سلامت در مدرسه

سلامت در مدرسه

استفاده از لیوان آب، ظرف غذا و دیگر لوازم شخصی را به کودک مدرسه ای بیاموزید

چرا خیلی از بچه‌ها در مدرسه مریض می‌شوند؟ بهترین راه پیشگیری از این نوع بیماری‌ها چیست؟ این سؤال‌ها و ده‌ها سؤال دیگر شاید ذهن شما که کودک مدرسه ای دارید، را به خود مشغول کرده باشد. شاید این طور به نظر برسد که فرزند شما وقتی به مدرسه می‌رود بیشتر مریض می‌شود. بنابراین باید این نکته را همیشه به یاد داشته باشید، وقتی بچه‌ها در گروه‌های بزرگ همسالان هستند خیلی زودتر و راحت تر در معرض بیماری قرار می‌گیرند. به بهانه آغاز دوباره مدارس به نکاتی کوچک و ساده در مورد بهداشت دانش آموزان در مدرسه اشاره می‌کنیم.

 گستردگی بیماری

عامل بسیاری از بیماری‌های دوران کودکی ویروس‌ها هستند. همه قضیه همین است؛ تصورش را بکنید که یکی از دانش آموزان بیمار شده و باعث انتقال ویروسی به مدرسه می‌شود. در این شرایط این ویروس بین سایر دانش آموزان هم پخش می‌شود. این داستان معمولی و همیشگی را همه می دانیم؛ دانش آموزی که سرما خورده، وقتی در کلاس درس نشسته است، عطسه یا سرفه می‌کند. بچه‌هایی که کنار او نشسته‌اند از این هوا تنفس می‌کنند و به این ترتیب سرماخوردگی گسترش می‌یابد؛ یا شاید دانش آموزی که به اسهال مبتلاشده، به دستشویی رفته و بدون شستن دست‌ها به کلاس برگردد؛ در این شرایط میکروب‌های عامل بیماری می‌توانند از هر چیزی که او لمس می‌کند به بچه‌های دیگر که همان جسم را دست می‌زنند، منتقل شود. حالاتصور کنید که ممکن است کودکی دست آلوده‌اش را به دهانش نیز وارد کند!

 شستن مناسب دست‌ها

شستن مناسب و مرتب دست‌ها ساده‌ترین و البته موثرترین راه برای پیشگیری از این قبیل بیماری‌ها است، البته هم در خانه و هم در مدرسه. پس اهمیت شستن دست‌ها را به فرزند خود یادآوری کنید و از او بخواهید که قبل از خوردن غذا، بعد از رفتن به دستشویی و همچنین بعد از بازی دست‌هایش را بشوید. برای شستن دست‌ها، استفاده از صابون یا مایع دستشویی را هم تاکید کنید.
    
نکات مهم دیگر

همه پدرها، مادرها و معلم‌ها دوست دارند به نوعی به کودکان بیاموزند تا با رعایت بهداشت و نکات ساده بهداشتی از شیوع بیماری‌ها پیشگیری کنند.

 پس در کنار شستن مرتب و مناسب دست‌ها به او بیاموزید هنگام عطسه یا سرفه دهان و بینی خود را بپوشاند. برای این که آن‌ها این کار را فراموش نکنند، به او یک بسته دستمال کاغذی کوچک بدهید تا در جیب یا کیفش نگه دارد و هنگام عطسه یا سرفه از آن استفاده کند. البته باز هم به او یادآوری کنید که دستمال را پس از استفاده در سطل زباله انداخته و دستان خود را بشوید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کند.

 اگر چه همه بچه‌ها باید از سنین پایین تر این نکته را بیاموزند، اما باز هم برای آن‌ها توضیح دهید که دست‌های ما پر از آلودگی و میکروب است و به همین دلیل نباید با چشم و دهان تماس پیدا کند. یکی دیگر از موضوعات مهم و قابل توجه این است که لیوان آب، ظرف غذا یا سایر لوازم شخصی را به اشتراک نگذارند. قانونی ساده برای او تعیین کنید، هر چیزی را که در دهان خود فرو می‌برد، برای خودش نگه دارد.

همین قانون برای هر آنچه به موهای دانش آموز می‌خورد نیز صادق است. گیره موها، شانه و... هم باید شخصی باشد. اگر در مواقعی مداد و خودکار و... را هم به اشتراک می‌گذارند، از او بخواهید که به هیچ وجه آن‌ها را در دهان خود قرار ندهد. در نهایت به او توضیح دهید اگر کنار دوستش که مریض است بنشیند یا با او بازی کند ممکن است خودش بیمار شود.

باید به این نکته هم اشاره کنیم که تغذیه سالم و خواب کافی بچه‌ها را هم فراموش نکنید. خوردن صبحانه قبل از رفتن به مدرسه از موارد مهمی است که نباید فراموش شود.

 با خوردن صبحانه کامل و مغذی دانش آموز می‌تواند انرژی کافی برای ادامه روز را دریافت کند. همراه داشتن یک میان وعده کوچک و سالم مانند لقمه ای نان و پنیر و گردو یا یک عدد سیب برای حفظ سلامت او بسیار مهم است. در نهایت بد نیست همیشه به یاد داشته باشیم بچه‌ها باید لیوان و ظرف غذای مخصوص خود را همراه داشته باشند. با رعایت و آموزش همین نکته‌های ساده، سلامت بچه‌ها و آرامش خودتان را تضمین کنید؛ البته با یادآوری این موضوع که بیمار شدن هم بخشی از سیر رشد کودکان است.

مترجم: نیلوفر اسعدی بیگی

nike air max 1 sale

راهنما

عضویت در کانال تلگرام