نکاتی درباره سلامت احساسی فرزندان

نکاتی درباره سلامت احساسی فرزندان

اینکه همیشه پشت فرزندتان باشید شاید ارزشمندترین کاری باشد که می‌توانید برای سلامت فرزندتان انجام دهید.

پرورش فرزندان هر روز مشکلات بیشماری را جلوی رویتان قرار می‌دهد، چه مربوط به سالم غذا خوردن آنها باشد، چه انجام دادن تکالیفشان، یا ایمن ماندن آنها. اما یک پدر یا مادر خوب باید به سلامت احساسی فرزند خود نیز اهمیت دهد. و بااینکه برخورد با احساسات سخت‌تر از مشکلات روزمره والدین به نظر می‌رسد اما پرورش فرزندانی که از نظر احساسی سالم باشند آسان‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. تنها کاری که باید بکنید این است که فرزندتان را دوست داشته باشید و همیشه برای حمایت از او کنارش باشید.

دکتر جیوف ناگل (Geoff Nagle) استاد روانشناسی و عصب‌شناسی دانشگاه تولان در نیواورلئان می‌گوید، “آنچه هر کودکی به آن نیاز دارد، داشتن والدینی بامحبت است که با عشق دربرابر فرزند خود متعهد باشند”.

بچه‌هایی که از نظر احساسی سالم هستند:

  • نتیجه بهتری در مدرسه به دست می‌آورند.
  • روابطی بادوام‌تر و توام با احترام می‌سازند.
  • مهارت‌های سازگاری یاد می‌گیرند که به آنها در اوقات سخت زندگی کمک می‌کند.
  • بعدها رفتارهای سالمی از خود در زندگی نشان می‌دهند.

پرورش فرزندان: والدین بعنوان الگو

بچه‌ها با نگاه کردن به رفتار شما با آنها و با دیگران بعنوان الگو و طریقه سازگاری شما با مشکلات زندگی که تربیت فرزندان بخشی از آن است ابزارهایی برای سلامت احساسی یاد می‌گیرند.

دکتر ناگل می‌گوید این واقعیت به معنی تغییر محیط خانه می‌تواند باشد، مخصوصاً اگر فرزندتان شاهد یا قربانی خشونت باشد.

بزرگ کردن بچه‌ها: کاشتتن بذر سلامت احساسی

دکتر ناگل می‌گوید، اگر بزرگ کردن و تربیت بچه‌ها کار آسانی بود، اکثر ما این کار را عالی انجام می‌دادیم اما هیچ والدینی کامل نیست. او اضافه می‌کند، “حتی والدین کم‌خطر هم لحظات پرخطری دارند اما آنچه مهم است رابطه به طور کل است.”

دکتر ناگل نکات زیر را برای کمک به تربیت فرزندانی با احساسات سالم ارائه می‌دهد:

بدانید در چه سنی چه رفتارهایی انتظار می‌رود. یکی از مهمترین مشکلات متداولی که والدین با آن روبه‌رو می‌شوند (مخصوصاً والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند) این است که معیارهای رشدی درست سن فرزندشان را نمی‌دانند و نمی‌دانند چه رفتارهایی برای سن آنها انتظار می‌رود. مطلع شدن از مراحل رشد فرزندان به شما کمک می‌کند به نیازهای فرزندتان بهتر پاسخ دهید. همچنین، دانستن رفتارهای مناسب برای سن فرزندتان به شما کمک می‌کند مشکلات واقعی آنها را بهتر تشخیص دهید. نشانه‌های سلامت احساسی در سنین مختلف متفاوت است. اگر درمورد رفتارهای فرزندتان نگرانی دارید حتماً مسئله را با پزشک او مطرح کنید.

به مشکلات خودتان پشت نکنید. اگر خودتان با مشکلات احساسی روبه‌رو هستید یا دچار اعتیاد به موادمخدر هستید، باید به دنبال درمان باشید. اگر با مشکل خودتان برخورد نکنید، آن مشکل به مشکل فرزندتان هم تبدیل خواهد شد. در تحقیقی که بر روی ۹۸۴ نوجوان که در کودکی به فرزندخواندگی گرفته شده بودند انجام گرفت، نشان داد آنهایی که والدینشان دچار افسردگی بودند، بیشتر دچار افسردگی شدند. مهم نیست که چقدر برای ایجاد توازن در زندگیتان و بزرگ کردن بچه‌ها مشکل دارید، باید برای مشکلاتتان به دنبال درمان و راه‌حل باشید.

با فرزندتان وقت بگذرانید. خیلی سخت است که وقتی خسته از سر کار به خانه برمی‌گردید، در نقش والدین ظاهر شوید اما این همان چیزی است که فرزندتان به آن نیاز دارد. دکتر ناگل می‌گوید، “راهی پیدا کنید که همیشه در دسترس آنها باشید، ببینید چه اتفاقاتی آن روز برایشان افتاده است و چه مشکلاتی داشته‌اند.”

بهترین پرستار و مراقب را برای فرزندتان انتخاب کنید. برای خیلی از والدین که شاغل هستند یکی از مهمترین تصمیماتی که در بزرگ کردن فرزندشان همیشه با آن روبه‌رو هستند این است که چه کسی طی ساعت‌هایی که سر کار هستند، از بچه مراقبت کند. سلامت فرزند شما چه احساسی و چه جسمی زمانی به حداکثر می‌رسد که یک مراقب از تعداد کمی بچه پرستاری کند، فردی افسرده یا درگیر نگرانی‌های خود نباشد و اطلاعات لازم برای رشد بچه‌ها را داشته و در این زمینه آموزش دیده باشد.

به نظر می‌آید این سؤال که چطور پایه و اساسی خوب برای سلامت احساسی طولانی‌مدت در فرزندانتان ایجاد کنید، پاسخی ساده داشته باشد: خودِ شما. وارد عمل کردن این پاسخ کمی دشوار است اما مطمئن باشید نتایجی عالی در بر خواهد داشت.

cheap nike free run 5.‎0

راهنما

عضویت در کانال تلگرام