌ی ما در کودکی ترس از پزشک، بیمارستان یا مطب را تجربه کرده‌ایم. اکنون که خودمان فرزند داریم، حتما این ترس و اضطراب را در فرزند خود طبیعی می‌دانیم. بسیاری از کودکان، وقتی به مطب پزشک می‌روند، دچار ترس و اضطراب می‌شوند. پژوهش‌گران برای ترس کودکان دلیل‌های بسیاری را برشمرده‌اند:

اختلال در ادا کردن صداها در کودکان

اختلال در ادا کردن صداها در کودکان

برای کودکان ممکن است یادگیری بیان صحیح واژه‌ها دشوار باشد. این اتفاق در واقع بخشی از فرآیند رشد آن‌هاست. با گذشت زمان، مهارت‌های گفتاری آن‌ها رفته رفته بهتر می‌شود. کودکان در هر سنی در بیان واژه‌های خاصی تسلط پیدا می‌کنند.

8 راه‌حل عملی برای مقابله با اضطراب ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا

۸ راه‌حل عملی برای مقابله با اضطراب ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا

اخبار مربوط به بیماری کرونا هر روز و هر ساعت به گوش ما می‌رسد. از سویی نبود راه‌کارهای ثابت و هم‌چنین رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی این ویروس، سبب ایجاد ترس و نگرانی گسترده‌ای در بین خانواده‌ها شده است. تا جایی که ممکن است افراد بر اثر این اضطراب و برای حفظ سلامت خود و خانوادهٔ خود توصیه‌های غیرعلمی را به کار ببرند و به خود و خانوادهٔ خود آسیب بزنند. در این‌جا به ۸ نکته علمی و تخصصی برای حفظ سلامت روان و از دست ندادن کنترل خود در شرایط همه‌گیری می‌پردازیم.

آیا فرزند من اوتیسم دارد؟ بررسی علت‌ها، نشانه‌ها و درمان اختلالات طیف اوتیسم

آیا فرزند من اوتیسم دارد؟ بررسی علت‌ها، نشانه‌ها و درمان اختلالات طیف اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم (ASD)، نوعی ناتوانی در رشد است. در این اختلال، مغزِ فرد رشد کافی و مطلوب نمی‌کند که طیفی از ناتوانی‌ها را در افراد مختلف ایجاد می‌کند. دلایل زیادی برای ایجاد اوتیسم بیان شده است؛ ولی دلیلی که امروزه کاملاً اثبات شده، انتقال ژنتیکی این بیماری است.

تکنولوژی و مدیریت مشکلات کودکان و نوجوانان مبتلا به بیش فعالی

تکنولوژی و مدیریت مشکلات کودکان و نوجوانان مبتلا به بیش فعالی

چکیده

امروزه تعداد زیادی ابزارهای فناوری  تولیده شده‌اند، که به خودکنترلی کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال توجه ناشی از بیش فعالی (ADHD) کمک می‌کنند. این مطالعه، به بررسی استفاده از این نوع فناوری‌ها می‌پردازد و ظرفیت فناوری را در مدیریت اختلال ADHD نشان می‌دهد.

تیک عصبی در کودکان

تیک عصبی در کودکان

تیک یک اختلال عصبی-روانی پیچیده است که بر حرکت و صوت در بدن تأثیر می‌گذارد. تیک‌های عصبی حرکت‌های غیرارادی عضلانی هستند. تیک‌ها هم ساده هستند و هم پیچیده. تیک‌های ساده حرکتی مانند پریدن پلک، تکان‌های زبان، بالا پریدن ابروها، چشمک زدن، باز و بسته شدن دهان و تیک‌های پیچیده حرکتی شامل لگد زدن، پریدن و یا حرکت‌های زشت و زننده هستند. تیک‌های ساده صوتی مانند سرفه، صاف کردن مداوم گلو، تکرار یک صدا و تیک‌های پیچیده صوتی مانند تکرار عبارت‌های بی‌ربط و یا عبارت‌های همراه با ناسزاگویی را شامل می‌شوند.

اختلال اسکیزوفرنی در کودکان، نشانه‌ها و درمان آن

اختلال اسکیزوفرنی در کودکان، نشانه‌ها و درمان آن

اسکیزوفرنی در کودکان یک اختلال شدید روانی در کودکانِ زیر ۱۳ سال است که بر شیوهٔ برخورد آن‌ها با واقعیت‌های زندگی اثر می‌گذارد. کودکان مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است افکار، احساسات یا رفتارهای غیرمعمولی داشته باشند.

