فعالیت‌های یخ‌شکن (۱): دربارهٔ خودت بگو

فعالیت‌های یخ‌شکن (۱): دربارهٔ خودت بگو

هر معلم فعالیت کلاسی خاصی برای آشنایی با دانش‌آموزان دارد که تعدادی از این فعالیت‌ها در ذیل ذکر شده‌اند. چرا این فعالیت‌های جدید را امتحان نمی‌کنید؟

نام من … است

بگذارید اولین فعالیت کلاسی راجع به موضوع مذکور را معرفی کنیم. فعالیت کلاسی معرفی و آشنایی به صورت دایره‌وار، این کار کلاسی با این عبارت آغاز می‌شود:

نام من … است، و اگر یک حیوان بودم دوست داشتم یا ترجیح می‌دادم که … باشم به‌خاطر اینکه …

به عنوان مثال من خودم را اینگونه به دانش‌آموزانم معرفی می‌کنم:

نام من آقای اچ است و اگر حیوان بودم دوست داشتم که یک لاک‌پشت باشم بخاطر اینکه من همیشه عجول هستم و ترجیح می‌دهم کمی آرام باشم.

سپس به دانش‌آموزان مدت کوتاهی زمان می‌دهم تا راجع به اینکه دوست دارند چه حیوانی باشند و دلیل آن چیست فکر کنند، و آنان را تشویق می‌کنم تا خلاق، متفاوت، و منحصر به فرد باشند. اولین دانش‌آموز که در کنار خودم به صورت دایره‌وار نشسته، بلند می‌شود و بعد از اینکه صحبتش نمام می‌شود، من جملهٔ او را بدین صورت تکمیل می‌کنم. نام من آقای اچ است و اگر حیوان بودم دوست داشتم که یک لاک‌پشت باشم، زیرا در این صورت می‌توانستم آرام باشم و او امیلی است و اگر او یک حیوان بود دوست داشت که یک کفتار باشد زیرا او زیاد خندیدن را دوست دارد.

سپس این فعالیت با دانش‌آموز بعدی ادامه می‌یابد، بعد از صحبت هر دانش‌آموز من سعی می‌کنم نام آن‌ها و حیوانی که دوست دارند باشند را با ذکر دلیل تکرار کنم، این فعالیت کلاسی برای خنده و بازی عالی است و ضمن اینکه از همان ابتدا به دانش‌آموزان یا کودکان نشان می‌دهد که معلمشان هم یک شخص کامل و بی عیب و نقص نیست.

سپس از آن‌ها می‌خواهم که یک نقاشی از حیوانی که دوست دارند بکشند و پایین برگهٔ نقاشی‌شان را کمی خالی بگذارند تا اولین تکلیف نوشتاری‌شان را نیز انجام دهند، یعنی از آن‌ها می‌خواهم که در پایین برگهٔ نقاشی‌شان جمله‌ای با این مضمون بنویسند:

نام من … است و اگر حیوان بودم دوست داشتم … باشم به این دلیل که …

با این فعالیت، من نه‌تنها اسامی دانش‌آموزان را یاد خواهم گرفت، بلکه چیزهای کوچکی راجع به شخصیت هر کدامشان متوجه خواهم شد و در طول کلاس آن‌ها را همیشه با نامشان و حیوان موردعلاقه‌شان صدا می‌زنم. خصوصیات اخلاقی هر کدام از دانش‌آموزان را می‌شناسم، مثلاً اینکه کدامیک از آن‌ها می‌تواند از راهنمایی و دستورات ساده پیروی کند و کدامیک از آن‌ها می‌تواند مستقل عمل کند و استقلال داشته باشد. و توانایی نوشتاری آنان و سطح خلاقیتشان را متوجه می‌شوم.

همهٔ ما منحصر به فردیم!

در طی یک سال تحصیلی من برای هر روز یک واژه در نظر می‌گیرم، مثلاً برای روز اول سال تحصیلی جدید از واژهٔ «منحصر به فرد» استفاده می‌کنم، این کلمه را روی تخته می‌نویسم و از دانش آموزان می‌خواهم که این کلمه را بخوانند. سپس این کلمه را در جملات مختلف استفاده می‌کنم که در انتهای هر جمله این عبارت وجود دارد هر یک از ما منحصر به فردیم و سپس راجع به اینکه چگونه هر کدام از ما منحصر به فردیم صحبت می‌کنیم.

