مقاله‌ها و نوشته‌های روانشناسی آموزش

کودکانی که ما را به چالش می‌کشند!

در ماه‌های نخست هر سال گاه با مربیانی برخورد می‌کنیم که کودکان حاضر در کلاس‌هایشان مهارت‌های آنان را به چالش می‌کشند. این در شرایطی است که وقتی مربیان دیگر اسامی این کودکان را می‌بینند بی‌درنگ فریاد می‌زنند که «اوه، اوه، (مثلاً) افشین در کلاس توست؟ البته تو مربی خوبی هستی، موفق باشی.« افشینی که وسایل دیگران را خراب می‌کند. با بچه‌ها دعوا می‌کند و ناسزا می‌گوید؛ تا آن‌جا که به شکایت دیگران (همکلاس‌هاـ والدین) میانجامد و آنقدر به بدرفتاری با دیگران ادامه می‌دهد که ما را مجبور به دخالت مکرر می‌کند و توانمان را می‌گیرد.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
سیستم همیار

در روند خواندن، مدرسه نقش غیر قابل انکاری بازی می کند، نقشی که هیچ نهادی نمی تواند آن را به عهده بگیرد.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
چگونه هیجان‌های کودکان را مدیریت کنیم؟

در دنیای امروز، مربیان کارآمد دوره پیش دبستان زمان زیادی را در طول روز، صرف آموزش خردسالان می‌کنند تا به آن‌ها بیاموزند چگونه هیجان‌های خود را مدیریت و خود مجادله هایشان را حل کنند. یکی از ویژگی‌های برجسته مربیان این است که به سرعت برای حل مشکل کودکان اقدامی نمی‌کنند بلکه مهارت‌ها و ابزارهایی برای کودکان فراهم می‌آورند تا آنها بیاموزند که خود مشکل‌شان را حل کنند.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
ضعف عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان

آیا فعالیت‌های فرزندتان در مدرسه ناامید کننده است؟ اگر نمی‌دانید چطور شور و شوق آموختن را در فرزندتان ایجاد کنید و او را به سوی پیشرفت‌های آموزشی هل بدهید، از پیشنهادهای Zoe Evergreen استفاده کنید. Zoe یک روش تدریس خصوصی است که نویسنده آن با دانش آموزانی سروکار دارد که با آموزش و یادگیری مفاهیم مشکل دارند.

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
دانش‌آموزان چه چیزهایی را باید در مدرسه بیاموزند؟

از افراد سرشناسی که در حوزهٔ آموزش خدمت می‌کنند (از سیاست‌گذار و معلم گرفته تا فعالان این حوزه و والدین ) این سؤال را پرسیدیم که از نظر آنان مدرسهٔ ایده‌آل چگونه است. ما از آنان خواستیم تا برای تصور سیستم آموزشی آرمانی خود قوانین، سیاست‌ها و هزینه‌ها را در نظر نگیرند. می‌خواستیم بدانیم بزرگترین و ریزترین جنبه‌هایی که این مردان و زنان با بیشترین حساسیت آن را برای یک مدرسه مورد بررسی قرار می‌دهند کدام است، تا در دنیای واقعی به آن‌ها جامهٔ عمل بپوشانیم. آن‌ها از نو به بررسی مسئله پرداختند تا بهشت آموزشی خود را بسازند. به تدریج پاسخ‌های آنان به یکی از سؤالات را در این سلسله مقالات مطرح می‌کنیم. برای واضح‌تر کردن و کوتاه‌کردن، پاسخ‌های آنان کمی ویرایش شده‌اند.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
فعالیت‌های یخ‌شکن (۳): فعالیت‌هایی برای روز اول مدرسه

این فعالیت مخصوص دانش‌آموزان و معلمانی است که در مدارس چندملیتی هستند، برای انجام این فعالیت پوستری را تهیه کنید که در آن تصویر دست‌هایی با رنگ‌های مختلف وجود داشته باشد و سپس روی هر دست کلمهٔ سلام را به زبان‌های مختلف بنویسید و سپس در روز اول مدرسه پس از خوشامدگویی به زبان مادری‌شان سلام دهید و سپس خودتان را معرفی کرده و پیش‌زمینه‌ای راجع به خودتان به آن‌ها بدهید. سپس از کودکان بخواهید که خودشان را معرفی کرده و اگر می‌توانند به زبان مادری‌شان سلام کنند. این فعالیتی جالب و خوب برای روز اول مدرسه هست و کودکان از یادگیری سلام به زبان‌های مختلف لذت خواهند برد.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
مهارت‌های ذهنی و اجتماعی در کودکان

در ایـن مقاله بعد از مقدمه کوتاهی دربـاره اهمیت پیش دبستانی و همچنین همکاری اولیا، ابتدا به ویژگی‌های ذهنی کودک پیش دبستانی (مهارت زبانی، درک مفاهیم، شباهت‌ها و تفاوت‌ها، و...) و نحوه پرورش آن (به فعالیت‌هایی مثل داستان نیمه تمام، تقویت مهارت‌های عددی، مفاهیم زمانی و...) اشاره شده است. همچنین به خصوصیات اجتماعی کودک پیش دبستانی (همکاری، علایق، بازی‌های مورد علاقه او، رابطه با خانواده و همسالان، نقش جنسیتی و...) پرداخته شده است.

مقدمه

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /
نیمه شب درس نخوانید

نسل‌هاست که بسیاری از دانش آموزان این تصور باطل را دارند که با نخوابیدن و شب زنده داری در شب امتحان، نتایج مطلوبی به دست می‌آورند. بسیاری از نوجوانان شب‌ها تا دیر وقت به مطالعه می‌پردازند و به این وسیله امیدوارند نمرات بهتری بگیرند. اما مجله علمی رشد کودک ۱، به تازگی پژوهشی را منتشر کرده است که این دیدگاه را زیر سؤال می‌برد. در این تحقیق ۳۵۳ دانش آموز مدارس لوس آنجلس به مدت ۱۴ روز مورد آزمایش قرار گرفتند. درا ین پژوهش ساعات خواب و بیداری، عملکرد تحصیلی در مدرسه، میزان فهم دروس، عملکرد در امتحانات و تکالیف مورد بررسی قرار گرفت.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
به تو اعتماد دارم!

بیشتر مشکلات انضباطی دانش آموزان که در کلاس درس رخ می‌دهد، جزیی هستند، اما همین مشکلات جزیی باعث اختلال در نظم کلاس می‌شوند. در واقع بسیاری از این مشکلات مربوط به خارج از کلاس درس و خانواده است که معلم باید با مدیریت کارا و مؤثر این بی نظمی‌ها و مشکلات را تا حدودی کاهش دهد. از جمله راه‌های مفید و مؤثر در کلاسداری، آموزش خودکنترلی و مسوولیت پذیری به دانش آموزان است.

نوشته : editor5 /
تعداد دیدگاه: 0 /
هیجان‌ها و یادگیری دانش آموزان در کلاس درس

رینهارد پکران از کارشناسـان برجسـته یونسکو به شـمار می‌رود. او بـر پایه پژوهش هـای معتبر، برای درک هیجان‌هایی که دانش آموزان در محیط آموزشی تجربه می‌کنند، راهکارهایی ارائه می‌کند تـا معلمان بتوانند از آنها برای تقویت یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان استفاده کنند.

سرآغاز

نوشته : editor /
تعداد دیدگاه: 0 /

عضویت در کانال تلگرام