بررسی کوتاه بر «فناوری کمکی» (AT)

بررسی کوتاه بر «فناوری کمکی» (AT)

این مقاله بر پایه سخنرانی خانم اِوِلین کلسو در کارگاه «ADVISOR» نوشته‌شده است. هدف از برپایی کارگاه ADVISOR، بررسی افزارهایی بود که در زندگی روزانه به نابینایان و کم‌بینایان می‌توانند کمک کنند.

اهمیت داشتن سواد دیجیتال در کودکان

اهمیت داشتن سواد دیجیتال در کودکان

امروزه در همه‌جا فناوری و افزارهای وابسته به آن – مانند تلفن‌های هوشمند، اپلیکیشن‌ها لپ‌تاپ‌ها و شبکه‌های اجتماعی - وجود دارد. اکنون فناوری عضوی ثابت در زندگی بچه‌ها شده است. ولی آیا پدرها و مادرها و مربیان هم‌زمان با کوشش برای تجهیز بچه‌ها به تازه‌ترین افزارهای فناوری، به آنان روش به‌کارگیری کارآمد و مسئولانه از این افزارها را نیز آموزش می‌دهند؟

مناسب‌سازی کلاس‌های درس برای کودکان کم‌بینا

مناسب‌سازی کلاس‌های درس برای کودکان کم‌بینا

این مقاله با این هدف نوشته شده است تا به مربیان در برنامه‌ریزی و گردآوری راهبردهایی برای بهره‌مندی بیش‌تر دانش‌آموزان کم‌بینا از محیط آموزشی کمک کند. این مقاله بخشی از مقاله‌ای مفصل‌تر دربارهٔ موضوع «بینایی ضعیف دانش‌آموزان» است.

رابطه‌ی آزار و اذیت‌های اینترنتی با افسردگی در کودکان

رابطه‌ی آزار و اذیت‌های اینترنتی با افسردگی در کودکان

شاید در خانه‌ی شما دستِ‌کم یک رایانه، تبلت و یا تلفن هوشمند باشد که به اینترنت متصل است و کودک شما برای سرگرمی و یادگیری از آن بهره می‌برد.

آیا کودکان نیاز دارند به مدرسه بازگردند؟

آیا کودکان نیاز دارند به مدرسه بازگردند؟

هنگامی‌که به خاستگاه راه‌اندازی مدارس نگاه می‌کنیم، موضوع‌هایی درباره‌ی «درس خواندن» و کارهای روزمره در خانه، زندگی شخصی و خانواده، بیش‌تر به ذهن‌مان می‌آید؛ و این اشتباهی بسیار بزرگ است.

درباره‌ی‌ تفاوت‌های مهارت‌های دیجیتال و سواد دیجیتال و آموزش آن‌ها به کودکان و نوجوانان

درباره‌ی‌ تفاوت‌های مهارت‌های دیجیتال و سواد دیجیتال و آموزش آن‌ها به کودکان و نوجوانان

سواد دیجیتال فقط به معنای مهارت فنی داشتن در این حوزه نیست، بلکه مواردی مانند هنجارهای اجتماعی و عادت‌های فردی را که به‌دنبال پدید آمدن این نوع فناوری و با هدف‌های خاصی ایجاد شده است، دربر می‌گیرد.

«داوگ بلشاو»، پژوهشگر آموزشی

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش پایانی

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش پایانی

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست، دوم، سوم، چهارم، 

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش سوم

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش سوم

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست و دوم آن را مطالعه کنید.

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش دوم

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش دوم

پیش از  مطالعه این مطلب بخش نخست آن را بخوانید.

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش نخست

پیوند فناوری و سواد؛ تصمیم حیاتی برای هزاره‌ی نو، بخش نخست

  • فناوری روشی برای سازماندهی جهان است تا انسان مجبور نباشد آن را تجربه کند. (فریش)
  • فناوریِ ما اکنون از تواناییِ ما برای کنترل آن پیشی گرفته است. (بردلی)
  • این مساله‌ی وحشتناک و روشنی است که فناوری از انسانیت ما جلو زده است. (انیشتین)

در ابتدای مقاله‌ای درباره‌ی استفاده از فناوری برای تسهیل مهارت‌های سوادآموزی، این سه نقل قول ممکن است نابه‌جا و حتی عجیب به نظر برسد. با این حال، این جملات دقیقا به خاطر طنین آشنا و لحن تهدیدآمیزشان در ابتدای مقاله گنجانده شده‌اند. این افکار بازتاب‌دهنده‌ی نگرانی‌هایی است که متخصصان زبان که خود را مجبور به استفاده از فناوری در آموزش به افراد دچار اختلال در یادگیری زبان(LLD)  می‌بینند، بارها تکرار کرده‌اند. احساسِ از دست دادنِ کنترل، ترس از این که رایانه‌ها یک روز جای متخصصان زبان را بگیرند، و تصویر دانش‌آموزانی که مثل آدم‌آهنی جلوی رایانه‌ها صف کشیده‌اند، در نزد بعضی از متخصصانِ زبان واقعا وجود دارد. به راستی، این امکان وجود دارد که در این عصر فناوری، از دست رفتن ارزش و صفات انسانی در مورد دانش‌آموزانی با اختلال یادگیری که تحت نظارت متخصصان زبان هستند، بیشتر اتفاق بیفتد (لاک، ۱۹۹۸).

