فضاها و استانداردهای محیطی مدرسه در آموزش خلاق

بازسازی مدرسه blé en herbe

تمرکز اصلی پروژه blé en herbe بر روی تقویت لینک‌های اجتماعی و فرهنگی از فضای آموزشی می‌باشد و این موضوع از طریق طبقه بندی کلاس‌های درس، طراحی مجدد زمین بازی و بخش‌های عمومی و قرار دادن ریز فضاهای معماری درداخل و خارج از مدرسه به دست آمده است.

بازسازی مدرسه blé en herbe

مهدکودک کیتا هیسا (Kita Hisa)

مهدهایی که با هدف آموزش و نگهداری کودکان، پا گرفته است این روزها نقش به سزایی در تربیت کودک دارند و عنصر مهمی در مسیر تربیت کودک محسوب می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که عوامل مهمی که در تعیین کیفیت یک مهد کودک مؤثر است به جنبه‌های مختلف آن باز می‌گردد. در این بررسی‌ها مشخص شده کمیت گروه (تعداد کودک در یک مکان واحد)، نسبت مراقب به کودک، آمادگی تحصیلی مراقب، تعهد شخصی مراقب به یادگیری و مراقبت کردن از کودکان جزو ویژگی‌های یک مهدکودک خوب و مناسب محسوب می‌شود.

مهدکودک کیتا هیسا (Kita Hisa)

طراحی داخلی خلاقانه کتابخانه مونتری مکزیک

استودیو طراحی مکزیکی anagrama طراحی داخلی خلاقانه کتابخانه ای در مونتری مکزیک رابه پایان رسانده است. این فضای صمیمی و راحت برای مطالعه و لذت بردن از کتاب، توسط conarte (شورای شهری هنر و فرهنگ) واگذار شده است. طراحی داخلی خلاقانه این فضا مانند یک پیله است که سرنشینان آن توسط یک دیوار مشبک از قفسه‌های کتاب احاطه شده‌اند. علاوه برآرشیوسازی نشریات و کتب مختلف، واحدهای چوبی برای شبیه سازی داخل یک گنبد پیکربندی شده است.

طراحی داخلی خلاقانه کتابخانه مونتری مکزیک

کتابخانه‌ های کودک‌ محور با من بخوان

هر چند آمار دقیقی از سرانه کتاب‌خوانی کودکان و نوجوانان در کشورمان در درست نیست اما همگی به یقین می‌دانیم که این آمار بسیار پایین است. یافتن ریشه‌های آن نیز شاید دشوار نباشد: نبود فرهنگ کتاب‌خوانی در خانواده‌ها، ابزار و رسانه‌های سرگرم‌کننده جایگزین کتاب، مشکلات سیستم آموزشی و ارزش دادن بیش از اندازه به نمره و تشویق کودکان از سوی خانواده‌ها برای درس خواندن، نچشیدن لذت خواندن از کودکی و ... و ... و... اما اگر بخواهیم به بررسی همین مشکل در مناطق محروم بپردازیم، نخستین پاسخ دسترسی نداشتن کودکان به کتاب‌های باکیفیت است. چگونه می‌توان از کودکی که در زندگی‌اش جز کتاب‌های درسی کتاب دیگری ندیده، انتظار داشت به کتاب‌خوانی علاقه‌مند باشد؟!

کتابخانه‌ های کودک‌ محور با من بخوان

مدرسه ای متفاوت در استرالیا

از همان ابتدا مشخص بود که این مدرسه با دیگر مدرسه‌ها تفاوت خواهد داشت. تفاوت‌هایی از قبیل خارج شدن از حالت کلاس‌دار بودن برای بخشی از فعالیت‌های مختلف و سبک‌های یادگیری در محیطی با حضور افرادی با سنین مختلف. آموزش خصوصی، یادگیری مشارکتی دو به دو، و آموزش گروهی بر طراحی معماری فضاهای آموزشی تأثیر گذاشتند. تعبیه فناوری در فضاهای آموزشی، تخته‌های هوشمند، اتصال کامپیوترها به شبکه، انعطاف پذیری مورد نیاز برنامه درسی را افزایش می‌دهد.

مدرسه ای متفاوت در استرالیا

۱۰ ایده خلاقانه برای کتابخانه‌ ای در قلب اتاق کودک

چند وقتی است که از بازگشایی مدارس می‌گذرد و یکی از راه‌های بسیار خوب برای حمایت از کودک نوشکفته یا فرزند کتاب‌خوان‌تان ایجاد یک کتابخانه برای مطالعه کردن و خواندن کتاب‌های مفید و جذاب است. در این مطلب ۱۰ ایده به شما معرفی می‌کنیم که از طریق آن‌ها می‌توانید کتابخانه ای دنج برای مطالعه، نظم‌بخشی و نمایش مجموعه کتاب‌های کودک خود ایجاد کنید.

