استفاده از کامپیوتر جهت ارتقاء مهارت های خواندن

والدین می‌توانند با استفاده از کامپیوتر به کودکان فرصت خلق کتاب‌های خود و انجام تحقیقات ادبی را بدهند و آن‌ها را هرچه بیشتربه خواندن علاقه مند کنند.

بیشتر والدین کامپیوتر را مانعی برای به دست گرفتن و خواندن منابع چاپی کودکان می‌دانند. با این وصف برخی از رمان‌ها و راه‌های جالب به کارگیری خلاقانهٔ کلمات باعث می‌شود تا کودکان درست همان جایی باشند که والدین می‌خواهند – خواندن!

  • به کودک خود حق انتخاب دهیم

بچه‌ها عاشق بازی با کامپیوترهستند، بنابراین ایدهٔ خواندن را به سمت کامپیوتر بکشانید. به آن‌ها اجازه دهید داستان خود را خلق کرده و یک نویسنده از آب دربیایند. این کار به آن‌ها اجازه خواهد داد "صاحب" داستان شوند و این به نوبهٔ خود چالشی سخت برای کودکان است.

  •  تفکر خلاق

موضوع می‌تواند راجع به کودکان، یک واقعه یا یک شخصیت تخیلی باشد. کودکان نه تنها (متن) آن را خلق خواهند کرد، بلکه تصویرسازی آن را نیز برعهده گرفته، (که تصویرمی تواند طرح‌های خودشان یا تصاویر موجود در اینترنت باشد)، و طراحی و چاپش خواهند کرد. والدین وقتی ببینند کودک چطور یک دفعه مسئولیت تحقیق را خود برعهده می‌گیرد، شگفت زده خواهند شد. والدین می‌توانند به کودکان در خلق داستان کمک کنند، مثلاً به آن‌ها عادت بدهند اول با دست نوشته بعد چندین بار آن را مرور کنند. (سایراعضای خانواده نیز می‌توانند نظراتشان را بدهند) سپس کودکان می‌توانند تحقیق را بر روی کامپیوتر پیاده کنند.

  • نتیجهٔ پروژهٔ کتاب را به اشتراک بگذارید

وقتی پروژهٔ کتاب تمام شد، کودکان با پیشنهاد والدین می‌توانند کارشان را به معلم مربوطه جهت درج در مجلهٔ مدرسه یا روزنامه نشان دهند، و یا این کتاب می‌تواند هدیه‌ای باشد برای پدربزرگ و مادربزرگ یا یکی از اعضای خانواده، یا حتی والدین می‌توانند کتاب او را صحافی کنند.

  • ازکودک تعریف و تمجید کنید

ستایش و پیروزی به طور باورنکردنی از عوامل محرک در رشد کودک می‌باشد. آن‌ها به طور خودکار برای دست  یافتن به موفقیت‌های بیشتر برانگیخته خواهند شد. والدین می‌توانند با معرفی فعالیت‌های جدیدی کتاب‌ها را به صورت سبک‌های زیبایی نشان دهند.

  • والدین و کودکان با هم بخوانند

کتابی را پیدا کنید که هم شما و هم فرزندتان از آن خوشش بیاید. آن را با هم بخوانید و ازکودک بخواهید تا نقش‌های جایگزین برای شخصیت‌های مشخص پیشنهاد کند. از او بپرسید که آیا از چگونگی عملکرد شخصیت‌ها راضی است؟ و اگر ناراضی بود چطور نقش شخصیت‌ها را می‌نوشت. تشویق کردن فرایند تفکر باعث می‌شود کودک احساس کند عقایدش به حساب می‌آیند.

  • کتاب را نقد کنید

وقتی کتاب تمام شد، از کودک بخواهید نظر خود را نسبت به کتاب بدهد و در کامپیوتر بنویسد و چاپ کند و آن را به کتاب فروشی یا کتابخانه پست یا ایمیل کند. افتخار و شادی او را وقتی نقدش در یک روزنامهٔ محلی چاپ یا در تابلو اعلانات کتابخانه نصب شد، تصورکنید.

  •  بازی با کلمات برای کودکان  

یکی دیگر ازکارهایی که باعث می‌شود کودک بیشتربخواند، تشویق آن‌ها برای کامل کردن بازی کلمات در اینترنت است. این کار جانشین خواندن نیست ولی مشوقی است برای کودکان تا کاربرد زبان و واژه‌ها را در زمینه‌ای که برایشان جذاب است تجربه کنند. باعث می‌شود املای آن‌ها پیشرفت کند.

  • وب سایت‌های عالی جهت تشویق خواندن

بیشترکتاب های موفق، وب سایت‌های جالبی دارند که کودک می‌تواند آن‌ها را کشف کند. مثلاً، آیا داستان در فضایی واقعی رخ می‌دهد یا فانتزی؟ آیا شخصیت‌های داستانی فرصت انتخاب‌های مهمی را داشته‌اند؟ نترسید و به آن‌ها اجازه دهید به سمت کامپیوتر رفته و همه چیز را دربارهٔ کتاب شامل؛ نویسنده، فیلم، بازیگران، زمینه و شخصیت‌ها را بخوانند. والدین می‌توانند از کودکانشان راجع به اینکه چه چیزی از تحقیقاتشان آموخته‌اند و چه چیزی مورد ستایش آن‌ها واقع شده، بپرسند. کامپیوترها برخلاف مانع، می‌توانند به کودکان در درست کردن پروژهٔ ادبی خلاقانه کمک کند. مالک چیز با ارزش و به خصوصی شدن، کودکان را تشویق می‌کند تا اعتماد به نفس کسب کرده و مشوقی خواهد بود تا بخوانند و بیشتر تحقیق کنند. والدین در بدست آوردن نتیجهٔ دلخواه کودکان، می‌توانند ازجهات عملی در نوشتن کتاب به آن‌ها کمک کنند، می‌توانند تلاش کودک خود را ستایش کرده، و سایر اعضای خانواده یا معلمان را وارد صحنه کنند و یا با هم کتاب بخوانند.

فیونا اینگرام

برگردان: کیمیا تقی زاده میلانی

 

cheap nike air max 90

راهنما

عضویت در کانال تلگرام