مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی رشد

ایجاد فرصت‌های بیشتر برای خلاقیت، با اسباب‌ بازی‌ های ساده

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، معتقد است هرچه اسباب‌ بازی ساده‌تر باشد فرصت خلاقیت و نوآوری بیش‌تری برای کودک فراهم می‌کند.

دکتررزیتا داوری‌آشتیانی، در گفت‌وگو با اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون با بیان این مطلب به بررسی تأثیر بازی بر روند رشد جسمی و روانی کودکان پرداخت و ویژگی اسباب‌ بازی مناسب برای کودکان را بررسی کرد.

ایجاد فرصت‌های بیشتر برای خلاقیت، با اسباب‌ بازی‌ های ساده

گزینه‌های خوب برای صبحانه کودک

هرچقدر هم که کودکتان خسته باشد، نباید بگذارید کودکتان صبحانه نخورده از خانه خارج شود. خوردن منظم وعده‌های غذایی به رشد بدن و نمو مغز کمک می‌کند. صبحانه مطلوب باید به طور متعادلی حاوی میوه و سبزی‌ها، پروتئین‌ها، غلات و لبنیات باشد.

گزینه‌های خوب برای صبحانه کودک

آیا علم چیزی جز یک بازی کودکانه است؟

اکثراً فکر می‌کنیم اگر بچه‌هایمان بخواهند دانشمند شوند، باید ابتدا مدرسه و دانشگاه را تمام کنند و سپس، در آزمایشگاه‌های پیچیده با روش‌هایی سخت و بغرنج، نظریه علمی تولید کنند. اما واقعیت این است که ما بعد از سپری‌کردن سال‌های طولانی تازه می‌رسیم به جایی که همان اول بوده‌ایم: دوران کودکی. روان‌شناسان می‌گویند الگویی که کودکان در بازی و کنجکاوی‌هایشان به کار می‌گیرند همان روشی است که دانشمندان بزرگ با آن به اکتشافاتی درباره علم می‌رسند.

آیا علم چیزی جز یک بازی کودکانه است؟

مهارت‌های پیش زبانی (آمادگی برای سخن گفتن) چه چیزی است؟

پیرامون ۱۲ ماهگی، یک کودک با انگشت اشاره خود به ابزارها و رویدادها که مورد دلبستگی او هستند اشاره می‌کند. و این برای بزرگسالان انگیزشی می‌شود که با کودکان اندرکنش (تعامل) بیشتری داشته باشند و نام آن‌ها را به کودکان بگویند. برای بیش‌تر کودکان، تنها بیان یک بار واژه‌ها می‌تواند نیاز آن‌ها را برآورده سازد، و اشاره بیش‌تر سودی ندارد و باید کنار گذاشته شود.

مهارت‌های پیش زبانی (آمادگی برای سخن گفتن) چه چیزی است؟

رازهایی برای پرورش کودکی خوش‌ خواب

کودکی که خوب استراحت می‌کند، شاد است. هر یک از کودکان نیازهای متفاوتی درباره خواب دارند اما با کمک این نکته‌ها شما پایه یک عمر خواب آسوده را برای کودکتان فراهم می‌کنید.

انتخاب زمان مناسب خواب کودک

عموماً هیچ‌یک از کارشناسان توصیه نمی‌کنند زمان خواب کودک را بین ساعت ۱۹ تا ۲۰، زمانی‌که کودک احساس خواب‌آلودگی نمی‌کند، تعیین کنید. صبرکنید تا زمانی‌که بدخلق، خسته و نا آرام بشود و راحت به خواب برود

رازهایی برای پرورش کودکی خوش‌ خواب

باورهای درونی انسان با زبان مادری پردازش می‌شود

«به بیان عمومی باید بگوییم که زبان مادری بخش مهمی از هویت جوهری و خویشتن خویش انسان است.» این را دکتر حسن عشایری عصب‌شناس مشهور کشورمان می‌گوید. او که پژوهش‌های دانشگاهی متعددی را در حوزه دوزبانگی انجام داده، تلاش دارد، یافته‌های علمی خود را درباره اهمیت زبان مادری برای رشد اجتماعی و شخصیتی انسان، چنان دقیق و با بهره‌گیری از متدهای علمی ارائه کند که از امکان هرگونه شائبه و احیاناً بهره‌برداری غیرعلمی از این سخنان جلوگیری شود.

باورهای درونی انسان با زبان مادری پردازش می‌شود

مراحل مهم زندگی کودک نوپا از ۱۲ – ۱۷ ماهگی

کودک نوپا شما دائماً در حال رشد و واکنش نشان دادن به دنیای اطرافش است. با چنین پیشرفت سریعی، هر روز نوبت یک ماجرای تازه است. ما بعضی از هیجان انگیزترین مراحل آن‌ها را خلاصه وار شرح می‌دهیم، به این ترتیب شما در می‌یابید که انتظار چه چیزی را باید داشته باشید.

مراحل مهم زندگی کودک نوپا از  ۱۲ – ۱۷ ماهگی

مراحل مهم زندگی کودک نوپا: ۱۸ تا ۲۴ ماهگی

غذاخوردن بدون کمک دیگران

اگر کودک نوپا شما درحالی که رشته‌های ماکارونی لابلای موهایش گیرکرده و موز له شده به لپش چسبیده، بازهم اصرار می‌کند که قاشقش را خودش در دست بگیرد، به شما تبریک می‌گوییم. غذاخوردن بدون کمک دیگران، یکی از مهمترین مراحل پیشرفت کودکان نوپا است.

حرکات موزون موقع شنیدن موزیک

یک موج رادیویی را بگیرید و بچه خود را تماشا کنید! کودکان نوپا بدون خجالت کشیدنن بدنشان را با موزیک تکان می‌دهند، و این کارشان منجر به رقصی زیبا می‌شود. (پدرها! در این مواقع از کودک خود فیلم بگیرید!)

مراحل مهم زندگی کودک نوپا: ۱۸ تا ۲۴ ماهگی

به کودک خود با روشی ساده زبان اشاره بیاموزید

کودکتان هنوز صحبت نمی‌کند؟ نگران نباشید. از این روش‌های ساده استفاده کنید تا به کودک خود برخی مهارت‌های ساده زبان اشاره را بیاموزید و نهایتاً متوجه شوید که گو گو گا گا دقیقاً به چه معناست.

به کودک خود با روشی ساده زبان اشاره بیاموزید

عضویت در کانال تلگرام