فناوری‌ها و برنامه‌های رایانه‌ای جدید بسیار پرشمار، کاملا در دسترس و برای مصرف‌کنندگان جذاب است. ممکن است جذابیت زیاد این محصولات باعث شود که افراد بدون اینکه به نیازهای فرد یا مهارت‌های لازم برای بهره‌برداری از این فناوری‌ها توجه کنند، به استفاده از آن روی بیاورند. دسترسی آسان به فناوری گاه منجر به استفاده از محصولاتی می‌شود که با دانش متخصصان زبان از ارتقای سواد همخوانی ندارد (کمیسیون علوم فیزیکی، ریاضیات و کاربردها، ۱۹۹۹). با این وجود، این نگرانی‌ها نباید متخصصان زبان را از استفاده از فناوری برای توسعه و اصلاح مهارت‌های سوادآموزی در دانش‌آموزان باز دارد. در واقع، اگر سه عاملِ ظرفیت بالای فناوری ، دانش متخصصان زبان در زمینه‌ی سوادآموزی و مهارت‌های لازم برای استفاده از فناوری با هم جمع شود، می‌تواند منجر به ایجاد شیوه‌های آموزشی نوین، مبتکرانه و فراگیرتری برای بهبود اختلال‌های یادگیری دانش‌آموزان شود.

از دیرباز، خدماتی که برای دانش‌آموزانِ دارای اختلال‌های یادگیری ارائه می‌شود بر دو چیز تمرکز دارد: بر توسعه‌ی مهارت‌های جدید خواندن و نوشتن و تطبیق دادن شرایط با اختلال‌های این دانش‌آموزان. این تطبیق‌ها غالبا بر تغییر نیازهای دانش‌آموز تمرکز داشته است، از جمله تغییر یا کاهشِ نیاز به نوشتن مقالات یا خواندن مطالب کلاسی که برای دانش‌آموزان با مهارت‌های یادگیریِ معمولی، لازم هستند. برای دانش‌آموزانی که دچار اختلال در یادگیری هستند، اعمال این تطبیق‌ها معمولا باعث می‌شود آنها در مقایسه با همسالانشان که به صورت عادی پیش می‌رفتند، دسترسی محدودتری به برنامه‌ی درسی داشته باشند. با پیشرفت فناوری، خدمات همچنان بر ارتقای مهارت‌ها و ارائه‌ی تطبیق‌ها تمرکز دارد؛ اما شیوه‌ی دستیابی به این اهداف تغییر کرده است، که خود به تأثیرات بسیار مهمی بر زندگی دانش‌آموزان دارای اختلال‌‌های یادگیری منجر شده است (وود و مسترسون، ۱۹۹۹). با استفاده از فن‌آوری‌های جدید، دانش‌آموزان ابزار بیشتر و مؤثرتری برای یادگیری مهارت خواندن و نوشتن در اختیار دارند. علاوه بر این، تغییرات و تطابق‌هایی که در بالا به آن اشاره شد، دیگر لزوما به معنای محدود کردن فرصت‌ها یا تجربیات برای دانش‌آموزان نیست؛ بلکه این تطبیق‌ها اگر به همراه استفاده از فناوری جدید باشد، ممکن است باعث شود که این دانش‌آموزان خیلی بیش از آنچه قبلا تجربه کرده‌اند، به برنامه‌های آموزشی دسترسی داشته باشند.

در این مقاله، عوامل مؤثر بر تصمیم‌گیری برای استفاده از فناوری در جهت توسعه‌ی مهارت‌های خواندن و نوشتن در دانش‌آموزان مورد بررسی قرار می‌گیرد. در وهله‌ی اول، به نقش فناوری در توسعه‌ی سواد خواهیم پرداخت. در خلال این بحث، مهارت‌هایی را که متخصصان زبان و دانش‌آموزان برای بهره بردن از فناوری بدانها نیاز دارند، و همچنین مزایایی که استفاده از فناوری برای توسعه‌ی سوادآموزی به همراه دارد، شرح داده می‌شود. در وهله دوم، پژوهش‌هایی که در مورد استفاده از فناوری در جهت ارتقای سوادآموزی انجام شده مرور می‌شود، و پیشنهادهایی برای شیوه‌ی آموزش در حال حاضر و پژوهش‌های آینده ارائه می‌گردد.

