کاشت هویج با کمک بزرگ‌ترها

کاشت هویج با کمک بزرگ‌ترها

هویج یکی از سبزیجات مورد علاقه‌ی کودکان می‌باشد و کاشت آن در گلدان و  چگونگی رشد و برداشت آن مطمئنا برای کودکان خیلی  لذت بخش است. هویج در هوای سرد هم زنده می‌ماند و حتی می‌تواند یخبندان را نیز تحمل کند، اما در دمای بین ۱۲ تا ۲۳ درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارد.گونه های زیادی از هویج وجود دارد و رنگ آن ممکن است سفید – زرد – نارنجی – قرمز – ارغوانی و یا سیاه (ارغوانی بسیار تیره) باشد.

روش کاشت هویج

هویج با دانه کاشته می‌شود. برای کاشت هویج می‌توانید دانه‌ها را از گل هویجی که قبلا کاشته‌اید تهیه کنید و در صورتی که قبلا هویج نکاشته‌اید می‌توانید دانه‌های هویج را از فروشگاه‌های محصولات کشاورزی بخرید.

دانه‌های هویج را دو هفته قبل از آخرین سرما بکارید. دانه‌ها باید در عمق ۱ سانتی متری کاشته شوند و نباید از این میزان عمیق تر کاشته شوند. بعد از کاشت به خاک مالچ و کود بدهید.

هویج در انواع زیادی از خاک‌ها به خوبی رشد می‌کند و ترجیحا به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد. خاک‌های لوم شنی یا خاک های آلی فاقد کلوخ یا سنگ، برای تولید ریشه‌های صاف و راست ترجیح داده می‌شود.

میزان فشردگی خاک بر رشد و طول ریشه موثر است. فشردگی خیلی کم یا خیلی زیاد برای رشد ریشه مضر است.

در خاک‌های بسیار فشرده شده ریشه به صورت مخروطی و در خاک‌های نرم، نازک و بلند می‌شود. گلدانی که هویج در آن کاشته می‌شود حداقل باید ۳۳ سانتی متر باشد.

فاصله بین بذرهای هویج را ۴ تا ۶ سانتی متر در نظر می‌گیرند. هویج ۶۵ تا ۸۵ روز پس از کاشت قابل برداشت است و زمانی که قطر آن به ۵/۲ تا ۵/۳ سانتی متر می‌رسد می‌توان آن را برداشت کرد.

برای دریافت نتیجه بهتر، باید گلدان را در یک مکانی که آفتاب کامل است قرار دهید. البته هویج سایه جزیی را هم تحمل می کند. اجازه ندهید ریشه هویج در معرض آفتاب قرار بگیرد و اطمینان داشته باشید که ریشه هویج همیشه با خاک گلدان پوشیده شده باشد.

برای این که هویج طعم بهتری داشته باشد باید همیشه خاک گلدان را مرطوب نگه دارید. زمانی که هویج بالغ شد دیگر به آن آب ندهید.

air max 90 essential sale

راهنما

عضویت در کانال تلگرام