چطور والدین خوبی باشیم

چطور والدین خوبی باشیم
نویسنده: 

راه‌های زیادی برای بزرگ کردن فرزندانی شاد با توانایی تطبیق با محیط از قبیل اینکه برای بچه‌ها سرگرم کننده باشید تا اجازه بدهید خودشان تجربه کنند، وجود دارد. محققان در این باره پیشنهادهایی دارند که اگر دغدغه پدر و مادر خوب بودن برای بچه‌هایمان را داریم، شایسته است به آنها توجه کنیم:

جوک گفتن: بله! گفتن جوک و شوخی کردن با فرزندانتان به آنها کمک می‌کند تا از لحاظ اجتماعی موفق‌تر باشند. بنابر تحقیقات موسسه تحقیقات اجتماعی زمانی که والدین موقعیت‌ها را تبدیل به یک وضعیت خنده آور می‌کنند به کودکان ابزار خلاقیت، مدیریت استرس و دوست شدن با بقیه را می‌دهند. پس برای بامزه بودن معطل نکنید چون فرزندانتان در آینده برای آن از شما ممنون خواهند شد.

 مثبت بودن: والدینی که احساسات منفی‌شان را درباره دیگران یا موقعیت‌ها به فرزندانشان منتقل می‌کنند در آینده کودکانی پرخاشگر خواهند داشت. کودکان پرخاشگر، بزرگسالانی پرخاشگر خواهند شد که به خوبی نمی‌توانند عصبانیت خود را کنترل کنند. پس اگر متوجه شدید در دایره یی از والدین پرخاشگر و کودکان پرخاشگرتر دچار شدید سعی کنید این چرخه را بشکنید.

تحکیم احساس شفقت: تحقیقات نشان می‌دهند که تقویت احساس شفقت و مهربانی یکی از مهارت‌های زندگی است که به انسان‌ها کمک می‌کند در مواجه با مشکلات انعطاف پذیری نشان دهند. این احساس ناشی از خودآگاهی و توانایی مدیریت احساسات و افکار در مواجه با دیگران، مهربانی و آگاهی داشتن از رنج‌های خود بدون سرکوب کردن یا حمل آنها در طول زندگی است. احساسات انسان دوستانه و همدردی با درد و رنج دیگران و تعهد به حل مشکلات دیگران از دیگر مواردی است که اگر والدین به فرزندان خود انتقال دهند در آینده به آنها ابزار حل مشکلات کلی‌تر را آموخته‌اند. آن‌ها از این نظر نمونه کامل رفتاری برای فرزندانشان هستند.

توانایی رها کردن: زمانی که فرزندان برای رفتن از خانه اشتیاق نشان می‌دهند بهترین کار اجازه دادن به تجربه‌های خودشان است. تحقیقات نشان می‌دهد دانشجویانی که والدینی مداخله گر و نگران داشته‌اند انسانی‌هایی دلواپس‌تر و خودآگاه‌تر بوده‌اند و تمایل کمتری برای تجربه‌های بیشتر داشته‌اند. این دانشجویان در مقابل کسانی قرار می‌گیرند که والدینی راحت‌تر و بازتر داشته‌اند. این به آن معنا نیست که بچه‌هایتان را از ۱۸ سالگی از خانه بیرون بیندازید اما اگر خودتان را در وضعیتی دیدید که دارید با استادان دانشگاه فرزندتان درباره نمره‌هایش صحبت می‌کنید بدانید که حالازمانی است که باید مراقبت زیاد از فرزندتان را کمتر کنید.

تقویت ازدواجتان: اگر بچه دار شدید اجازه ندهید آمدن یک عضو جدید حواس شما را از همسرتان پرت کند. والدینی که از ناپایداری ازدواجشان رنج می‌برند و به طلاق فکر می‌کنند، فرزندانشان بیشتر با مشکلات خواب دست و پنجه نرم خواهند کرد. طبق تحقیقاتی که مجله رشد کودکان در مه ۲۰۱۱ چاپ کرده است، یک ازدواج مشکل دار زمانی که بچه ۹ ماهه است منجر به ایجاد مشکلات در هنگام خواب رفتن کودک در ۱۸ ماهگی می‌شود. این شاید از جایی ناشی می‌شود که خانه‌هایی با مشکلات ازدواج والدین خانه یی پراسترس است و این حس به کودک هنگام رفتن به رختخواب منتقل می‌شود.

