DysgraphiCoach، اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند برای کمک به خوانش‌پریشان در کشور مالزی، بخش پایانی

DysgraphiCoach، اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند برای کمک به خوانش‌پریشان در کشور مالزی، بخش پایانی

پیش از مطالعه این مطلب بخش نخست آن را مطالعه کنید.

روش‌شناسی

روش پژوهش در این پروژه، «نمونه‌سازی تکاملی» است. نمونه‌سازی تکاملی،‌ روشی مناسب برای تغییر یک پروژه، به نمونهٔ برتر از آن است که در آن کوشش در از میان برداشتن کاستی‌های پروژهٔ پیشین و فراهم کردن هرچه بیش‌تر نیازهای کاربر است.

برنامه‌ریزی و گردآوری آن‌چه نیاز است

در مرحلهٔ برنامه‌ریزی، محتوایی را که اپلیکیشن نیاز دارد، از سوی طراحان و نویسندگان آن گزینش می‌شود. در مرحلهٔ گردآوری نیز این افراد مواردی را که نیاز است، از راه مصاحبه و نظرسنجی عناصری که برای رسیدن به هدفِ از پیش تعیین‌شده به آن نیاز دارند، روشن و فراهم می‌کنند. نخستین جلسهٔ مصاحبه از یکی از آموزگاران کودکان دچار LD، در «انجمن خوانش‌پریشی مالزی»، در شهر «ای پوه» در استان «پراک» انجام شد. مصاحبهٔ دوم نیز با یک متخصص کودکان دچار LD انجام گرفت.

تجزیه و تحلیل و طراحی

برپایه بررسی مقاله‌های پیشین و مصاحبه‌ها، ویژگی‌های برنامهٔ تلفن همراه مورد نظر شناخته شد. باید به یاد داشت که نیازها و همچنین موارد دلخواه و خوشایند کودکان نوشتارپریش با کودکان عادی یکسان نیست. برای نمونه، کودکان نوشتارپریش برخلاف کودکان عادی، ترجیح می‌دهند از پس‌زمینه‌ای با رنگ‌های ملایم استفاده کنند. همچنین، این کودکان در محیط یادگیری‌شان به جای تصویرهای شبه کارتونی، ترجیح می‌دهند تصویرهای واقعی را ببینند؛ که این نیز مورد دیگری از ناهمسانی میان کودکان عادی و کودکان نوشتارپریش است. از این‌رو، ما در طراحی و توسعهٔ اپلیکیشن DysgrahiCoach، این موارد را باید می‌گنجاندیم. همچنین برپایه بررسیِ بازخوردها و مقاله‌های پیشین، تصمیم گرفته شد زبان اپلیکیشن DysgrahiCoach، زبان «مالایی» (زبان مردم مالزی) باشد.

ساخت نمونه اوّلیه

در این مرحله نمونه اوّلیه برپایه ویژگی‌های به‌دست آمده در مرحلهٔ طراحی اپلیکیشن، تولید می‌شود. همچنان که پیش از این اشاره شد، تولید و توسعهٔ اپلیکیشن DysgrahiCoach برپایه ویژگی‌های کودکان نوشتارپریش انجام گرفت. سپس نمونهٔ اوّلیهٔ این اپلیکیشن از نظر قابلیت بهره‌مندی و کارایی، بررسی شد. هشت شرکت‌کننده (سه آموزگار کودکان دچار LD و پنج کودک خوانش‌پریش)، از انجمن خوانش‌پریشی مالزی برگزیده شدند و در آزمایش قابلیت‌های اپلیکیشن DysgrahiCoach شرکت کردند. در این آزمایش، ویژگی‌های اپلیکیشن، مانند رنگ، قلم و آسانی استفاده از آن، ارزیابی شد.

