بازی‌های رایانه ای نیازمند فرهنگ سازی

بازی‌های رایانه ای نیازمند فرهنگ سازی

اگرچه بازی‌های رایانه ای به عنوان یک ابزار تفنن و در جهت پرکردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان ارزیابی می‌شود اما واقعیت این است که این بازی‌ها در مقایسه با بازی‌های فیزیکی و سنتی سالم توسط اقشار و گروه‌های سنی متنوعی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند که گروه سنی نوجوان به دلیل حساسیت بالادر ارضای احساس کنجکاوی و فراخور سن خود و نیز رشد دنیای سایبر در جامعه بیش از هر گروه و طبقه ای با این نوع بازی‌ها  درگیر و دارای مشغله فکری است. 

بازی‌های رایانه ای در چند سال گذشته به صورت گسترده ای به کشور ما وارد شدند، این بازیها به دلیل جذابیت‌های تصویری متنوع، گرافیک بالا، هیجانات زیاد و راحتی استفاده از آن به سرعت جای خود را در میان کودکان و نوجوانان باز کرده است. دامنه و گستردگی استفاده از این پدیده به اندازه ای است که کمتر کودک و نوجوانی را می‌توان یافت که از بازی‌های رایانه ای استفاده نکرده باشد.

اگر چه این روزها بازی‌های رایانه ای جزء محبوب‌ترین بازی‌ها برای بچه‌ها لقب گرفته، اما باید توجه داشت که این بازی‌ها می‌تواند به عنوان تهدیدی جدی برای سلامت روح و روان و جسم کودکان و نوجوانان به حساب بیاید. تا کنون کارشناسان متعددی در مورد عوارض استفاده بیش از حد از بازی‌های رایانه ای برای کودکان هشدار داده‌اند. بازی‌های رایانه ای در کنار محاسنشان گاه آثار مخرب روحی و جسمی در کودکان و نوجوانان برجای می‌گذارد که با توجه به ظرافت فکر و ذهنشان جبران آن‌ها شاید برای همیشه ناممکن باشد.

 اختصاص ساعات زیاد برای بازی‌های رایانه ای، آسیب‌های جسمانی فراوانی از جمله بروز تیک‌ها و فشارهای عصبی، سردرد، چشم درد، چاقی، کمر درد، دردهای مفصلی، کم خوابی و خارج شدن ستون فقرات از حالت طبیعی را به همراه خواهد داشت.

 بازی‌های رایانه ای یکی از سرگرمی‌های کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی بزرگسالان در عصر جدید است. بازی‌های مهیج و پرکشش ساعت‌ها نوجوان و جوان ما را در مقابل صفحه نمایشگر میخکوب می‌کند و همین امر باعث می‌شود آن‌ها از دنیای واقعیات به عالم تخیلات فرو روند. در دنیای پرهیاهوی بازی‌های رایانه ای، آنچه بیش از پیش اذهان را به خودش مشغول می‌کند ورود بازی‌های رایانه ای خارجی با مفاهیم و محتوای غربی به منظور ترویج بی بندوباری و زندگی به سبک غربی‌ها، آموزش و نحوه استفاده از مواد مخدر و تبلیغات ضد دینی در سطح جامعه و بین مخاطبان مختلف کودکان، نوجوانان و جوانان است.

آسیب‌های اخلاقی و از بین بردن رابطه فکری و عاطفی فرزندان و والدین از دیگر آسیب‌های بازی‌های رایانه ای است که کودکان را تهدید می‌کند.

دنیای بازی‌های رایانه ای و فعالیت‌های متاثر از آن با توجه به مشغله‌های فکری، اجتماعی و اقتصادی که خانواده‌ها دارند و رها شدن نوجوانان در انتخاب انواع بازی‌های مورد نظرشان می‌تواند تا حد زیادی کودکان و حتی نسل جوان را تهدید کرده و با القای تفکرات و باورهای نا هنجار به ذهن آنان، فرهنگ جامعه را در آینده با دگرگونی‌های غیرقابل تصوری مواجه کند. برخی از کارشناسان معتقدند تماس بیش از حد با بازی‌های رایانه ای موجب اعتیاد کودکان به این گونه بازی‌ها می‌شود.

در این راستا باید با فرهنگ سازی در استفاده از بازی‌های رایانه ای و همچنین جایگزینی بازی‌های ایرانی بر تهدیدها و آسیب‌های پیش رو غلبه کنیم. هر چند به اعتقاد برخی کارشناسان، تعدادی از بازی‌های فکری و معمایی می‌تواند سلول‌های مغزی را به فعالیت واداشته و فکر کودکان را تقویت کند و در رشد خلاقیت و بالندگی ذهنی کودکان تاثیر داشته باشد، اما والدین باید در انتخاب نوع بازی برای گروه‌های سنی و تاثیر این بازی‌ها در جسم و روح فرزندان خود نهایت دقت را داشته باشند.

نویسنده: فرشته حسین آبادی
    
  

راهنما

عضویت در کانال تلگرام