مقاله ها و جستارهای روانشناسی رشد و آموزش

۱۰ عادت خوب برای درس خواندن

دانش آموزان موفق عادت‌های خوبی برای مطالعه و زندگی دارند که در تحصیل موفقشان می‌کند. اگر می‌خواهید شما هم از راز این افراد مطلع شوید، این مهارت‌ها را تمرین کنید:

۱. برنامه ریزی کنید:

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
کودک آزاری و برخی قوانین مربوط به آن

کودکان قربانیان اصلی درگیری‌های خانوادگی هستند. اغلب والدین با بروز اولین اختلاف‌های خانوادگی از کودک به عنوان ابزاری برای آزار و اذیت طرف مقابل خود استفاده می‌کنند و با ادامه درگیری، کودک را به ابزاری برای طلاق گرفتن، وادار کردن همسر به قبول طلاق و وادار کردن همسر به بخشش کلیه حق و حقوقش تبدیل می‌کنند. یکی از مشکلاتی که ممکن است در هر خانواده‌ای و در خصوص مساله حقوق کودکان پیش بیاید، بحث کودک آزاری است. این مساله موضوعی است که در این قسمت از سلسله مطالب حقوق خانواده مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
كودكان امروز «لالايی» ندارند

برنامه‌های روز جهانی کودک در حالی در کشورمان برگزار شد که کارشناسان عرصه‌های مختلف به فقدان برنامه ریزی برای ارائه کالاهای فرهنگی مناسب برای کودکان و نوجوانان انتقاد دارند و می‌توان گفت جدای تئاتر، ادبیات، کتاب و سینما، بیش از همه موسیقی این گروه‌های سنی مورد بی مهری قرار گرفته است. به گزارش خبرنگار ما، کودکان و نوجوانان دهه ۶۰ و ۷۰ با نوارهای قصه یا لالایی‌ها ارتباط خیلی بهتری داشتند و هنوز هم خاطرات شیرینی از آنها در ذهن دارند. قصه‌های علی مردان خان، گلنار، خاله سوسکه، بزبز قندی، حسن کچل، کدوی قلقله زن و.... نام‌های آشنایی است که هنوز هم در خاطر بسیاری از ما نقش بسته است. کودکان و نوجوانان امروز، اما گویی ابزار و شکل ارتباطشان با موسیقی تغییر کرده است و حالادیگر پای نوارهای قصه نمی‌نشینند و واژه لالایی به اندازه نسل‌های پیش برایشان نوستالژی ندارد.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
ادبیات کودکان و نقش آن در تثبیت شخصیت کودکان

در آغاز باید دید که ادبیات کودکان چیست؟ به تعبیری می‌توان گفت ادبیات کودکان متون نو و تازه ای هستند که دربردارنده درون و محتوای راستین واژه‌ها برای کودکانند. واژگانی که به منظور تربیت فردی و اجتماعی آنان به گونه ای زیبا و هنری بیان می‌شوند و افزون بر این، به رشد علمی و فکری و گسترش واژگان و نیز تخیل کودکان کمک می‌کنند. چنین کاری با گزینش واژگانی که متناسب سن کودک و توان درک و دریافت وی باشد، البته با بهره وری از شیوه ای زیبا مناسب و رغبت انگیز به فرجام می‌رسد.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
لزوم تغذیه صحیح دانش آموزان

تغذیه صحیح دانش آموزان نقش مهمی در یادگیری درسی آن‌ها دارد. به عبارت بهتر میان یادگیری و پویایی درسی و کلاسی دانش آموزان و تغذیه مناسب آن‌ها در مدرسه و منزل ارتباطی کاملامستقیم وجود دارد. تغذیه صحیح نقش اساسی در پرورش انسان‌هایی سالم و پویا و خلاق دارد. دانش آموزی می‌تواند شاداب، سالم و پرتحرک باشد که ضمن رعایت نکات بهداشتی ازتغذیه متنوع و متعادلی هم برخوردارباشد. خوردن صبحانه مغذی و کامل، انرژی کافی برای فعالیت‌های روزانه دانش آموزان در مدرسه و آمادگی یادگیری را فراهم می‌کند و والدین باید علاوه بر صبحانه ترکیب مناسبی را برای وعده‌های تغذیه مدرسه فرزندشان مهیا کنند. بهترین ترکیب تغذیه ای برای سه زنگ تفریح مدرسه شیر مدارس، استفاده از یک واحد میوه و نان و پنیر و یا بیسکویت ساده است.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
پیشگیری از آزار جنسی کودکان