بحث و نتیجه

نمونه اوّلیه اپلیکیشن DysgrahiCoach

چنان که گفته شد، ارزیابی اپلیکیشن‌های موجود تلفن همراه هوشمند نشان داد که برنامهٔ «یادگیری خواندن، نوشتن و دیکته» برای کودکان خوانش‌پریش، مناسب‌ترین برنامه بوده است؛ هرچند کاستی‌هایی نیز دارد. از این رو، ما برای طراحی اپلیکیشن DysgraphiCoach، این برنامه را پایهٔ کار خود قرار دادیم و در از میان برداشتن کاستی‌های آن کوشیدیم. در جدول ۵، سنجش میان این دو اپلیکیشن آورده شده است.

ویژگی‌ها

برنامهٔ یادگیری خواندن، نوشتن و دیکته

DysgraphiCoach

زبان

انگلیسی

مالایی

تصویر

ندارد

تصویرهایی مانند کتاب‌های ویژه افراد نوشتارپریش دارد.

رنگ

روشن

رنگ پاستیل (مدادرنگی)

توضیح‌ها

توضیح‌ها مشکل

توضیح‌ها ساده که در طول برنامه تکرار می‌شوند.

فونت

serif

San serif

قوّت‌ها

دیگر مبتلایان به اختلال‌های LD می‌توانند آن را به‌کار ببرند.

تمرکز آن بر روی مبتلایان به نوشتارپریش است.

محتوی

افزایش مهارت‌های خواندن، نوشتن و زبان

افزایش مهارت نوشتن.

ضعف

طراحی آن برای کاربران نوشتارپریش مشکل دارد.

۱. به سبب زبان به‌کار رفته در آن، تنها استفادهٔ محلی دارد.

۲. تنها بر روی سیستم اندروید کار می‌کند.

جدول ۵. سنجش ویژگی‌های دو اپلیکیشن «یادگیری خواندن، نوشتن و املا» و DysgraphiCoach.

اپلیکیشن DysgrahiCoach از سه بخش ساخته شده است: «Huruf»، «Nombor» و «Latihan».

در جدول ۶، هدف‌های این سه بخش آمده است.

بخش

توضیح

DysgraphiCoach، اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند برای کمک به خوانش‌پریشان در کشور مالزی - بخش پایانی

 

 

 

 

 

 

 

هدف: آموزش نوشتن الفبا

DysgraphiCoach، اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند برای کمک به خوانش‌پریشان در کشور مالزی - بخش پایانی

 

 

 

 

 

 

هدف: آموزش نوشتن عددها

DysgraphiCoach، اپلیکیشن تلفن همراه هوشمند برای کمک به خوانش‌پریشان در کشور مالزی - بخش پایانی

 

 

 

 

 

هدف: افزایش حافظهٔ کوتاه مدت و مهارت‌های بازشناسی سریع.

جدول ۶

آزمایش قابلیت استفاده

در جدول ۷، پیامدهای به‌دست آمده از به‌کارگیری آموزگارانِ کودکان دچار LD و همچنین کودکان نوشتارپریش نشان داده شده است. در این جدول آمده است که کودکان نوشتارپریش پس از استفاده از نرم‌افزار DysgrahiCoach، بسیار هیجان‌زده بودند و آن را بسیار جذاب توصیف می‌کردند. همچنین برخی از آنان گفته‌اند استفاده از این نرم‌افزار، به دلیل سادگی دکمه‌های لمسی و کارایی‌های روان آن، بسیار آسان بوده است. نظرسنجی‌ها نشان داد که هشتاد درصد آن‌ها، رنگ‌های به‌کار رفته در این نرم‌افزار را پسندیده‌اند. یکی از این کودکان از ما خواسته بود در این نرم‌افزار از رنگ روشن نیز استفاده کنیم. همچنین، هشتاد درصد آن‌ها گفته‌اند فونت استفاده شده در این اپلیکیشن، قابل خواندن است. و این برای کودکی با اختلال در خواندن، رویداد خوبی است. برپایه این پیامدهای به‌دست آمده، DysgrahiCoach قابلیت فراوانی را برای استفاده، تولید و توسعه دارد.

