مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی رشد

مراحل مهم زندگی کودک نوپا از  ۱۲ – ۱۷ ماهگی

کودک نوپا شما دائماً در حال رشد و واکنش نشان دادن به دنیای اطرافش است. با چنین پیشرفت سریعی، هر روز نوبت یک ماجرای تازه است. ما بعضی از هیجان انگیزترین مراحل آن‌ها را خلاصه وار شرح می‌دهیم، به این ترتیب شما در می‌یابید که انتظار چه چیزی را باید داشته باشید.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
مراحل مهم زندگی کودک نوپا: ۱۸ تا ۲۴ ماهگی

غذاخوردن بدون کمک دیگران

اگر کودک نوپا شما درحالی که رشته‌های ماکارونی لابلای موهایش گیرکرده و موز له شده به لپش چسبیده، بازهم اصرار می‌کند که قاشقش را خودش در دست بگیرد، به شما تبریک می‌گوییم. غذاخوردن بدون کمک دیگران، یکی از مهمترین مراحل پیشرفت کودکان نوپا است.

حرکات موزون موقع شنیدن موزیک

یک موج رادیویی را بگیرید و بچه خود را تماشا کنید! کودکان نوپا بدون خجالت کشیدنن بدنشان را با موزیک تکان می‌دهند، و این کارشان منجر به رقصی زیبا می‌شود. (پدرها! در این مواقع از کودک خود فیلم بگیرید!)

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
به کودک خود با روشی ساده زبان اشاره بیاموزید

کودکتان هنوز صحبت نمی‌کند؟ نگران نباشید. از این روش‌های ساده استفاده کنید تا به کودک خود برخی مهارت‌های ساده زبان اشاره را بیاموزید و نهایتاً متوجه شوید که گو گو گا گا دقیقاً به چه معناست.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
فعالیت‌هایی برای تقویت مهارت‌های شناختی نوزاد ۳ تا ۶ ماهه

این فعالیت‌های ساده را امتحان کنید تا قدرت مغز کودک شما تقویت شود.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
اختلال زبانی یا چیستان زبان

به نظر لوندبرگ (۲۰۰۳) رشد و تکامل زبان گفتاری همانند زبان نوشتاری به روابط اجتماعی و انسانی سازنده و پویا وابسته است. سونسون (۱۹۸۹) سال‌ها پیش از لوندبرگ ضمن تأکید بر اهمییت محیط آموزشی می‌گوید: برداشت‌های کودک از زبان گفتاری درگرو نوع زبانی است که در پیرامون او به کار گرفته می‌شود.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
تشخیص آواها شرط اول آموختن زبان است، بخش دوم

آموزش و پرورش کشورهای غربی در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۵۰ – ۱۹۶۰ تحولی اساسی کرد. این سال‌ها به سال‌های «نگاه تازه به درک و فهم» مشهور شده است. دو محقق به نام‌های گودمن و آدمز نظرات ارزشمندی در این باره ارائه داده‌اند. 

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
تشخیص آواها شرط اول آموختن زبان است

تشخیص آواها شرط اول آموختن زبان یعنی خواندن و نوشتن است

هدف من ازنوشتن این سلسله مقالات، آشنا کردن خواننده با تحولات روزافزون آموزشی کشورهای غربی و تحقیقات ارائه‌شده در زمینه‌ی مشکلات آموزشی است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
مناطق محروم دچار فقر زبان گفتاری است

من می‌خواهم با یاد و نام خانم توران میرهادی شروع کنم که همیشه می‌گفتند بچه‌های این سرزمین شایسته بهترین آموزش‌ها هستند. ایشان معتقد بودند که ما شناخت کافی نسبت به کشور، ادبیات و سرزمین خود نداریم و نگاه ما به خارج از ایران همیشه ایده‌آل بوده است، درحالی‌که نسبت به کشور خودمان بسیار کم می‌دانیم.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
کودکان دو زبانه

هدف پژوهش حاضر مقایسه‌ی کودکان تک‌زبانه و کودکان دو‌ زبانه از نظر عملکرد ذهنی و به ویژه هوش بود. سؤال پژوهشی به صورت فرض صفر بیان شد.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
تک زبانه

جهت مقایسه‌ی عملکرد دو گروه در این بررسی، آزمون تی از دو نمونه‌ی مستقل گرفته شد که حاکی از نبود تفاوت معنادار بین دو گروه بود. با توجه به نتایج این بررسی، به نظر می‌رسد که کودکان تک‌ زبانه و کودکان دو زبانه از نظر عملکرد ذهنی و به‌ویژه هوش تفاوت معناداری نداشته باشند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /

عضویت در کانال تلگرام