مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی رشد

آیا علم چیزی جز یک بازی کودکانه است؟

اکثراً فکر می‌کنیم اگر بچه‌هایمان بخواهند دانشمند شوند، باید ابتدا مدرسه و دانشگاه را تمام کنند و سپس، در آزمایشگاه‌های پیچیده با روش‌هایی سخت و بغرنج، نظریه علمی تولید کنند. اما واقعیت این است که ما بعد از سپری‌کردن سال‌های طولانی تازه می‌رسیم به جایی که همان اول بوده‌ایم: دوران کودکی. روان‌شناسان می‌گویند الگویی که کودکان در بازی و کنجکاوی‌هایشان به کار می‌گیرند همان روشی است که دانشمندان بزرگ با آن به اکتشافاتی درباره علم می‌رسند.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
مهارت‌های پیش زبانی (آمادگی برای سخن گفتن) چه چیزی است؟

پیرامون ۱۲ ماهگی، یک کودک با انگشت اشاره خود به ابزارها و رویدادها که مورد دلبستگی او هستند اشاره می‌کند. و این برای بزرگسالان انگیزشی می‌شود که با کودکان اندرکنش (تعامل) بیشتری داشته باشند و نام آن‌ها را به کودکان بگویند. برای بیش‌تر کودکان، تنها بیان یک بار واژه‌ها می‌تواند نیاز آن‌ها را برآورده سازد، و اشاره بیش‌تر سودی ندارد و باید کنار گذاشته شود.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
مهارت نوشتن و نقاشی

در این مقاله می‌خوانیم:

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
رازهایی برای پرورش کودکی خوش‌ خواب

کودکی که خوب استراحت می‌کند، شاد است. هر یک از کودکان نیازهای متفاوتی درباره خواب دارند اما با کمک این نکته‌ها شما پایه یک عمر خواب آسوده را برای کودکتان فراهم می‌کنید.

انتخاب زمان مناسب خواب کودک

عموماً هیچ‌یک از کارشناسان توصیه نمی‌کنند زمان خواب کودک را بین ساعت ۱۹ تا ۲۰، زمانی‌که کودک احساس خواب‌آلودگی نمی‌کند، تعیین کنید. صبرکنید تا زمانی‌که بدخلق، خسته و نا آرام بشود و راحت به خواب برود

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
باورهای درونی انسان با زبان مادری پردازش می‌شود

«به بیان عمومی باید بگوییم که زبان مادری بخش مهمی از هویت جوهری و خویشتن خویش انسان است.» این را دکتر حسن عشایری عصب‌شناس مشهور کشورمان می‌گوید. او که پژوهش‌های دانشگاهی متعددی را در حوزه دوزبانگی انجام داده، تلاش دارد، یافته‌های علمی خود را درباره اهمیت زبان مادری برای رشد اجتماعی و شخصیتی انسان، چنان دقیق و با بهره‌گیری از متدهای علمی ارائه کند که از امکان هرگونه شائبه و احیاناً بهره‌برداری غیرعلمی از این سخنان جلوگیری شود.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
مراحل مهم زندگی کودک نوپا از  ۱۲ – ۱۷ ماهگی

کودک نوپا شما دائماً در حال رشد و واکنش نشان دادن به دنیای اطرافش است. با چنین پیشرفت سریعی، هر روز نوبت یک ماجرای تازه است. ما بعضی از هیجان انگیزترین مراحل آن‌ها را خلاصه وار شرح می‌دهیم، به این ترتیب شما در می‌یابید که انتظار چه چیزی را باید داشته باشید.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
مراحل مهم زندگی کودک نوپا: ۱۸ تا ۲۴ ماهگی

غذاخوردن بدون کمک دیگران

اگر کودک نوپا شما درحالی که رشته‌های ماکارونی لابلای موهایش گیرکرده و موز له شده به لپش چسبیده، بازهم اصرار می‌کند که قاشقش را خودش در دست بگیرد، به شما تبریک می‌گوییم. غذاخوردن بدون کمک دیگران، یکی از مهمترین مراحل پیشرفت کودکان نوپا است.

حرکات موزون موقع شنیدن موزیک

یک موج رادیویی را بگیرید و بچه خود را تماشا کنید! کودکان نوپا بدون خجالت کشیدنن بدنشان را با موزیک تکان می‌دهند، و این کارشان منجر به رقصی زیبا می‌شود. (پدرها! در این مواقع از کودک خود فیلم بگیرید!)

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
به کودک خود با روشی ساده زبان اشاره بیاموزید

کودکتان هنوز صحبت نمی‌کند؟ نگران نباشید. از این روش‌های ساده استفاده کنید تا به کودک خود برخی مهارت‌های ساده زبان اشاره را بیاموزید و نهایتاً متوجه شوید که گو گو گا گا دقیقاً به چه معناست.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
فعالیت‌هایی برای تقویت مهارت‌های شناختی نوزاد ۳ تا ۶ ماهه

این فعالیت‌های ساده را امتحان کنید تا قدرت مغز کودک شما تقویت شود.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
اختلال زبانی یا چیستان زبان

به نظر لوندبرگ (۲۰۰۳) رشد و تکامل زبان گفتاری همانند زبان نوشتاری به روابط اجتماعی و انسانی سازنده و پویا وابسته است. سونسون (۱۹۸۹) سال‌ها پیش از لوندبرگ ضمن تأکید بر اهمییت محیط آموزشی می‌گوید: برداشت‌های کودک از زبان گفتاری درگرو نوع زبانی است که در پیرامون او به کار گرفته می‌شود.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /

عضویت در کانال تلگرام