آموزش خلاق بهترین روش برای آموزش کودکان

آموزش خلاق بهترین روش آموزش برای کودکان است

آموزش خلاق روش پویایی است که در آن پس از آموزش‌های اولیه کودکان را آزاد می‌گذاریم تا خودشان فکر کنند تصمیم بگیرند واجرا کنند.
شهناز جمشیدی عضوشورای کتاب کودک و نوجوان در گفت وگو با ایلنا افزود: آموزش‌های خلاق بهترین روش برای تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان است که می‌توان از آن برای آموزش‌های متفاوت درسی و غیر درسی استفاده کنیم.

آموزش خلاق روش پویایی است که در آن پس از آموزش‌های اولیه کودکان را آزاد می‌گذاریم تا خودشان فکر کنند تصمیم بگیرند واجرا کنند. تجربه ثابت کرده است که نمایش خلاق یکی از بهترین روش‌های آموزش خلاق است که تأثیر فراوانی در برقراری ارتباط کودکان بالای سه سال با جهان پیرامون خود دارد.

ما در گروه‌های چند نفره یک داستان جذاب را برای کودکان روایت می‌کنیم و بعد از آن کودکان به بحث و تبادل نظر در مورد داستان می‌پردازند و برای اجرای نمایش آن داستان تقسیم مسوولیت می‌کنند. با این کار علاوه بر آشنایی کودکان با ادبیات و نمایش آنها آداب کار گروهی و ارتباط جمعی را می‌آموزند و با مسوولیت و برنامه ریزی کارهایشان آشنا می‌شوند. این روش روی آموزه‌های زبانی کودکان و روش مباحث کردن بادیگران تأثیر چشمگیری دارد و به آنها یاد می‌دهد چگونه خواسته‌هایشان را عنوان کنند و با بزرگترها حرف بزنند.

عامل مهم دیگری وجود دارد شادی کودکان در هنگام کار کردن است که ضریب یادگیری و به خاطر سپردن آموزه‌ها را در کودکان بالا می‌برد و به روحیه آنها شادابی و نشاط می‌دهد. پس از مطرح کردن یک داستان کودکان نقش‌هایی انتخاب می‌کنند در مورد متن‌ها و دیالوگ‌ها بحث می کنندو حتی وسایل نمایش را خودشان تهیه می کنندو همه این مراحل در فضایی شاد و مفرح انجام می‌شود. سبک‌های کلیشه‌ای آموزش در پیش دبستان‌ها دیگر کارایی ندارد و باید از روش‌های آموزش خلاق که روش‌هایی پویا و کارآمد هستند استفاده شود.
ما فقط به عنوان مربی باید هدایتگر کودکان باشیم و بسته به گروه سنی مختلف بسته‌های آموزشی مخصوص آن رده سنی را به آن‌ها ارائه دهیم و از آنجا به بعد باید کودک را آزاد گذاشت تا خودش برنامه ریزی کند و توانایی‌های خود را کشف کند. روش‌های آموزش خلاق تاحدی مثمرثمر هستند که به نظر من باید مورد توجه وزارت آموزش و پرورش نیز قرار گیرد تا برخی از درس‌ها را از جمله ریاضی، زبان فارسی و الفبا آموزی را از این طریق به کودکان بیاموزند.

cheap nike free run 5.‎0

راهنما

عضویت در کانال تلگرام