زمان استفاده از کامپیوتر را برای فرزند خود محدود کنید

زمان استفاده از کامپیوتر را برای فرزند خود محدود کنید

عضو انجمن روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: والدین زمان استفاده از کامپیوتر را برای فرزند خود محدود کنند چرا که اگر کودک تمام وقت خود را صرف وسایل الکترونیکی چون کامپیوتر، تلویزیون و پلی استیشن کند، دیگر زمانی را برای بازی‌های گروهی نخواهد داشت. فریبا عربگل اظهار داشت: کامپیوتر همیشه، هم برای بچه‌ها و هم برای بزرگسالان به عنوان یک منبع صحیح و قابل اعتماد مطرح بوده است ولی به نظر می‌رسد مسائلی در مورد استفاده از کامپیوتر وجود دارد که والدین را نگران می‌کند. وی افزود: مهم‌ترین عامل برای تعیین اثرات مثبت و یا منفی کامپیوتر یکی مدت زمانی است که کودک و نوجوان صرف استفاده از کامپیوتر می‌کند و دیگری نوع فعالیت‌هایی است که او درگیر آن می‌شود. 

عربگل تصریح کرد: کودکی که ساعات طولانی از روز خود را پای کامپیوتر می‌نشیند از سایر فعالیت‌های لازم برای رشد مانند فعالیت‌های تحصیلی، ارتباطی و اجتماعی عقب می‌ماند به طوری که استفاده زیاد و کنترل نشده از کامپیوتر در زمان‌های طولانی می‌تواند منجر به چاقی، افت عملکرد ارتباطی و اجتماعی و افزایش احساس تنهایی و افسردگی گردد. این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان ادامه داد: استفاده از بازی‌های خشن کامپیوتری به خصوص در کودکانی که از نظر سرشتی یا محیط خانوادگی مستعد پرخاشگری و یا اختلالات رفتاری هستند، با افزایش پرخاشگری همراه است.

ولی چنانچه از برنامه‌های صحیح آموزشی استفاده شود فرصتی را برای خلق کردن و اکتشاف در اختیار کودک قرار می‌دهد. وی گفت: استفاده از نرم افزارهایی متناسب با سطح رشدی کودک فرصتی را برای تفکر، اکتشاف و به دست آوردن پاسخ در اختیار کودک قرار می‌دهد و قدرت تفکر و خلاقیت او را شکوفا می‌کند و توانایی تفکر حل مسئله را در او قوی می‌کند. به طور مثال نرم افزارهای گرافیکی می‌تواند برای کودک خیلی جالب باشد چرا که اثر خودش را در محیط امتحان می‌کند و انگیزه خلق تصاویر سمبولیک را در او بیدار می‌کند. 

عربگل یادآور شد: محتوای چیزهایی که بچه‌ها درکامپیوتر استفاده می‌کنند باید محتویات معنادار در ارتباط با تجربیات خانه، مدرسه و جامعه و فعالیت‌هایی باشد که به کودک اجازه انتخاب و کنترل دهد. همچنین استفاده از کامپیوتر به خصوص می‌تواند برای کودکانی که به علت ناتوانی‌هایی نمی‌توانند از روش‌های آموزش سنتی بهره ببرند و یا استفاده از این روش‌ها برای آن‌ها اختلالات رفتاری خفیف ایجاد می‌کند و یا مشکل توجه و تمرکز، شنوایی و تکلمی دارند مفید می‌باشد. 

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: استفاده از کامپیوتر برای کودکان زیر ۳ سال توصیه نمی‌شود. تا این مرحله سنی بهتر است انرژی کودک صرف یادگیری مهارت‌های حرکتی، زبانی، ارتباط برقرار کردن و بازی کردن شود. همچنین فعالیت‌های کامپیوتری مورد استفاده توسط کودک باید به نوعی باشد که باعث افزایش خلاقیت و انگیزه او شود و به او فرصتی برای بازکردن، کشف کردن و تجربه کردن بدهد. وی با بیان اینکه برای کودکان پیش دبستانی برنامه‌های نقاشی می‌تواند برنامه بسیار مناسبی باشد یادآور شد: در صورتی که این امکان وجود داشته باشد به خصوص در مدرسه بهتر است استفاده از کامپیوتر به صورت یک کار گروهی درآِید که در این صورت احتمال مشارکت، همکاری، حل مسئله گروهی و برقراری ارتباط بین کودکان بیشتر می‌شود. 

عربگل افزود: والدین زمان‌هایی را اختصاص دهند که در کنار کودک و نوجوان خود به یک فعالیت مشترک کامپیوتری بپردازند و با آن‌ها بازی‌ها و برنامه‌هایی را باز کرده و انجام دهند که این کار حداقل دو فایده دارد؛ یکی آنکه در زمانی که کودک دچار احساس ناکامی و شکست در برنامه ای شده در کنار او هستند و به او کمک می‌کنند و دیگر آنکه می‌توان نظارتی روی کار او داشت و در مورد بازی‌ها و برنامه‌های مختلف با هم بحث و تبادل نظر کرده و امکان یک آموزش دو طرفه را برقرار ساخت. وی اضافه کرد: والدین زمان استفاده از کامپیوتر را برای فرزند خود محدود نمایند. چراکه اگر قرار باشد کودک تمام وقت خود را صرف وسایل الکترونیکی چون کامپیوتر، تلویزیون، پلی استیشن و موارد دیگر کند، دیگر زمانی را برای بازی‌های رو در رو و گروهی نخواهد داشت که فرصت رشد مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی را از کودک می‌گیرد.

 عربگل اظهار داشت: در حد امکان والدین سعی کنند کامپیوتر را با علایق و فعالیت‌های کودک ادغام نمایند تا اینکه اجازه دهند کامپیوتر فعالیت و علاقه اصلی او شود. همچنین بهتر است کامپیوتر را در اتاق کودک قرار ندهند چون در آن صورت نمی‌توانند روی زمان استفاده از آن کنترلی داشته باشند و چنانچه کودک علاقه زیادی به استفاده از کامپیوتر دارد از آن به عنوان تشویقی برای رفتارهای مناسب دیگری استفاده کنند.

air max 90 essential sale

راهنما

عضویت در کانال تلگرام