۱۰ ایده خلاقانه برای کتابخانه‌ ای در قلب اتاق کودک

مدرسه Niki de Saint Phalle در فرانسه

مدرسه Niki de Saint Phalle از یک مهدکودک با ۸ کلاس، یک مدرسه ابتدایی با ۱۰ کلاس، یک کافه تریا و یک مرکز تفریحی تشکیل شده است.ساختمان مدرسه مدرسه Niki de Saint Phalle سه طبقه ودارای یک زیرزمین برای بخشهای خدماتی است. برای تخصیص دسترسی و ارتباط واحدها بصورت مساوی، سایت ساخته شده به ۶ بخش تقسیم شده است

مدرسه Niki de Saint Phalle در فرانسه

ضرورت ایجاد کتابخانه‌ های کودک محور

دوران کودکی بااهمیت‌ترین دوره یادگیری در زندگی هر فردی است. آن‌چه فرد در سنین کودکی می‌آموزد می‌تواند برای همه عمر در وجودش پایدار و ماندگار شود و نه تنها آینده کودک، بلکه آینده جامعه را دگرگون کند.

ضرورت ایجاد کتابخانه‌ های کودک محور

مدرسه ابتدایی هوگس (HUGS)

مدرسه ابتدایی هوگس (HUGS) در سال ۱۹۰۷ ساخته شده و در آلمان واقع است. از آنجاییکه سیستم‌های آموزشی تغییرات قابل توجهی نسبت به قبل کرده است، لذا تصمیم به بازسازی ساختمان مدرسه، برای پاسخگویی به نیازهای زندگی مدرن و علاوه بران استفاده از مبلمانی برای تقسیم بندی فضای داخلی و همچنین فرم دادن به سازه تاریخی گرفته شد.

مدرسه ابتدایی هوگس (HUGS)

کودکستان Forfatterhuset

ساختمان این کودکستان با گوشه‌های منحنی، بام سبز، نمای خاص آجری یک مهدکودک جدید در کپنهاگ، دانمارک است. این کودکستان در عین حال که منعکس کننده یک محیط تاریخی است دارای احساس گرم مدرن است. عملیات احداث این کودکستان در سال ۲۰۱۲ آغاز شده و در تابستان ۲۰۱۴ خاتمه یافته است. امور مربوط به تأسیسات مکانیک و فضاسازی این پروژه را نیز به‌ترتیب، شرکت مهندسی DAI و شرکت PK3 انجام داده‌اند. این کودکستان شامل ۵ خانه کوچک است که توسط یک باندآجری منحصربه فرد احاطه شده ودارای یک زمین بازی است.

کودکستان Forfatterhuset

طراحی داخلی فضای آموزشی کودکان

در این آکادمی طراح برای حمایت از سبک‌های مختلف یادگیری و مهارت‌های آموزشی مدرسه را به یک محیط یادگیری متفاوت تبدیل کرده است که باعث تحریک نیازهای فردی هر دانش آموز و تداعی کننده حس غرور آن‌ها می‌شود. در این میان بسیاری از عناصر خاص و مبلمانی طراحی شده است که با توجه به مسیرهای و راهروها، فضاهای جمعی و جلسات یادگیری مشارکتی به وجود آورده است و در راهروها بجای یک فضای معمولی و خالی از عناصری استفاده شده تا فضا برای کودکان جذاب و در عین حال سرگرم کننده باشد.

طراحی داخلی فضای آموزشی کودکان

مهدکودک در Guastalla با معماری مدرن درایتالیا

این مهدکودک در Guastalla به طراحی شرکت Mario Cucinella Architects ساخته شده است. این پروژه برنده مسابقه Architectural Competition شد که در ماه فوریه ۲۰۱۴ برای طراحی و ساخت مدرسه جدید در شهر Guastalla Reggio Emilia, -Italy برگزار شده بود می‌باشد.

مهدکودک در Guastalla با معماری مدرن درایتالیا

مهدکودک ولز روبیو (Velez-Rubio)

ایده طراحی مهدکودک Velez-Rubio ازهمین موضوع (نقاشی خانه) شکل گرفته است. در واقع می‌توان اینطور گفت که این مهدکودک Velez-Rubio خانه ای بزرگ است که کودکان وقت زیادی را آنجا می‌گذرانند بنابراین باید محیطی باشد که در آن احساس شادی، آرامش و امنیت کنند.

مهدکودک ولز روبیو (Velez-Rubio)

مهد کودک kekec

مهد کودک kekec یکی از اولین مهد کودک‌های اسلوونی که از چوب و الوار از پیش ساخته شده، می‌باشد که یک گام مهم به سوی ساخت و ساز پایدار بوسیله مواد طبیعی ساختمان می‌باشد. دفتر معماری JURE KOTNIK (جو کوتنیک) معماری این بنا را انجام داده است که در کشورهای اسلوونی و فرانسه واقع شده است. جوایز متعددی در زمینه طراحی و دکوراسیون در سال‌های متمادی نیزدریافت کرده است.

مهد کودک kekec

مرکز اکتشاف کتابخانه کودکان کوئینز (Queens)

گروه معماری Lee H. Skolnick Architecture با همراهی شرکت ۱۱۰۰Architect، کتابخانه ای منحصر به فرد تحت عنوان مرکز اکتشاف به ساختمان مرکزی کتابخانه کوئینز، اضافه کرده است. این کتابخانه روی سه سطح از علوم، متمرکزاست و شامل ایستگاه نمایشگاه تعاملی، سالن علوم نیویورک و موزه کودکان بروکلین می‌باشد.

مرکز اکتشاف کتابخانه کودکان کوئینز (Queens)

عضویت در کانال تلگرام