 

نقش فناوری در توسعهی سوادآموزی

فناوری نقش مهمی در زندگی همه‌ی دانش‌آموزان، از جمله دانش‌آموزان مبتلا به اختلال‌های یادگیری، ایفا می‌کند. این دانش‌آموزان بخشی از دنیای دیجیتال هستند؛ دنیای جدیدی که با فناوری‌های پیچیده‌ی رایانه‌ای خلق شده و متکی به انتقال و مدیریت داده‌ها در قالب ارقام است. در حال حاضر، نادیده گرفتن یا بی‌تأثیر ماندن از دنیای دیجیتال مشکل است؛ چرا که در واقع، دانش‌آموزان امروزی دیگر بخشی از یک اقتصاد صنعت-محور نیستند، بلکه شرکت‌کنندگانی در یک اقتصاد اطلاعات-محور و به سرعت در حال گسترش هستند (کاروین، ۲۰۰۰). متخصصان زبان در همان حال که به آماده‌سازی دانش‌آموزان امروزی برای آینده‌شان کمک می‌کنند، باید به این نکته نیز آگاهی داشته باشند که بیش از دو سوم مشاغل موجود برای آنان، به سطحی از آشنایی با رایانه یا فناوری‌های دیگر نیاز دارد (کاروین، ۲۰۰۰). این واقعیتی است که پیامدهای عمیق و قابل توجهی را برای متخصصان زبان که تسلط کافی را در استفاده از تکنولوژی ندارند و همچنین برای دانش‌آموزانی که ممکن است مهارت‌های لازم را برای پذیرش و بهره‌برداریِ کامل از فناوری نداشته باشند، به همراه دارد. اما هنگامی که متخصصان به مهارت‌های پیش‌نیاز برای استفاده از فناوری آگاه باشند، دانش‌آموزانی که دچار اختلال یادگیری هستند می‌توانند از فناوری به عنوان یک ابزار برای توسعه‌ی سواد خود استفاده کنند.

 

مهارتهای پیشنیاز برای دانشآموزان

برای دانش‌آموزان مبتلا به اختلال‌های یادگیری، و برای آن دسته از متخصصان زبان که به این افراد خدمت‌رسانی می‌کنند، داشتن چندین مهارت برای استفاده‌ی موثر از فناوری در جهت توسعه سوادآموزی ضروری است. متخصصان زبان برای اینکه به صورت بهینه تغییرات لازم را ایجاد کنند، باید درک جامعی از فناوری، توسعه‌ی سواد و روند یادگیری داشته باشند. دانش‌‌آموزان نیز برای بهره‌مندی کامل از فناوری به عنوان ابزاری برای توسعه‌ی سواد، باید مهارت اولیه را در زبان و خواندن و نوشتن، دانش کافی در مورد جهان، و همچنین توانایی فکر کردن به راهبردهایی که به آنها برای رسیدن به نیازهای خاصشان کمک می‌کند داشته باشند. اگر این عوامل مورد توجه قرار گیرند، مزیت‌های خاص فناوری می‌تواند به توسعه و تطبیق موفقیت‌آمیزِ مهارت‌های سوادآموزی منجر شود.

 

رفع اختلالات خواندن به کمک اپلیکشین‌ها

رفع اختلالات خواندن به کمک اپلیکشین‌ها

DysgraphiCoach، اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند برای کمک به خوانش‌پریشان در کشور مالزی

چکیده

ناتوانی یا اختلالِ یادگیری «(learning disorder (LD»، به مشکل دریافت و پردازش اطلاعات و همچنین ذخیره‌سازی آن در حافظه اشاره دارد. ناتوانیِ یادگیری، اختلال‌های دیگری مانند «اوتیسم»، «خوانش‌پریشی»، و «نوشتارپریشی» را نیز دربر می‌گیرد. اصطلاح نوشتارپریشی («Disgraphia»)، به مشکلات یادگیری در پیوند با نوشتن گفته می‌شود.

چگونه فناوری با فرزندپروری تداخل می‌کند؟

چگونه فناوری با فرزندپروری تداخل می‌کند؟

شاید شما نیز مانند بیش‌تر پدرها و مادرها، از تأثیر فناوری روی فرزندان‌تان نگران باشید. آیا فرزندان‌تان بیش‌تر با تلفن همراه‌شان سرگرم هستند؟ آیا آن‌ها شمار فراوانی عکس و ویدئو به اشتراک می‌گذارند؟

عضویت در کانال تلگرام