عبور بدون استرس از سد امتحانات

 عبور بدون استرس از سد امتحانات

فصل امتحانات همواره با استرس و اضطراب همراه است و بسیاری از والدین دانش آموزان به دنبال پیدا کردن راهی هستند تا با آن استرس این روزها را در فرزندان خود کاهش دهند. نوشیدن دمنوش های طبیعی علاوه بر کاهش استرس و اضطراب، با ایجاد آرامش و افزایش تمرکز موجب بهبود نتیجه امتحانات خواهد شد.

دکتر «محمدحسین فرزایی» متخصص داروسازی سنتی با اشاره به عوارض فراوان داروهای شیمیایی آرامبخش گفت: این داروها باعث کاهش تمرکز، کاهش یادگیری، تغییر الگوی خواب و بی کیفیت شدن خواب و وابستگی دارویی می‌شود، اما فرآورده‌های طبیعی از جمله دمنوش های حاصل از گیاهان دارویی از یک تعادل فیزیولوژیک برخوردار بوده و نه تنها موجب کاهش تنش‌ها و استرس‌های روزانه شده، بلکه در بهبود عملکرد سیستم مغزی از جمله تفکر و حافظه نیز مؤثر است. بادرنجبویه در طب سنتی ایران به عنوان دارویی مؤثر در درمان اختلالات اعصاب و روان سابقه مصرف طولانی داشته است. بادرنجبویه دارای اثرات کاهش استرس و اضطراب، درمان بی خوابی و بهبود عملکرد مغزی است.

 در یک مطالعه بالینی که در فرانسه انجام شده، فرآورده دارویی حاصل از این گیاه اثرات خوب ضداسترس و آرام بخش از خود نشان داده است. علف چای یا هایپیران که در طب سنتی ایران به نام هوفاریقون شناخته می‌شود، داروی طبیعی مؤثر دیگر در درمان اضطراب و استرس، افسردگی، بی خوابی و سردردهای عصبی است. ترکیبات مؤثر این گیاه شامل هایپریسین و فلاونوئیدهای آن است که اثرات آرامبخش، ضد افسردگی و ضداسترس این گیاه در مطالعات مختلفی که در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا انجام شده به طور کامل از نظر علمی اثبات شده است. علاوه بر آن این گیاه باعث افزایش سطح یادگیری نیز می‌شود و هم اکنون از این گیاه، فرآورده‌های دارویی متعددی در بازار دارویی ایران، اروپا و امریکا وجود دارد.

اسطوخودوس از دیگر گیاهان دارویی مؤثر در کاهش استرس و اضطراب است، این گیاه در طب سنتی ایرانی همچنین طب‌های سنتی ملت‌های گوناگون دارای اثرات ضد افسردگی، آرام بخش، تقویت کننده عمومی بدن، بهبود کارایی قلب، افزایش کارکرد مغزی، تقویت قوای ظاهری و باطنی بدن، بازکننده گرفتگی‌های عروقی و زداینده خلط‌های فاسد (سودای مغز) است. این گیاه با نام «لاوندر» در گیاه درمانی اروپایی به منظور بهبود اختلالات اعصاب و روان و بی خوابی‌ها همچنین سردردهای ناشی از استرس کاربرد دارد. دمنوش این گیاه روزانه یک ساعت پیش از خواب در افرادی که دچار اضطراب و اختلال خواب هستند و شب‌ها چند بار از خواب بیدار می‌شوند، باعث بهبود استرس و بی خوابی آن‌ها می‌شود. 

سنبل الطیب یکی دیگر از گیاهان دارویی مؤثر در کاهش استرس و اضطراب است. ریشه‌های این گیاه در طب سنتی به عنوان یک داروی طبیعی به منظور درمان بیماری‌های مختلفی از جمله اضطراب‌ها و تنش‌های عصبی، اختلالات خواب و بی خوابی، افسردگی و اختلالات گوارشی مصرف گسترده داشته است.

هم اکنون از این گیاه فرآورده‌های مختلفی به صورت شربت و قرص در بازار دارویی اروپا و امریکا برای درمان اختلالات عصبی وجود دارد و بر اساس مطالعات فارماکولوژیک انجام شده، این گیاه از طریق تأثیر بر گیرنده‌های GABA مغز اثرات آرام بخشی خود را نشان می‌دهد.
مصرف روزانه دم کرده چای سبز باعث کاهش تنش و استرس‌های روزانه می‌شود. در یک مطالعه بالینی که توسط محققان اروپایی به انجام رسیده مصرف روزانه دمنوش چای سبز باعث کاهش چشمگیر استرس و تنش می‌شود.

این گیاه از طریق ترکیبات پلی فنولی خود از جمله EGCG اثرات آرام بخشی خود را روی گیرنده‌های گابای (GABA) مغز ایفا می‌کند و در یک مطالعه بالینی روی بیماران دچار اضطراب شدید که توسط محققان استرالیایی انجام شده، ترکیب Theanine که از گیاه چای سبز استخراج شده است اثرات ضداضطراب قوی تری نسبت به داروهای شیمیایی رایج آرام بخش (آلپرازولام) از خود نشان داده است.

cheap nike air max 90

راهنما

عضویت در کانال تلگرام