مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی رشد

به کودک خود با روشی ساده زبان اشاره بیاموزید

کودکتان هنوز صحبت نمی‌کند؟ نگران نباشید. از این روش‌های ساده استفاده کنید تا به کودک خود برخی مهارت‌های ساده زبان اشاره را بیاموزید و نهایتاً متوجه شوید که گو گو گا گا دقیقاً به چه معناست.

هنگامی که پسر نوآمی مارتینز، کالب، کوچک بود، مادرش هر روز صبح او را در صندلی بلند کودک می‌گذاشت، به او یک بطری می‌داد و وقتی سگشان در آشپزخانه راه می‌رفت، این مادر اهل نیوئینگتون از ایالت کانکتیکات، با گفتن «سلام، چلسی» به او سلام می‌کرد. و سپس دستش را تکان می‌داد (علامتی جهانی برای سلام دادن) و له له می‌زد (علامتی در مورد سگ).

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: ۰ /
فعالیت‌هایی برای تقویت مهارت‌های شناختی نوزاد ۳ تا ۶ ماهه

این فعالیت‌های ساده را امتحان کنید تا قدرت مغز کودک شما تقویت شود.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
اختلال زبانی یا چیستان زبان

به نظر لوندبرگ (۲۰۰۳) رشد و تکامل زبان گفتاری همانند زبان نوشتاری به روابط اجتماعی و انسانی سازنده و پویا وابسته است. سونسون (۱۹۸۹) سال‌ها پیش از لوندبرگ ضمن تأکید بر اهمییت محیط آموزشی می‌گوید: برداشت‌های کودک از زبان گفتاری درگرو نوع زبانی است که در پیرامون او به کار گرفته می‌شود.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
تشخیص آواها شرط اول آموختن زبان است، بخش دوم

آموزش و پرورش کشورهای غربی در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۵۰ – ۱۹۶۰ تحولی اساسی کرد. این سال‌ها به سال‌های «نگاه تازه به درک و فهم» مشهور شده است. دو محقق به نام‌های گودمن و آدمز نظرات ارزشمندی در این باره ارائه داده‌اند. 

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
تشخیص آواها شرط اول آموختن زبان است

تشخیص آواها شرط اول آموختن زبان یعنی خواندن و نوشتن است

هدف من ازنوشتن این سلسله مقالات، آشنا کردن خواننده با تحولات روزافزون آموزشی کشورهای غربی و تحقیقات ارائه‌شده در زمینه‌ی مشکلات آموزشی است.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
مناطق محروم دچار فقر زبان گفتاری است

من می‌خواهم با یاد و نام خانم توران میرهادی شروع کنم که همیشه می‌گفتند بچه‌های این سرزمین شایسته بهترین آموزش‌ها هستند. ایشان معتقد بودند که ما شناخت کافی نسبت به کشور، ادبیات و سرزمین خود نداریم و نگاه ما به خارج از ایران همیشه ایده‌آل بوده است، درحالی‌که نسبت به کشور خودمان بسیار کم می‌دانیم.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
کودکان دو زبانه

هدف پژوهش حاضر مقایسه‌ی کودکان تک‌زبانه و کودکان دو‌ زبانه از نظر عملکرد ذهنی و به ویژه هوش بود. سؤال پژوهشی به صورت فرض صفر بیان شد.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
تک زبانه

جهت مقایسه‌ی عملکرد دو گروه در این بررسی، آزمون تی از دو نمونه‌ی مستقل گرفته شد که حاکی از نبود تفاوت معنادار بین دو گروه بود. با توجه به نتایج این بررسی، به نظر می‌رسد که کودکان تک‌ زبانه و کودکان دو زبانه از نظر عملکرد ذهنی و به‌ویژه هوش تفاوت معناداری نداشته باشند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
کودکان تک‌ زبانه

 پژوهش حاضر کودکان تک‌ زبانه و دو زبانه را از نظر فرایندهای ذهنی، به ویژه هوش، مقایسه می‌کند. این پژوهش مبنای «فرضیه‌ی صفر‌» است که نبود تفاوت معنادار را در عملکرد ذهنی کودکان دوزبانه و کودکان تک‌ زبانه مطرح می‌کند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /
پردازش ذهنی در کودکان دو زبانه و کودکان تک‌ زبانه - بخش نخست

پژوهش حاضر افراد تک‌زبانه و دو زبانه را از نظر فرایندهای ذهنی، به ویژه هوش، مقایسه می‌کند. این پژوهش مبنای «فرضیه‌ی صفر‌» است که نبود تفاوت معنادار را در عملکرد ذهنی کودکان دوزبانه و تک زبانه مطرح می‌کند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: ۰ /

عضویت در کانال تلگرام