مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی رشد

تنبلی گوش کودکان، بخش پایانی

آزمون و ارزیابی تنبلی گوش

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
تنبلی گوش کودکان، بخش دوم

سبب شناسی تنبلی گوش کودکان

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
تنبلی گوش کودکان بخش نخست

تنبلی گوش چیست؟

تنبلی گوش زیر گروه تازهای از اختلال پردازش شنوایی است که با پردازش شنوایی غیر قرینه در گوش‌ها مشخص می‌شود. تنبلی گوش ممکن است موجب مشکلات درک گفتار، مشکلات خواندن، کاستی در پردازش اطلاعات و بی توجهی شود.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
زبان کودک در ۳ تا ۴ سالگی

عکس‌هایی از بروشورهای کهنه در بیاورید. با چسباندن تکه‌های ناهمگون عکس‌ها به همدیگر مجموعه‌ای از تصویرهای خنده دار درست کنید. برای نمونه، عکس سگی را درون ماشین بچسبانید، که وانمود می‌کند در حال رانندگی است. از کودک خود بخواهید دربارهٔ چیز خنده داری که در عکس می‌بیند سخن بگوید.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
بینایی نوزاد از تولد تا چهار ماهگی

نوزاد در روزهای نخست هر چهره، شیء یا تصویر دارای الگوی مو، چشم و دهان را بررسی می‌کند و طولی نمی‌کشد که کودک چهره‌های واقعی را از تصاویر ساختگی تشخیص می‌دهد. در سه ماهگی نوزادان نه تنها چهره‌های واقعی را از تصاویر دروغین تشخیص می‌دهند بلکه شروع به تمایز آنها از یکدیگر، به‌خصوص چهره‌های آشنا از بیگانه می‌کنند. در هفته اول زندگی وضعیت جمع‌شدگی نوزاد دامنه دید او را محدود می‌کند اما در این سن اگر اشیاء در فاصله ۲۰ سانتیمتری دید نوزاد قرار گیرد، می‌تواند چشم‌های خود را بر آن شیء متمرکز کرده و توجه خود را با حرکات بدن نشان دهد.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
مهارت های پیش زبانی چیست؟

از زمانی که کودک زاده می شود در حال یادگیری مهارت های پیش زبانی یا غیر آوایی است که این آموزش سبب پشتیبانی از یاد گیری زبان می‌شود.

مهارت های پیش زبانی که از ماه‌های نخستین زایش پدیدار می شود در برگیرنده:

مهارت های پیش زبانی دیدن و گوش کردن 

پس از این که کودک به دنیا آمد، چهره  مادر خود را نگاه خواهد کرد. او یاد می‌گیرد چهره های انسانی را از یکدیگر بشناسد و برجسته تر بودن برخی را درک کند.  توانایی بینایی به کودک کمک می کند پرسش گاه زبانی را از دهان و چهره دریافت کند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
زبان کودک از زایش تا ۱ سالگی

درباره جایی که می‌خواهید بروید سخن بگویید، چه کاری انجام خواهید داد زمانی که وارد شدید، و چه کسی یا چه چیزی را شما می‌خواهید ببینید (مانند، «ماهک به خانه مادر بزرگ می‌رود»، «مادر بزرگ یک جوجه دارد»، «ماهک او را نوازش خواهد کرد»)

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
رشد شناختی و ذهنی تا ۳ سالگی

رشد شناختی در کنار سایر توانمندی‌ها از اهمیت بسیار بالایی برای کودک برخوردار است. کودک به هنگام تولد، محیط خود و آنچه را در اطرافش مشاهده می‌کند، نمی‌شناسد. ذهن او از همه انواع مفاهیم و نمادها خالی است اما با افزایش سن، واجد یک سری ویژگی‌های ذهنی و شناختی می‌شود و رشد شناختی و ذهنی در وی کم‌کم تکامل می‌یابد. به تدریج در اثر رشد کودک یادگیری و فهمیدن را آغاز می‌کند و آنچه از طریق حواس خود دریافت می‌کند، برای او معنادار می‌شود.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
خزیدن نوعی حس برای نوزادان

بله حیرت انگیز است!!! نوازد شما که تا چند روز پیش برای تمامی کارها وابسته به شما بود. حالا می تواند بخزد و تا حدودی خودش قدم به جلو بردارد. آری بازی کردن و تعامل مان با کودکمان بسیار مهم است اما او باید یاد بگیرد که خودش جهان پیرامونش را به روش های ایمن کشف کند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
رشد زبانی در کودکان

نمودار زیر الگوی رشد زبانی را نشان می‌دهد. رشد طبیعی زبان در یک گستره انجام می‌گیرد. رشد زبانی هر کودک بستگی دارد که در کجای این گستره باشد. شما تنها هنگامی باید نگران کم بودن رشد زبانی در کودکان باشید که از این گستره نیز بیرون باشد و آن هنگام باید پیش کارشناسان بروید. 

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /

عضویت در کانال تلگرام