به عنوان مثال من می‌گویم تنها فردی هستم که قدم شش فوت است یا میا تنها کسی است که پیراهن صورتی پوشیده است یا سم تنها کسی است که حیوان خانگی راسو دارد و به همین منوال ادامه می‌دهیم.

مرحلهٔ بعد: نتایج پیچیدن کاغذ دیواری سفید. در این مرحله برگه‌ای به طول ده فوت را برش می‌دهم و گاهی اوقات در طی روز از هر دانشآموز می‌خواهم که به خارج از کلاس، داخل راهرو رفته و با استفاده از ماژیک نامش را روی کاغذ دیواری بنویسد و تنها راهنمایی من به آن‌ها این است که نامت را منحصر به فرد بنویس، ابتدا خودم شروع می‌کنم و نامم را یعنی همان آقای اچ را به صورت منحصر به فرد یا حروف الفبای حبابی بزرگ در داخل یک طرح جالب می‌نویسم، مانند کلمات جدیدی که روی محصولات می‌بینیم، و سپس نقاط رنگارنگی را داخل حروف الفبای حبابی می‌کشم. زمانی که این کاغذ دیواری تکمیل شد، آن را در تابلوی اعلانات راهروی مدرسه و با تیتر «ما همه منحصر به فردیم» قرار می‌دهم.

با انجام این فعالیت متوجه خواهم شد که کدامیک از دانش‌آموزانم در این کلاس جدید دارای شخصیت واقعاً منحصر به فردی هستند.

بیایید کارآگاه‌بازی کنیم!

برگه‌ای را که حاوی اطلاعاتی راجع به بازی است یا همان برگهٔ سرنخ را به هر دانش‌آموز می‌دهم، و ما همه سرنخ‌های داده‌شدهٔ موجود در برگه را دنبال می‌کنیم و سپس دانش‌آموزان مکان آرام و دنجی را پیدا می‌کنند تا بتوانند جاهای خالی موجود در جملات و عبارات داده‌شده را پر کنند، به عنوان مثال:

  • سرگرمی موردعلاقهٔ من … است.
  • وقتی بزرگ شوم می‌خواهم شغل … را داشته باشم.
  • بامزه‌ترین یا جالب‌ترین کاری که در کل تابستان انجام دادم … بود.

در ابتدای این بازی به همهٔ دانش‌آموزان می‌گویم که این فعالیت جزء چندین کار کلاسی است که از آن‌ها نمی‌خواهم نامشان را در برگه‌ها بنویسند، به محض اتمام پرکردن جاهای خالی برگه‌های داده‌شده، هر یک از دانش‌آموزان برگه‌ها را به من تحویل داده و به آرامی مشغول خواندن کتابی می‌شوند تا دیگر دانش‌آموران نیز کارشان را به اتمام برسانند.

سپس، من این فعالیت کلاسی را برای آن‌ها توضیح می‌دهم و هر یک از برگه‌های بی‌نام را به دانش‌آموران دیگر می‌دهم، و به آن‌ها می‌گویم می‌خواهم بدانم کارآگاهان خوبی هستید؟ سپس از آن‌ها می‌خواهم که به جستجوی اطراف بپردازند، از همکلاسی‌هایشان سؤال بپرسند تا بدین ترتیب لیست مظنونین را محدودتر کرده و آن شخص موردنظر را که با نوشته‌های برگه مطابقت دارد پیدا کنند.

با یاد داشته باشید اگر هوا خوب است و روز خوبی را پیش رو دارید، سعی کنید این فعالیت را خارج از کلاس درس انجام دهید. اگر این فعالیت دارای پیش‌زمینه یا موضوع کارآگاه و مظنون نمی‌باشد، برایش حد و حدودی تعیین کنید. مثلاً آن را در زمین بازی بسکتبال انجام دهید، مثلاً مسیرهایی را با توپ روی زمین مشخص کنید و زمانی که همه دانش آموزان مظنونین خودشان را مشخص کردند، از هر یک از دانش‌آموزان بخواهید که به نوبت توضیحاتی را راجع به مظنونین بدهند و برای بقیهٔ کلاس توضیحات مختصری راجع به آن دانش‌آموز بدهید.

منبع:

Education World
جهان آموزش، ترجمهٔ طیبه کنشلو

راهنما

عضویت در کانال تلگرام