صدای زنگ ورزش گمشده در هياهوی كلاس درس

صدای زنگ ورزش گمشده در هياهوی كلاس درس

نويسنده: صديقه توانا

۱، ۲، ۳، ۴، زنگ ورزش با دميدن معلم بر سوت مشکي که بر گردن آويخته آغاز می‌شود. زنگ ورزش، زنگ تندرستي و سلامت و زنگ شادی و نشاط است و روح سالم نيز در جسم سالم تبلور می‌یابد.بازي، شادي و سلامتي همه با هم در قالب يک برنامه مدون و منسجم همراه با آموزش‌های صحيح توسط يک مربي خبره و آموزش ديده و با در اختيار داشتن وسايل لازم در يک فضای مناسب، بهترين شرايط را براي يک زنگ ورزش مفيد در مدارس به وجود می‌آورد. ولي اين روزها آهنگ تندرستي در زنگ ورزش به کندی نواخته می‌شود. گاهي بهانه اين کندي به گردن وسايل نامناسب می‌افتد، گاهي عدم امکانات و زمين نامناسب و فضای کوچک برای بازی بچه‌ها بهانه می‌شود و در برخي مواقع هم تير بهانه جويي ها به سمت کمبود نيروی متخصص نشانه می‌رود. ولي بي ترديد اين مشکلات در اغلب مدارس کشور برای زنگ ورزش وجود دارد، اما نبايد اين نارسایی‌ها را قرباني سلامتي و تندرستي بچه‌ها و آينده سازان ايران اسلامي کنيم.

اين روزها ورزش دانش آموزي و پرورش جسماني بچه‌ها تنها روي کاغذ و در بخشنامه‌ها و اجباري کردن برخي رشته‌های ورزشي در دوره‌های ابتدايي و متوسطه خلاصه شده است. حال آنکه ورزش نبض هر جامعه اي است و کشورهاي توسعه يافته به ورزش به ويژه در حوزه آموزشي (دانش آموزی و دانشجويي) اهميت زيادی می‌دهند و از هزينه در اين باره نيز کوتاهي نمی‌کنند. ولي چند سالي است که ورزش دانش آموزی در مدارس کشورمان جدی گرفته نمی‌شود و مسئولان يا درک درستي از ماجرا نداشته يا به بيراهه رفته‌اند و در مجموع ورزش دانش آموزی همچنان در کما به سر می‌برد.

اجراي طرح‌های جديد و برنامه ريزي دقيق تر

سکينه محرابيان، مادر دو دانش آموز در مقطع دبيرستان و ابتدايي است. بااو در جلوي مدرسه دخترش که دردوم ابتدايي تحصيل می‌کند، به گفت وگو می‌پردازم. از اينکه بچه‌ها در زنگ مدرسه بايد در يک حياط کوچک و نفس گير واليبال بازي کنند يا برخي در گوشه حياط و زيرآفتاب بايد پينگ پنگ بازی کنند، خيلي ناراحت است. او ناراحتي بچه‌هایش را با نگراني مادرانه درهم می‌آمیزد و می‌گوید: «مسئولان پارسال براي بچه های ما آموزش شنا گذاشته بودند ولي فقط ۳ جلسه برگزار شد و بعد به بهانه اينکه رفت و آمد سخت است، هواسرد شده و مربي خوب آموزش نمي دهد و امکان خطر برای بچه ها وجود دارد، کلاس شنا تعطيل شد. اين بي برنامگي ضررهای زيادی هم به دانش آموزان و هم به مدارس وارد مي کند. بهتر است مسئولان قبل از اجرای هر برنامه و طرحي تمام جوانب آن را در نظر بگيرند».

بچه‌های بي تحرک و نرمش‌های سنگين

بچه‌ها اولين جلسه زنگ ورزش را باهم دور چرخيدن و دويدن دور حياط آغاز کرده‌اند. دور آخر است. بچه‌ها خسته شده‌اند و نفس نفس زنان منتظرند تا با شمارش معلم نرمش را آغاز کنند. دانش آموزان سال دوم دبيرستان هستند ولي تعدادي از آنها با اضافه وزن شديد مواجه‌اند، برخي قدشان نسبت به بقيه کوتاه تر است و تک و توک بين بچه‌ها دانش آموزاني هستند که از نظر قد و وزن در حد استاندارد می‌باشند.معلم ورزش و البته کارشناس تربيت بدني زير تيغ آفتاب ايستاده و بچه‌ها روی خط سفيد در يک زاويه ۹۰ درجه به صف ایستاده‌اند و حرکات نرمشي معلم را ناشيانه انجام می‌دهند؛ دست کشيده جلوی صورت، بالاتنه موازی با صورت سربالا، پا به عرض شانه باز و...

دانش آموزان به سختي و با زحمت دست‌ها را بالاو پايين می‌برند، برخي حرکات را اشتباه انجام می‌دهند، شکم‌های بزرگ مانع خم شدن بعضي از بچه‌ها می‌شود و تعدادی هم دور از چشم معلم فقط تکاني به خود می‌دهند و از زير نرمش‌ها شانه خالي می‌کنند. گوشه ای به تماشا می‌ایستم، از يکي از دانش آموزان می‌پرسم ورزش سخت تر است يا فيزيک؟ می‌خندد و می‌گوید: «ورزش! خدايي اش اين حرکات خيلي سخت است».آرمين عارفي دانش آموز سال دوم دبيرستان رشته رياضي است که در دبيرستان نمونه دولتي شهيد صدر درس می‌خواند. نظرش را در مورد زنگ ورزش می‌پرسم می‌گوید: «در مدرسه فقط فوتبال بازی مي کنم اين زمان خيلي کم است. ولي چون درس ما زياد است باز هم اين نرمشها به سلامتي ما کمک مي کنند».
به او می‌گویم بيرون از مدرسه هم ورزش می‌کنید؟ پاسخ او هم مثل بسياری ديگر از دوستانش مثل جلالي، رباني، بيات و محمدصادق، منفي است.

 تحرک دانش آموزان فقط در زنگ ورزش

متاسفانه بچه‌های ما عادت نکرده‌اند که در بيرون از مدرسه به ورزش خاصي بپردازند و فقط تعداد کمي از دانش آموزان هستند که به کلاس ورزش در خارج از ساعات درس می‌روند. پژمان سلطان خواه يکي از دانش آموزاني است که ۲ سال است به صورت حرفه اي به باشگاه فوتبال می‌رود و الآن هم در تيم مدرسه فوتبال بازي می‌کند. محمدامين رباني هم به غير از مدرسه، ماهي يک بار با بچه محله‌ها فوتبال بازی می‌کند و اغلب پای کامپيوتر می‌نشیند. اميرحسين ارجمندی هم دانش آموز ديگری است که سه-چهارماه است به باشگاه بدن سازي می‌رود.با نيما علاف زاده هم که (با هيکل نسبتا درشت) توي دروازه ايستاده و مراقب است تا گلي وارد دروازه‌اش نشود در مورد حرکات نرمشي و دراز و نشست که توسط معلمش به او آموزش داده می‌شود صحبت می‌کنم. او اين طور می‌گوید: «ورزش در مدرسه ما به صورت کاملا تخصصي انجام مي شود ولي انجام اين تمرينات برای هيکل من سخت است».

مقاله کامل را از بخش پیوست دریافت کنید.

air max 90 essential sale

پیوستاندازه
PDF icon صدای زنگ ورزش گمشده در هياهوی كلاس درس ۲۳۵.۲۷ کیلوبایت
راهنما

عضویت در کانال تلگرام