مقاله ها و جستارهای آموزش زبان فارسی

بررسی نمونه های وطنی آموزش خواندن به خردسالان، بخش سوم

محمدهادی محمدی
بررسی نمونه دوم: تراشه‌های الماس

تراشه‌های الماس که کم و بیش پس از بَن بِن بُن به بار نشست، برآیند نبوغ شخصی به نام احمد زمانی است. او از همان آغاز کار کوشید که پایه‌های نظری کار خود را به گلن دومن پیوند دهد، اما این پیوند با چنان برداشت عامیانه ای‌ای همراه است که تنها گوشه ای‌ای از فاجعه آموزش خواندن به کودکان خردسال را در ایران نشان می‌دهد.احمد زمانی داستان کشف گلن دومن و کرامات او را چنان عوامانه و شبیه داستان فیلم‌های فارسی کرده است که اشک هرکسی را درمی آورد. به گفته او که البته هیچ منبعی هم ندارد: یک روز والدین یک پسر سه، چهار ساله بنام تامی فرزند خود را به آن مرکز می‌برند. تمامی پزشکان از آن پسر قطع امید کرده بودند. یعنی هیچ ادراکی نداشت و زندگی‌اش مثل یک گیاه بود.

بررسی نمونه های وطنی آموزش خواندن به خردسالان، بخش دوم

محمدهادی محمدی

با توجه به این شاخص ها به سراغ چندین نمونه از آن ها می رویم.

بررسی نمونه نخست: بَن بِن بُن

بررسی نمونه های وطنی آموزش خواندن به خردسالان، بخش نخست

محمدهادی محمدی
بیش از ده سال است که گروهی از تولیدکنندگان داخلی، بسته‌هایی را با نام آموزش خواندن به خردسالان تولید و به فروش می‌رسانند. تا امروز هیچ نهاد دولتی مانند آموزش و پرورش یا بهزیستی یا نهادهای غیردولتی پژوهشی و دانشگاهی هیچ نظر یا پژوهشی در باره انتشار و تأثیر شناختی و رشدی این آثار نه پژوهیده و نه منتشر کرده‌اند. روند رشد تولید و انتشار این آثار بسیار گسترده بوده است.کسی یا گروهی که نخستین نسخه از این آثار را تولید کرد، اکنون به تولیدکننده ای بزرگ در زمینه همین اقلام و اقلامی مانند تولید ماکت‌های هواپیما و غیره تبدیل شده است. پس از آن کسان یا گروه‌های دیگر که به تولید این آثار روی آوردند تنها به دلیل بازار بزرگ این آثار بود و هیچ انگیزه ای‌ای جز به دست آوردن سود بادآورده نداشته‌اند. ابتدا آن چیزهایی که در میان همه این تولیدکنندگان مشترک است، بررسی می‌کنیم.

آموزش خواندن به نوزادان و خردسالان، ضرورت یا انحراف؟

محمدهادی محمدی

ارنست شاختل، روان شناس آلمانی (۱۹۰۳-۱۹۷۵) که یکی از غول‌های برجسته در زمینه مطالعات رشد کودک به ویژه در دوره نوزادی و خردسالی است، براین باور است که بزرگسالان می‌خواهند خیلی زود کودکان را اجتماعی یا در چارچوب قواعد و قراردادها جای دهند. کودکان خردسال به طور ذاتی گرایش دارند که هر چیزی را کشف کنند نه این که آن را در چارچوب تعریف‌های بزرگسالانه پذیرا شوند.

آموزش خواندن به نوزادان و خردسالان، ضرورت یا انحراف؟

ریشه های آموزش خواندن به خردسالان از کجا سرچشمه می گیرد؟

محمدهادی محمدی
دهه ۱۹۶۰ میلادی در امریکا زمانی بود که شخصی به نام گلن دومن Glenn Doman از یک راه متفاوت به آنچه به گفته خود او کشف بزرگ در آموزش خواندن با کودکان زیر سه سال بود، دست یافت. در این سال‌ها او و همکارش کارل دیله کاتو Carl Delacato نهادی را به نام The Institutes for The Achievement of Human Potential ‪(IAHP)‬ که ترجمه فارسی آن «نهادهایی برای دستیابی به توانایی بالقوه انسانی» می‌شود راه انداخت.

آموزش زبان فارسی به خردسالان، تجارت یا جسارت؟

محمدهادی محمدی بی گمان و بدون هیچ اغراقی باید گفت آموزش زبان فارسی به کودکان پیش دبستان تاریک‌ترین وضعیت خود را از دوره مشروطه تاکنون دارد از سر می‌گذارند. در ده سال گذشته با ورود یک بسته آموزشی به بازار که صاحبان آن ادعا می‌کردند با روشی همسان با روش مکتب خانه ای‌ای خواندن و نوشتن را به کودکان می‌آموزد و سود سرشار چند ده میلیاردی که از این ماجرا نصیب سازندگان این بسته شد، به ناگهان چند گروه و دسته دیگر با همیاری بخش‌های بازرگانی صدا و سیما به تولید بسته‌های همسان پرداختند و با خود گفتند آموزش یعنی تجارت و تجارت هم یعنی جسارت. و از نظر این‌ها تجارت هم یعنی یک مسیر ساده که سروته آن آگهی تجاری یا بازرگانی در تلویزیون است.

آموزش زبان فارسی به خردسالان، تجارت یا جسارت؟

گفتگو با دکتر ایران کلباسی در زمینه زبان شناسی

هر کسی که با زبان و ادبیات سرو کار داشته باشد لاجرم گذارش به دنیای بیکران زبان شناسی هم می افتد. زبان شناسی ‏امروز دیگر صرفا بررسی کننده زبان به معنی خاص آن نیست که دیگران را به آن نیازی نباشد، بلکه زبان شناسی دانشی ‏میان رشته ای است که به مدد بسیاری از دانشها به خصوص علوم انسانی می آید و در شناخت بنیادین مسایل آنها چاره ساز ‏است. در دنیای ادبیات و روزنامه نگاری هم نمی توان بی نیاز از زبان شناسی بود.

گفتگو با دکتر ایران کلباسی که سالهاست در زمینه زبان شناسی کار می کند و به خصوص گویش های ایرانی را به خوبی ‏می شناسد فرصتی مغتنم بود تا از زیر و بم مسایل امروزی زبان فارسی آگاه شویم.

«سو» یا «آب»؟

نگاهی به مسائل کودکان مناطق دوزبانه ایرانی در ورود به مدرسه
فریده عصاره
چگونگی آغاز آموزش به کودکان مناطق دو زبانه در کشور ایران از دیربازترین مباحث در حوزه پژوهش های آموزشی است و کتاب های فراوانی نیز در این باره در ایران و جهان منتشر شده است.

عضویت در کانال تلگرام