مادر در حالی که کوله پشتی پسر ۱۰ ساله‌اش را روی دوش او می‌اندازد، با نگرانی می‌گوید: «مواظب خودت باش!» و کودک با نگاهی معصوم وارد کوچه می‌شود. تا مدرسه راهی نیست اما پیمودن همین فاصله کوتاه هم گاهی بی خطر نیست. کودکان به دلیل موقعیت سنی، از همه خطراتی که در کمین آن‌هاست، آگاهی ندارند و به همین دلیل از سوی خانواده، قانون و دولت باید مورد حمایت قرار گیرند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
چطور کودک ‌آزاردیده را بشناسیم؟

یکی از جُرم‌های درحال رشد، کودک‌آزاری است. در چند سال اخیر، افزایش قابل توجهی در آمار مربوط به کودک‌آزاری دیده شده است.بر اساس آمارهای مربوط به کودک‌آزاری، هر ساله هزاران کودک در سراسر جهان، مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. با آگاهی از علائم کودک‌آزاری، می‌توان به کودک کمک کرد تا از درد و رنج آن رهایی یابد.

اگر شما معلم، فعال یا مددکار اجتماعی، پدربزرگ یا مادربزرگ، عمه یا خاله، عمو یا دایی، برادر یا خواهر بزرگ‌تر، دوست خانوادگی و یا حتی یک آشنا هستید، آگاهی از علائم هشدار دهنده کودک‌آزاری برای شما از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
اصول اساسی آموزش در ۵ تا ۷ سالگی

پرورش و تربیت کودک یکی از اساسی ترین وظایف والدین است. اما نکته ای که باید به خاطر داشت، این است که بعضی از والدین از ارائه آموزش های اولیه در دوران کودکی غفلت می کنند. در این راستا صفحه خانواده و سلامت تلاش می کند درباره نقش والدین و مهم ترین راهکارهای تربیتی به خانواده ها اطلاع رسانی کند. خوب است بدانید مهارت هایی نظیر کسب هویت، حل مسئله و برقراری روابط اجتماعی از همان دوران کودکی شکل می گیرد و نقش مهمی در زندگی آینده فرد ایفا می کند. در سال های حساس اولیه زندگی کودک به ویژه سنین ۵ تا ۷ سالگی یک سری مهارت های بسیار اساسی وجود دارد که اگر کودک به آن ها دست یابد، زندگی سالم تر و موفق تری خواهد داشت.

نوشته : editor4 /
تعداد دیدگاه: 0 /
آلبرت اینشتین دوبار در کنکور مردود شد!

نویسنده: شیرزاد عبداللهی

مدارس سنتی در همه جای دنیا شبیه کارخانه‌های صنعتی هستند و محصولات انبوه و یکسان تولید می‌کنند. اصلا مدرسه محصول دوره صنعتی شدن است و بر اساس الگوی کارخانه ساخته شده است.چند روز پیش یکی از بستگان به من تلفن زد.پسرش در کنکور رتبه زیر ۲۰۰ آورده بود. می‌خواست در انتخاب رشته به او کمک کنم. سوال اصلی‌اش این بود که رشته اولش چه باشد؟ پرسیدم که خودش به چه رشته‌ای علاقه دارد؟ گفت: بحث علاقه مطرح نیست. کدام رشته بهتر است؟...رتبه این دانش آموز برای خانواده‌های ایرانی رشک برانگیز است. اما پرسش اصلی این است که دانش آموزی با این رتبه ممتاز چه مهارت‌هایی در مدرسه آموخته که در زندگی به کارش بیاید؟ این دانش آموز، اطلاعات فراوانی در زمینه‌های مختلف دارد، اما احتمالاپیوند بین این معلومات و مهم تر از همه نحوه کاربرد این دانسته‌ها در زندگی را نمی‌داند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
کتاب‌هایی که نمی‌آموزند

تولید کتاب‌های کمک درسی مناسب نیازمند تعامل و همکاری ناشران فعال با مدیران آموزش و پرورش است.

نویسنده: ساره گودرزی

تولید کتاب‌هایی که به نوعی کتاب‌های رسمی و درسی نیستند اما در ارتباط با برنامه‌های درسی و کتاب‌های درسی دانش آموزان قرار دارند از سال ۱۳۶۰ مورد توجه اولیای دانش آموزان و مسئولان در وزارت آموزش و پرورش بوده است. اما هیچ گاه تعریفی جامع و کامل درباره این کتاب‌ها مطرح نشده است، عده ای معتقدند باید عنوان کتاب‌های «كمک درسي» را به این آثار اختصاص داد، برخی به عنوان کتاب‌های «حل المسائل» از آن‌ها نام می‌برند، جمعی به این آثار عنوان کتاب‌های «كمک آموزشي» می‌دهند و عده ای آن‌ها را کتاب‌های «آموزشي» می‌نامند، اما هر یک از کتاب‌ها با این عناوین مشخصه‌های ویژه‌ای دارند و نمی‌توان تمام آن‌ها را یک نوع کتاب دانست.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /

نویسندگان:

سعید صفاریان

وحید فلاح

سید حمزه میر حسینی

چکیده

هدف اصلی پژوهش حاضر، مقایسه تأثیر به کارگیری نرم‌افزارهای آموزشی با روش تدریس سنتی بریادگیری درس ریاضی پایه چهارم مقطع ابتدایی پسرانه شهرستان قائمشهر می‌باشد. در این پژوهش که از نوع شبه آزمایشی است از میان ۵۶ کلاس چهارم ابتدایی، به روش تصادفی ساده، دو کلاس از مدارس (فجر و سما شماره ۱) پسرانه که جمعا ۶ دانش‌آموز در آن‌ها مشغول به تحصیل بوده‌اند به‌عنوان نمونه انتخاب شدند. گروه نمونه به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شدند و جهت دستیابی به هدف پژوهش، روش شبه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون بین دو گروه آزمایش و کنترل اتخاذ گردید.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /

این مقاله در آموزش کودکان به بررسی آراء تربیتی امام محمد غزالی و خواجه نصیر الدین طوسی می پردازد در ادامه با ما همراه باشید.
 

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /

نویسنده: محمد علی نائلی

چکیده:

در جامعه مکتبی ما آموزش و پرورش یک تکلیف الهی است و سهم عمده‌ای را در شکوفا ساختن استعدادهای افراد جامعه بر عهده دارد. تحولات اجتماعی امروز توسط انسان‌های تحصیل کرده و عالم هدایت و رهبری می‌شود و آنان در دگرگونی‌های توسعه‌ای ملت‌ها نقش اساسی دارند. این مهم و چنین رسالتی تا چند دهه اخیر مورد عنایت قرار نگرفته بود، به طوری که نظریه‌پردازان کلاسیک توسعه، فرایند توسعه یافتگی را با شاخصهای کمی ارزیابی می‌کردند. بر اثر مطالعات دقیق و تحلیل‌های واقع‌گرایانه، نگرش کارشناسان جهانی توسعه و صاحب‌نظران اقتصادی در انتخاب شاخص‌ها تغییر کرد و شاخصهای کیفی جایگزین شاخصهای کمی گردید. بدین ترتیب، آموزش و پرورش که منبع اساسی برای احراز توانایی‌های اکتسابی است، جایگاه رفیع خود را در فرایند توسعه آشکار ساخت. تا جایی که مطابق نظریه‌ها و یافته‌های پژوهشی جدید، سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش بسیار پرسود و نرخ برگشت سرمایه در آن به ویژه برای جوامع در حال توسعه قابل توجه است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
کودک، هنر، سینما

نویسنده : رامین حیدری فاروقی

آدم بعد از تولد،با دنیای اطرافش زندگی‌ می‌کند و از همان ابتدا در برخورد با پیرامونش‌ قابل تعریف شده،کم‌کم معنایی بیش از بچهء فلان‌ کس خواهد یافت که می‌تواند با ویژگی‌های‌ خودش شناسایی شود و به عبارت دیگر،برای‌ خودش کسی باشد؛اما میان این آدم خردسال و کوچک و غریزی تا یک انسان فرهیخته،فاصله‌ بسیار است.یعنی میان آغاز و انجام آدم و زندگی‌ فاصلهء بعیدی است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
فکر و زبان

نویسنده: احمد سمیعی

مسئله رابطه فکر و زبان از دیرباز توجّه لغویّونو فیلسوفان را بهخود جلب کرده و مطالعه سوابق آن خود موضوع پژوهشی مستقل تواند بود. مراد نگارنده در این مقاله مرور آراء متقدّمان در این باب نیست، بلکه به دست دادن خلاصه‏ای از آرائی که زبانشناسی و روانشناسی معاصر درباره مناسبات فکر و زبان عرضه داشته است.

در بررسی رابطّ فکر و زبان رشته‏های متعدّد معارف انسانی دخیل می‏شوند و از این جهت دامنه پژوهش گستردگی کم‏نظیری می‏یابد.بعلاوه، در هر یک از رشته‏های درگیر پیچیده‏ترین و پرجنجال‌ترین مباحث با این مسئله رابطه پیدا کند.

در سالهای اخیر، رشته علمی نسبتا نو سال زبانشناسی توانسته است مرکز بحث در این موضوع شود و در پرتو دستاوردهای آن، مسئله با برداشتی تازه طرح گردد.باید اذعان کرد که زبانشناسی این امتیاز یا دست کم تسجیل آن را تا حدّ زیادی مرهون نعام چومسکی است. در حقیقت، مسئله رابطه فکر در زبانشناسی نیز با تازه‏ترین دریافت‌ها و مفاهیم پیوند یافته است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /

عضویت در کانال تلگرام