توجه به سلامت روانی: اگر شک دارید که افسرده هستید از دیگران کمک بگیرید. این برای خوبی خودتان و فرزندتان است. تحقیقات نشان می‌دهد مادران افسرده در مقایسه با مادران سالم با وظایف رایج مادری مشکل دارند و حتی ممکن است نسبت به گریه‌های کودکانشان واکنشی نشان ندهند. والدین افسرده با روش‌های منفی بچه داری، ممکن است منجر به پرورش کودکان پراسترس شوند. محققان معتقدند روش‌های مثبت بچه داری حتی زمانی که پدر و مادر با مشکلات خود درباره سلامت روانی‌شان درگیر هستند، کاملاقابلیت یاددادن و یادگرفتن دارند.

برقراری رابطه خوب مادران با پسران: رابطه نزدیک پسران با مادرانشان می‌تواند به ایجاد روحیاتی سالم در پسرها کمک کند. تحقیقات نشان می‌دهد یک رابطه گرم میان پسر و مادر می‌تواند بیشتر از این رابطه درباره دختران کمک کننده باشد. نتایج این تحقیقات در مجله رشد کودکان نشان می‌دهد این احساس از نیاز به امنیت میان کودکان و والدین شکل می‌گیرد. زمانی که پسران قبل از مواجه با زندگی در دنیای خارج به دامن والدینشان پناه می‌برند تا احساس امنیت بیشتری کنند، رابطه نزدیک با مادران می‌تواند منجر به رابطه عاطفی بهتری در زندگی آینده فرزندان نیز بشود. رابطه دوستانه با فرزندان در سنین بلوغ می‌تواند توانایی‌های آنان را در برقراری رابطه بهتر آنها با دیگران افزایش دهد. بنابراین اگر فرزندان با والدین خود احساس نزدیکی نکنند، زمانی که بالغ شده‌اند نمی‌توانند جنبه‌های مثبت یک رابطه خوب را درک کنند.

از پرخاشگری فرزندانتان نهراسید: بچه‌هایی که در مقابل پدر و مادر خود می‌ایستند و پرخاشگری می‌کنند ممکن است در وهله اول سخت به نظر برسند اما تحقیقات نشان می‌دهد آنها در بیرون از خانه با مشکلاتی از قبیل پس زده شدن از طرف همسالان خود مواجه هستند. در حقیقت خودمختاری در خانه خودمختاری در بیرون از خانه را تقویت می‌کند. البته این به معنای آن نیست که در رابطه با فرزندان خود رفتار خصمانه یی را در پیش بگیرید. در حقیقت یک رابطه امن میان نوجوانان و والدین می‌تواند به آنها برای تقویت موضعشان در میان همسالان کمک کند. کودکان نیاز دارند چگونگی دفاع کردن از خود را فرابگیرند اما در عین حال باید احساس پشتیبانی از طرف پدر و مادرشان را نیز داشته باشند.

آرمان گرا نباشید: هیچ کس بی نقص نیست. بنابراین خودتان را با موفقیت‌های متعالی والدین بودن شکنجه نکنید. بر اساس مطالعه یی که در سال ۲۰۱۱ در مجله شخصیت و تفاوت‌های فردی چاپ شده، نشان داده می‌شود والدینی که معتقدند جامعه از آنان انتظار عالی بودن دارد استرس بیشتر و اعتماد به نفس کمتری در مهارت‌های والدین بودن دارند. به فشارها بی توجهی کنید و سعی کنید پدر و مادر آرام‌تری باشید. 

کتاب‌های پیشنهادی درباره ارتباط و تربیت فرزندان

ارزش‌های زندگی (مجموعه ی ۱۰ جلدی)
مجموعه کتاب های فرزندپروری
مجموعه ارتباط بین دو نسل

new nike air max 2019

راهنما

عضویت در کانال تلگرام