پرسش

موافق (درصد)

مخالف (درصد)

آیا اپلیکیشن DysgrahiCoach جذابیت دارد؟

۱۰۰

۰

به‌کارگیری از این اپلیکیشن آسان است؟

۱۰۰

۰

رنگ‌های آن خوشایند هستند؟

۸۰

۲۰

فونت آن خواندنی است؟

۸۰

۲۰

آیا استفاده از قلم الکترونیک آن آسان است؟

۱۰۰

۰

آیا بدون راهنمایی دیگران، از این نرم‌افزار می‌توانید استفاده کنید؟

۱۰۰

۰

جدول ۷. پیامدهای به‌دست آمده از دیدگاه‌های دانش‌آموزان دربارهٔ قابل استفاده بودن نرم‌افزار DysgrahiCoach

قابلیت‌های استفاده از اپلیکیشن DysgrahiCoach، در جدول ۸، برای آموزگارانِ کودکان دچار LD شرح داده شده است. از نتایج به‌دست آمده در این جدول، چنین برمی‌آید که از نظر ارزش آموزشی، همهٔ آموزگاران با مزایای این اپلیکیشن برای کودکان نوشتارپریش موافق بوده‌اند. همچنین آنان بر این نکته توافق داشتند که به‌کارگیری از این نرم‌افزار برای کودکان نوشتارپریش تحت آموزش آن‌ها، آسان بوده است. از سوی دیگر، همهٔ آموزگاران نوع طراحی این نرم‌افزار را پسندیده بودند و به ادامهٔ استفاده از آن از سوی دانش‌آموزان‌شان در کلاس درس بسیار راغب بودند. دربارهٔ استفاده از قلم الکترونیک، دو آموزگار با این کار موافق بودند و یک آموزگار دیگر، با این ادعا که نوشتن با این قلم، وقت فراوانی از دانش‌آموزان را می‌گیرد، با آن مخالف بود. با توجه به پیامدهای به‌دست آمده از بازخوردهای آموزگاران و دانش‌آموزان، می‌توان نتیجه گرفت که نرم‌افزار DysgrahiCoach با موفقیّت معیارهای قابلیت استفاده را به‌دست آورده است، و در کلاس درس برای آموزش کودکان خوانش‌پریش می‌تواند سودمند باشد.

پرسش

موافق (درصد)

مخالف (درصد)

آیا فکر می‌کنید نرم‌افزار DysgrahiCoach برای کودکان نوشتارپریش سودمند است؟

۱۰۰

۰

آیا به‌کارگیری از این نرم‌افزار آسان است؟

۱۰۰

۰

آیا این نرم‌افزار را در آینده برای آموزش کودکان خوانش‌پریش به‌کار می‌برید؟

۱۰۰

۰

آیا زبان این نرم‌افزار برای دانش‌آموزان خاص شما مناسب است؟

۱۰۰

۰

آیا قلم الکترونیک این نرم‌افزار، کارایی خوبی داشته و به بچه‌های خوانش‌پریش کمک کرده است؟

۶۷

۳۳

آیا در مجموع از این نرم‌افزار رضایت دارید؟

۱۰۰

۰

آیا فکر می‌کنید همهٔ کودکان خوانش‌پریش باید از این نرم‌افزار استفاده کنند؟

۱۰۰

۰

جدول ۸

کارهای آینده

اپلیکیشن DysgrahiCoach در آینده، از نظر کارآمدی آن در بهبود مهارت‌های نوشتاری کودکان نوشتارپریش، بیش‌تر آزمایش خواهد شد. این اپلیکیشن پس از پایان آزمایش‌های لازم، در فروشگاه «Google Play» منتشر خواهد شد.

نتیجه‌گیری

این بررسی کوشش دارد ابزاری برای نوشتن کودکان نوشتارپریش فراهم کند. اپلیکیشن DysgrahiCoach با این هدف، تولید و از سوی کودکان و آموزگاران‌شان، ارزیابی شد. امید است که این کوشش مشکلات کودکان نوشتارپریش را بتواند از میان بردارد، زیرا سطح هوشی آن‌ها در سنجش با کودکان دیگر، یکسان است.

راهنما

عضویت در کانال تلگرام